18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wystawa "Powstanie styczniowe w prasie zagranicznej" w muzeum

Redakcja
Wystawę "Powstanie styczniowe w prasie zagranicznej" można zwiedzać do 4 maja
Wystawę "Powstanie styczniowe w prasie zagranicznej" można zwiedzać do 4 maja Zbyszek Rybczyński
Jak widziała powstanie styczniowe zagraniczna prasa? Można się o tym przekonać w Muzeum Ziemi Wieluńskiej, gdzie prezentowana jest bogata kolekcja rycin ze zbiorów Krzysztofa Kura

Wystawa "Powstanie styczniowe w prasie zagranicznej" jest rodzajem hołdu dla uczestników niepodległościowego zrywu sprzed 151 lat. Ekspozycja jest podzielona na sześć części. Jedna z nich poświęcona jest pierwszym stronom gazet z krajów takich jak Niemcy, Francja, czy Anglia. Jest ich ponad 30.

- Oprócz wiadomości z Polski, na pierwszej stronie zamieszczano też rycinę, przedstawiającą bitwę, potyczkę, czy jakieś inne wydarzenie. To pokazuje, jak szerokim echem odbiło się powstanie w całej Europie - mówi Krzysztof Kur, który ma swojej kolekcji ponad 550 rycin. W muzeum pokazano tylko część z nich.

Prezentowane w MZW ryciny przedstawiają nie tylko sceny z powstania styczniowego. Są też np. satyry, których autorzy wyśmiewają przywódców zachodnich mocarstw, które starały się coś robić dla polskiego powstania i walczyły na noty dyplomatyczne.

- Te satyry są w niewiarygodny sposób aktualne. Wystarczyłoby zamiast, bardzo często powtarzającego się, określenia „sprawa polska” napisać „sprawa ukraińska”, i będzie dokładnie te samo. Ci sami zachodni dyplomaci, którzy zajmują stanowisko w momencie, kiedy Rosja zajmuje Krym. Historia naprawdę kołem się toczy - przekonuje Krzysztof Kur.

Wystawa została przygotowana dzięki wsparciu Narodowego Centrum Kultury, które pomogło również wydać monografię "Powstanie styczniowe na ziemi wieluńskiej" autorstwa prof. Tadeusza Olejnika . Otwarciu ekspozycji towarzyszył koncert w wykonaniu muzyków Filharmonii im. R. Traugutta w Warszawie, której dyrektorem i śpiewakiem jest Krzysztof Kur.

Oprócz rycin zwiedzający mogą zobaczyć dziewiętnastowieczną broń białą i palną oraz pamiątki patriotyczne pochodzące ze zbiorów Muzeum Ziemi Wieluńskiej. Wystawa „Powstanie styczniowe w prasie zagranicznej" będzie dostępna do 4 maja.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto