Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wystawa ETNO Wieluń Marzeny Hettich-Uryszek i spotkanie z artystką w Muzeum Ziemi Wieluńskiej

Marcin Stadnicki
Marcin Stadnicki
W niedzielę w Muzeum Ziemi Wieluńskiej odbył się wernisaż wystawy fotograficznej ETNO Wieluń Marzeny Hettich-Uryszek. W wydarzeniu wzięła część bohaterek wystawy, czyli pań, które pokazały się w wieluńskich strojach ludowych.

Kobiety w strojach ludowych z 10 gmin powiatu wieluńskiego oraz powiatu wieruszowskiego są bohaterkami wystawy fotograficznej ETNO Wieluń Marzeny Hettich-Uryszek, której wernisaż miał miejsce w niedzielę 18 grudnia w Muzeum Ziemi Wieluńskiej.

Wydarzenie rozpoczęło się od części artystycznej - występu wokalistek z Powiatowego Młodzieżowego Domu Kultury i Sportu oraz Zofii Szpikowskiej. Później głos zabrał etnograf z wieluńskiego muzeum Tomasz Spychał, który opowiedział o strojach ludowy ziemi wieluńskiej i znaczeniu fotografii bohaterki spotkania da promocji kultury ludowej i tradycji.

To, że pani zachęciła dziewczyny, dzieci wzięcia w ty udziału pokazuje, że możemy być dumni z naszego regionu i naszej historii - mówił Spychała.

Sylwetkę artystki, absolwentki Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu na wydziale malarstwa i rzeźby przedstawiła krótka Magdalena Kopańska z MZW, która później przeprowadziła rozmowę z Marzeną Hettich-Uryszek.

Państwo spacerując po Wieluniu możecie przynajmniej dwie realizacje pani Marzeny podziwiać. Jest rzeźba upamiętniająca ofiary bombardowania Wielunia przy ulicy Piłsudskiego i makieta Wielunia, która stoi przy placu Legionów - mówiła Kopańska.

Jak mówiła Magdalena Kopańska, Marzena Hettich-Uryszek kojarzy się raczej z nowoczesnym malarstwem, tymczasem zdjęcia, prezentowane na wystawie to powrót do etnografii..

Ja jestem taką artystką zadaniową - mówiła Hettich-Uryszek - coś mnie bardzo interesuje, to po prostu to robię, działam.

Artystka wyjaśniła też dlaczego zdecydowała się na fotografię jako formę wyrazu.

Jestem przede wszystkim artystką, nie jestem etnografem. Chcąc pokazać ten piękny strój, te detale, aparat fotograficzny mi to ułatwił. Myślę, że to było najlepsze medium, natomiast myślenie jest malarskie. Nie jestem fotografem, nie szukałam tu jakiś technicznych nowinek, raczej pokazuję to malarsko - mówiła Marzena Hettich-Uryszek.

W spotkaniu z artystką z wieluńskim muzeum wzięły udział między innymi jej modelki, panie, które zapozowały w strojach ludowych. Najmłodszą była 6-letnia Diana Sibiak. Na spotkaniu w muzeum zaprezentowała nie tylko ludowy strój, ale także wiersz poety Walentego Jarockiego. Wiersze ze swoich tomików poezji czytały także poetki:
Anna Jaros i Nina Pawlaczyk.

Wystawę można oglądać w muzeum do 8 stycznia 2023 r.

Wystawa ETNO Wieluń Marzeny Hettich-Uryszek i spotkanie z ar...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto