Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zabytkowa lokomotywa dotarła na stację Wieluń-Dąbrowa. Obchody 90-lecia linii kolejowej ZDJĘCIA, WIDEO

Zbigniew Rybczyński
Zbigniew Rybczyński
Wspaniale odrestaurowana lokomotywa parowa Ty42-24 odwiedził w sobotę stację Wieluń-Dąbrowa. Wizyta zabytkowego składu uświetniła jubileusz 90-lecia oddania do użytku linii kolejowej ze Śląska przez Wieluń do Wieruszowa

Najpierw było długie oczekiwanie, gdyż okazało się, że jadący z Tarnowskich Gór parowóz będzie miał znaczące opóźnienie w stosunku do anonsowanej przez organizatorów godziny przyjazdu. Zgromadzonym na stacji Wieluń-Dąbrowa mieszkańcom czas umilała Młodzieżowa Orkiestra Dęta ze Strzelec Wielkich i zespół śpiewaczy Jankowskie Wolanki. Organizator uroczystości jubileuszowych Stanisław Kokot opowiadał o historii budowy linii kolejowej Kalety-Podzamcze.

Parowóz z trzema wagonami przyjechał blisko dwie godziny później niż planowano, ale warto było czekać. Starannie odrestaurowany Ty42-24 ze skansenu kolejowego w Pyskowicach robi duże wrażenie. Jego rewitalizacja trwała cztery lata. Nie ma przesady w stwierdzeniu, że wygląda jak nowy. Podczas godzinnego postoju mieszkańcy chętnie zaglądali do środka zabytkowej lokomotywy i fotografowali się na jej tle. W tym czasie parowóz był tankowany wodą z wozów strażackich.

Była też część oficjalna, którą poprowadził Stanisław Kokot. Na stacji Wieluń-Dąbrowa nie zabrakło ważnych gości, w tym przedstawicieli władz kolejowych, ministerialnych i samorządowych. Był również m.in. wnuk inż. Józefa Nowkuńskiego, budowniczego linii kolejowej przez Wieluń i wielu innych. Droga żelazna Kalety-Podzamcze była budowana z dwóch stron jednocześnie, a obie ekipy spotkały się w Mirowszczyźnie niedaleko Rudnik, gdzie ułożono ostatnie szyny. Choć trudno w to uwierzyć, inwestycja trwała zaledwie rok. Nowa linia, mająca służyć przede wszystkim do transportu węgla, została oddana do eksploatacji jesienią 1926 r.

Ze stacji Wieluń-Dąbrowa retro pociąg udał się do Herbów Nowych. Tam zaplanowano dalszą część uroczystości z odsłonięciem obelisku, poświęconego budowniczym, emerytom i pracownikom kolejowym. Więcej na temat wizyty pociągu specjalnego i budowy linii kolejowej napiszemy w piątkowym "Naszym Tygodniku", dodatku do "Dziennika Łódzkiego".

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto