18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Za tydzień III Powiatowy Dzień Walki z Rakiem. W Wieluniu znalazł się drugi dawca. To wójt Hernas

Daniel Sibiak
W wieluńskim starostwie zorganizowano dzisiaj konferencję prasową, poświęconą III Powiatowemu Dniu Walki z Rakiem, którego finał odbędzie się 14 października. Tego dnia znów będzie można zarejestrować się w bazie dawców szpiku i wykonać bezpłatne badania profilaktyczne.

Spotkanie w starostwie było jednak przede wszystkim okazją do zachęcenia mieszkańców do oddawania szpiku.

Rafał Młodzikowski z Fundacji DKMS wytłumaczył, kto może zostać dawcą.

– Zarejestrować mogą się osoby zdrowe w wieku od 18 do 55 lat. Wystarczy przyjść 14 października do I LO przy ul. Nadodrzańskiej 4, wypełnić deklarację i w godzinach od 12 do 18 oddać 4 ml krwi do badania. Próba pobierana jest w celu ustalenia kodu genetycznego. Dopiero jeśli znajdzie się „siostra genetyczna”, przeprowadzane są dokładne badania – wyjaśnia Rafał Młodzikowski.

I dodaje, że oddanie szpiku nie jest bolesne.

– Szpik regeneruje się w ciągu ok. dwóch tygodni od przeszczepu i nie ma możliwości, by wystąpiły jakiekolwiek powikłania. Dodam, że pacjent, który zostanie dawcą jest pod obserwacją lekarską przez 5 lat – podkreśla Rafał Młodzikowski.

Podczas konferencji okazało się, że podczas ubiegłorocznej akcji w Wieluniu znalazł się dawca, który ma swojego genetycznego bliźniaka. To Mariola Hernas, wójt gminy Konopnica. W ubiegłym tygodniu potwierdziła gotowość do oddania szpiku, a jutro po raz kolejny odda krew do przebadania.

- Kiedy otrzymała e-meila, że mam swojego genetycznego bliźniaka byłam podekscytowana. Podczas ubiegłorocznej edycji akcji Powiatowego Dnia Walki z Rakiem podjęłam świadomą decyzję o tym, że chcę zostać dawcą, więc potwierdzenie gotowości do oddania szpiku było dla mnie tylko formalnością. Mam nadzieję, że wtorkowe badania potwierdzą, że będą mogła oddać szpik i że się przyjmie. To fantastyczne, że będę mogła uratować komuś życie. Oczywiście ciekawi mnie kto będzie tą osobą, ale tego dowiem się dopiero wtedy jeśli zostanę zakwalifikowana do przeszczepu - mówi Mariola Hernas.

Dzisiaj przedstawiciele fundacji DKMS szukali potencjalnych dawców także w szkołach ponadgimnazjalnych na terenie powiatu wieluńskiego.

- Idea jest prosta. Im więcej dawców tym mniej śmierci. A w tej chwili mamy zarejestrowanych w bazie dawców 380 tysięcy osób. 720 z nich przekazało już komórki macierzyste - dodaje Młodzikowski, który nie ukrywa, że młodzież ze względu na dobry stan zdrowia i wiek ma wielką szansę na znalezienie się w potencjalnej bazie dawców szpiku.

Starosta Andrzej Stępień także zachęcał do badań i zapraszał na sympozjum naukowe, które odbędzie się 14 października o godz. 13.30 w auli I LO. W tym roku tematem przewodnim będzie rak szyjki macicy i jajnika.

- Tradycyjnie już będzie gościć znakomitych lekarzy, którzy wygłoszą ciekawe referaty. Będą to m.in. specjaliści z Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki i Szpitala Wielospecjalistycznego w Łodzi Zachęcam do uczestnictwa w seminarium - zaprasza starosta Andrzej Stępień.

Dniu Walki z Rakiem towarzyszą specjalne akcje. 8 października na parkingu obok miejskiej biblioteki w godz. od 11 do 13.30 będzie można oddać krew. To samo 12 października w godz. od 9 do 11.30 w GOK w Osjakowie. 23 października mieszkanki powiatu będą mogły wykonać badania mammograficzne.

W salonach fryzjerskich przez cały rok trwa także akcja ,,Daj Włos". Osoby, które zdecydują się na przekazanie włosów na wykonanie peruk, są obsługiwane bezpłatnie.

- O całorocznym efekcie akcji powiemy także podczas poniedziałkowego sympozjum - zapowiada Elżbieta Caban, prezes Stowarzyszenia "Po Prostu Żyj".

Bezpłatne badania usg piersi, jamy brzusznej, narządu rodnego PSA oraz badanie w kierunku raka prostaty, na które wcześniej przyjmowano zgłoszenia można będzie wykonać od 16 października do 20 grudnia.

- Osoby, które zapisały się na bezpłatne badania, a nie będą mogły ich wykonać proszone są o telefon do starostwa. Koszt badań pokrywają sponsorzy, a zainteresowanie mieszkańców jest znacznie większe niż ich ilość, dlatego powstała lista rezerwowa. Zależy nam na tym, aby się nie zmarnowały - dodaje Elżbieta Caban.

Po sympozjum naukowym będzie można skosztować potraw regionalnych bez konserwantów, które przygotują panie z Kół Gospodyń Wiejskich na terenie powiatu wieluńskiego.

Dodajmy, że jednym z gości III Powiatowego Dnia Walki z Rakiem będzie aktorka Joanna Osyda.

Akcję organizują Stowarzyszenie "Po Prostu Żyj" i wieluńskie starostwo. Patronat honorowy nad całą akcją przyjęli: Wicemarszałek Sejmu Eugeniusz Grzeszczak, Wojewoda Łódzki Jolanta Chełmińska, Marszałek Województwa Łódzkiego Witold Stępień, poseł Mieczysław Łuczak oraz starosta wieluński Andrzej Stępień.

od 12 lat
Wideo

Niedzielne uroczystości odpustowe ku czci św. Wojciecha w Gnieźnie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto