Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zarejestruj się w bazie potencjalnych dawców szpiku. Akcja w Zespole Szkół nr 3 w Wieluniu już 16 listopada

Zbigniew Rybczyński
Zbigniew Rybczyński
Wideo
od 16 lat
Potencjalnym dawcą szpiku ratującego życie osób chorujących na nowotwory krwi można zostać w prosty sposób. Zespół Szkół nr 3 im. M. Kopernika w Wieluniu zaprasza wszystkich chętnych do udziału w akcji organizowanej w najbliższy czwartek, 16 listopada

Średnio co 40 minut ktoś w Polsce dowiaduje się, że choruje na nowotwór krwi, m. in. białaczkę. Dla wielu chorych jedyną szansą na życie jest przeszczepienie szpiku lub komórek macierzystych od niespokrewnionego dawcy. Jeśli chcesz dołączyć do bazy potencjalnych dawców, prowadzonej przez Fundację DKMS, odwiedź w najbliższy czwartek, 16 listopada, Zespół Szkół nr 3 im. M. Kopernika w Wieluniu (ul. Sieradzka 54). Wolontariusze będą czekać na wszystkich chętnych w godz. od 9 do 16.

- Od wielu lat podejmowaliśmy takie akcje, niestety pandemia wszytko zaburzyła, a teraz postanowiliśmy do tego wrócić. Nie zamykamy się jednak tylko na naszych uczniów, zapraszamy wszystkich chętnych z miasta i okolic, którzy chcieliby podzielić się cząstką siebie i zarejestrować jako potencjalni dawcy szpiku kostnego – zachęca Leszek Wolniaczyk, nauczyciel ZS nr 3.

ZOBACZ WIDEO:

od 16 lat

Dawcą może zostać każdy ogólnie zdrowy człowiek pomiędzy 18. a 55. rokiem życia i nieposiadający znacznej nadwagi. Wystarczy się zarejestrować i być świadomym swojego zobowiązania. Dzięki transplantacjom krwiotwórczych komórek macierzystych każdego roku wielu pacjentów otrzymuje drugą szansę na życie.

Samo zarejestrowanie się w bazie potencjalnych dawców jest bardzo proste. Wystarczy oddać próbkę wymazu z jamy ustnej i wypełnić kwestionariusz.

- Nasze przeszkolone uczennice pomogą przy pomocy specjalnych pałeczek pobrać próbkę materiału genetycznego z jamy ustnej. Jest to bardzo proste, szybkie i bezbolesne. Razem z kwestionariuszem wymaz zostanie przesłany do DKMS, tam poddany badaniom, i potem już na własny adres domowy każda osoba otrzyma informację, czy została zarejestrowana do banku dawców szpiku kostnego – wyjaśnia Leszek Wolniaczyk.

W bazie Fundacji DKMS w Polsce jest zarejestrowanych 1,9 mln osób. 12 tys. z nich zostało faktycznymi dawcami. Wymaz potrzebny do rejestracji można też pobrać i przesłać samodzielnie. Pakiet rejestracyjny można zamówić poprzez stronę www.dkms.pl.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto