Pozycje z powiatu wieluńskiego widniejące na Liście Produktów Tradycyjnych prowadzonej przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi to wyroby z mięsa, chrzan w różnych postaciach oraz ogórki. Wytwarzane są na terenie gmin Osjaków i Pątnów.
W 2022 r. podjęto szereg działań mających na celu wypromowanie kulinariów z ministerialnym certyfikatem. To za sprawą finansowanego z budżetu obywatelskiego projektu, który realizuje Fundacja Made In Wieluń. Jej prezes Karol Tomczyk zachęca również kolejnych lokalnych producentów do wnioskowania o wpis na listę LPT.
Zorganizowany został konkurs z nagrodami na zdjęcie posiłku/potrawy wykonanych przy użyciu produktów z powiatu wieluńskiego wpisanych na LPT. Fundacja Made In Wieluń przyznał I miejsce: Jadwidze i Sebastianowi Michałczykom, druga nagroda przypadła grupom przedszkolnym z Publicznego Przedszkola nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi w Wieluniu, a trzecia społeczności Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Kraszkowicach. Wyróżnieni zostali Justyna Sutarzewicz-Kiczka, Marek Patyk i Piotr Pabisiak.
ZOBACZ W GALERII: ZDJĘCIA KONKURSOWE ORAZ PREZENTACJE PRODUKTÓW Z MINISTERIALNYM CERTYFIKATEM
Kulinaria z powiatu wieluńskiego na Liście Produktów Tradycyjnych
- chrzan znad środkowej Warty, w laskach**PREZENTACJA PRODUKTU (kliknij)**
- chrzan nadwarciański po staropolsku**PREZENTACJA PRODUKTU**
- ogórek kwaszony spod Wielunia **PREZENTACJA PRODUKTU**
- ciastka ze skwarek (słoninki)** PREZENTACJA PRODUKTU**
- szynka wieluńska z lagi**PREZENTACJA PRODUKTU**
- kiełbasa felinowska**PREZENTACJA PRODUKTU**
- wędzonki z Tronin**PREZENTACJA PRODUKTU**
- kiełbasa z Tronin**PREZENTACJA PRODUKTU**
- kaszanka z Dzietrznik**PREZENTACJA PRODUKTU**
- kiełbasa z Dzietrznik**PREZENTACJA PRODUKTU**
- wędzonki z Dzietrznik**PREZENTACJA PRODUKTU**
W październiku Karol Tomczyk zorganizował konferencję poświęconą tej tematyce, połączoną z prezentacją możliwości zastosowania w kuchni produktów tradycyjnych z powiatu wieluńskiego. Zasady certyfikacji przybliżyła Izabella Byszewska, prezes Polskiej Izby Produktu Regionalnego i Lokalnego. Wniosek o wpis na LPT składa się za pośrednictwem Urzędu Marszałkowskiego, który dokonuje wstępnej weryfikacji.
- Lista powstała przede wszystkim po to, żeby udokumentować nasze dziedzictwo, ale także żeby promować te produkty wytwarzane tradycyjnymi metodami, nie tylko w Polsce, ale i za granicą. Pełni również rolę „inkubatora”, to znaczy przygotowuje wybranych producentów do zgłoszenia się do unijnego rejestru produktów tradycyjnych – wyjaśnia prezes Byszewska.
Prawo do umieszczenia na Liście Produktów Tradycyjnych mają produkty, których jakość lub wyjątkowe cechy i właściwości wynikają ze stosowania tradycyjnych metod produkcji, wykorzystywanych od co najmniej 25 lat, stanowiących element dziedzictwa kulturowego regionu, w którym są wytwarzane, oraz będące elementem tożsamości społeczności lokalnej.
Projekt pod nazwą „Pyszna z natury – Lista Produktów Tradycyjnych Made in Wieluń” Karol Tomczyk zgłosił do regionalnego budżetu obywatelskiego w 2021 r. Na inicjatywę oddano ponad 1,5 tys. głosów. Jakie inne projekty uzyskały finansowanie z budżetu województwa, możecie przeczytać tutaj: Budżet obywatelski "Łódzke na plus" 2021 - wynki głosowania
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
Polecane oferty
kup teraz

KitchenAid Artisan 5KSM125EMH MilkShake
Amerykański, wielofunkcyjny mikser planetarny 4,8L…
kup teraz

SMEG SMF02PKEU Pastelowy róż
Robot kuchenny Smeg SMF02PKEU, pastelowy różPromoc…
kup teraz

SMEG SMF03PKEU Pastelowy Róż
Rodzina produktówMikser planetarnyMoc (W)800...
kup teraz

SMEG SMF03PBEU Pastelowy błękit
Moc 800 W; Płynna regulacja prędkości; Misa o poje…
kup teraz

Clatronic KM 3709 szary
Robot kuchenny Clatronic KM 3709 1000W Robot kuche…
kup teraz

KitchenAid 5KSM185PSEGR Szary
Amerykański, wielofunkcyjny mikser planetarny 4,8L…
Erytrol jest szkodliwy?