Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wyroby z powiatu wieluńskiego wpisane na ministerialną Listę Produktów Tradycyjnych. Rozstrzygnięto konkurs na zdjęcie potrawy ZDJĘCIA

Zbigniew Rybczyński
Zbigniew Rybczyński
Chrzan nadwarciański po staropolsku, szynka wieluńska z lagi, wędzonki z Dzietrznik - to niektóre tradycyjne wyroby kulinarne z powiatu wieluńskiego posiadające ministerialne certyfikaty. Rozstrzygnięty został konkurs na zdjęcie potrawy z ich wykorzystaniem

Pozycje z powiatu wieluńskiego widniejące na Liście Produktów Tradycyjnych prowadzonej przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi to wyroby z mięsa, chrzan w różnych postaciach oraz ogórki. Wytwarzane są na terenie gmin Osjaków i Pątnów.

W 2022 r. podjęto szereg działań mających na celu wypromowanie kulinariów z ministerialnym certyfikatem. To za sprawą finansowanego z budżetu obywatelskiego projektu, który realizuje Fundacja Made In Wieluń. Jej prezes Karol Tomczyk zachęca również kolejnych lokalnych producentów do wnioskowania o wpis na listę LPT.

Zorganizowany został konkurs z nagrodami na zdjęcie posiłku/potrawy wykonanych przy użyciu produktów z powiatu wieluńskiego wpisanych na LPT. Fundacja Made In Wieluń przyznał I miejsce: Jadwidze i Sebastianowi Michałczykom, druga nagroda przypadła grupom przedszkolnym z Publicznego Przedszkola nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi w Wieluniu, a trzecia społeczności Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Kraszkowicach. Wyróżnieni zostali Justyna Sutarzewicz-Kiczka, Marek Patyk i Piotr Pabisiak.

ZOBACZ W GALERII: ZDJĘCIA KONKURSOWE ORAZ PREZENTACJE PRODUKTÓW Z MINISTERIALNYM CERTYFIKATEM

Kulinaria z powiatu wieluńskiego na Liście Produktów Tradycyjnych

W październiku Karol Tomczyk zorganizował konferencję poświęconą tej tematyce, połączoną z prezentacją możliwości zastosowania w kuchni produktów tradycyjnych z powiatu wieluńskiego. Zasady certyfikacji przybliżyła Izabella Byszewska, prezes Polskiej Izby Produktu Regionalnego i Lokalnego. Wniosek o wpis na LPT składa się za pośrednictwem Urzędu Marszałkowskiego, który dokonuje wstępnej weryfikacji.

- Lista powstała przede wszystkim po to, żeby udokumentować nasze dziedzictwo, ale także żeby promować te produkty wytwarzane tradycyjnymi metodami, nie tylko w Polsce, ale i za granicą. Pełni również rolę „inkubatora”, to znaczy przygotowuje wybranych producentów do zgłoszenia się do unijnego rejestru produktów tradycyjnych – wyjaśnia prezes Byszewska.

Prawo do umieszczenia na Liście Produktów Tradycyjnych mają produkty, których jakość lub wyjątkowe cechy i właściwości wynikają ze stosowania tradycyjnych metod produkcji, wykorzystywanych od co najmniej 25 lat, stanowiących element dziedzictwa kulturowego regionu, w którym są wytwarzane, oraz będące elementem tożsamości społeczności lokalnej.

Projekt pod nazwą „Pyszna z natury – Lista Produktów Tradycyjnych Made in Wieluń” Karol Tomczyk zgłosił do regionalnego budżetu obywatelskiego w 2021 r. Na inicjatywę oddano ponad 1,5 tys. głosów. Jakie inne projekty uzyskały finansowanie z budżetu województwa, możecie przeczytać tutaj: Budżet obywatelski "Łódzke na plus" 2021 - wynki głosowania

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Chmieleńskie Babki Wielkanocne 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto