MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Zamknięte lasy, dezynfekowanie ulic. Jak wyglądało nasze życie, gdy wybuchła pandemia koronawirusa? Kadry jak z filmu postapokaliptycznego

Redakcja Strona Zdrowia
Redakcja Strona Zdrowia
W pierwszych tygodniach pandemii dezynfekowano nawet ulice. Zobacz na kolejnych zdjęciach, co jeszcze działo się po wybuchu epidemii SARS-CoV-2.
W pierwszych tygodniach pandemii dezynfekowano nawet ulice. Zobacz na kolejnych zdjęciach, co jeszcze działo się po wybuchu epidemii SARS-CoV-2. Przemyslaw Swiderski / Polska Press
Lęk, niepewność, złość, smutek – różne emocje towarzyszyły nam trzy lata temu, kiedy w Polsce potwierdzono obecność wirusa SARS-CoV-2. Kolejne miesiące przyniosły szereg ograniczeń, zamknięto granice i szkoły, wprowadzone liczne ograniczenia i limity. Epidemia zmieniła nasze codzienne życie. Dziś z niedowierzaniem wspominamy miesiące zdalnej pracy i nauki. Patrzymy na zdjęcia opustoszałych ulic i wydaje nam się, że to kadry z filmu, który nie miał prawa rozegrać się naprawdę. A jednak życie napisało dla nas ten nieprawdopodobny scenariusz, a my mimowolnie dostaliśmy role do odegrania.

Spis treści

Trzy lata temu w Polsce wybuchła pandemia koronawirusa. Te widoki na zawsze pozostaną w naszej pamięci

Kiedy dziś patrzymy na niektóre z tych fotografii, wydaje nam się, że nie mogliśmy tak żyć. A jednak fakty mówią same za siebie. W galerii przedstawiamy ujęcia z różnych miast Polski w pierwszych tygodniach pandemii.

Zamknięte granice, nauka zdalna, dezynfekcja ulic. Jak wyglądało nasze życie w pierwszych tygodniach pandemii?

Mijają właśnie trzy lata od czasu pojawienia się w Polsce „pacjenta zero” i tym samym początku pandemii COVID-19 w Polsce. Pierwszy przypadek zakażenia wirusem SARS-CoV-2 stwierdzono 4 marca 2020 w szpitalu w Zielonej Górze. Chory był 66‑letni mężczyzna, który przyjechał z Niemiec.

Kolejne dni marca przyniosły stan zagrożenia epidemicznego (14-20 marca) oraz stan epidemii (20 marca 2020 roku do 15 maja 2022). Wprowadzono liczne zakazy, w tym przemieszczania się bez wyraźnej przyczyny i zgromadzeń powyżej 2 osób.

Czytaj także: Zbliżamy się do szczytu kolejnej fali COVID-19. Minister zdrowia prognozuje, że będzie coraz mniej nowych zachorowań

Ograniczono liczbę osób, które mogły poruszać się komunikacją miejską i przebywać na terenie sklepów. Wprowadzono „godziny dla seniorów”, w których tylko osoby powyżej 65. roku życia mogły robić zakupy. Zamknięto granice kraju, szkoły, przedszkola i żłobki. W przestrzeni publicznej konieczne było zasłanianie ust i nosa oraz zachowanie bezpiecznej odległości.

Dezynfekowano ulice i wózki sklepowe. W sklepach brakowało papieru toaletowego i drożdży. Życie towarzyskie, nauka i praca przeniosły się do sieci. Restauracje wspierały medyków dostarczając im darmowe posiłki. Widok służb w białych kombinezonach był dla nas codziennością.

Dodaj firmę
Logo firmy Ministerstwo Zdrowia
Warszawa, ul. Miodowa 15
Autopromocja

Zdrowie całej rodziny pod kontrolą

Materiały promocyjne partnera
od 7 lat
Wideo

Dr hab. n. med. Jakub Żołnierek - Debata, nowotwory męskie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Zamknięte lasy, dezynfekowanie ulic. Jak wyglądało nasze życie, gdy wybuchła pandemia koronawirusa? Kadry jak z filmu postapokaliptycznego - Strona Zdrowia

Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto