Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wyjątkowy wieczór poetycko-muzyczny. W Konopnicy uczczono 101.rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości[ZDJĘCIA, FILM]

Redakcja
To był wieczór pełen emocji. W Konopnicy w wyjątkowy sposób uczczono wczoraj 101.obchody rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości. Szkoła Podstawowa w Konopnicy i Gminne Centrum Kultury i Biblioteki Publicznej zaprosili mieszkańców na wieczór poetycko-muzyczno-historyczny pn. „Nie rzucim ziemi, skąd nasz ród" - wierszem i piosenką dla Niepodległej.

Uroczystość otworzył pokaz umiejętności gimnastycznych w wykonaniu Pauliny Banaś do ścieżki dźwiękowej znanego serialu „Czas honoru". Zapierające dech w piersiach show zostało nagrodzone przez publiczność gromkimi brawami. Chwilę później licznie zgromadzoną w Gminnym Centrum Kultury publiczność witali Michał Janik, dyrektor SP w Konopnicy oraz Anna Krześniak, dyrektor GCKIBP w Konopnicy.

Wzruszeń dostarczył publiczności występ Jadwigi Wesołowskiej, znanej z zespołu „Nadwarcianki", która na scenie pojawiła się ze swoim uroczym wnukiem Mikołajem Jackiem, uczniem klasy II SP w Konopnicy. Zaprezentowali własną wersję utworu „Kto ty jesteś?", którego autorem jest Władysław Bełza.

Po poetyckiej uczcie przyszedł czas na pierwszą muzyczną niespodziankę. Był nią występ Moniki Golczyk, absolwentki Szkoły Podstawowej w Konopnicy, uczestniczki zajęć wokalnych prowadzonych w GCKIB w Konopnicy, która wykonała piosenkę pt. „Nadzieja".

W tym wyjątkowym dniu wśród zaproszonych gości nie mogło zabraknąć Stanisława Budzika, doskonale znanego lokalnej społeczności społecznika oraz byłego prezesa Oddziału Gminnego Związku OSP w Konopnicy, a także wspaniałego erudytę, który przed laty czarował swoim głosem podczas Europejskiego Święta Bursztynu, gdzie w wyjątkowy sposób opowiadał „Legendę Zamczyska". Nie inaczej było wczoraj. Jego interpretacja wiersza była wspaniałą opowieścią, co publiczność doceniła gromkimi brawami.

Duże wrażenie na publiczności zrobił także występ Weroniki Bartczak, uczestniczki zajęć wokalnych prowadzonych w GCKIBP w Konopnicy, która zachwycała swoim talentem i przygotowaną interpretacją piosenki pt. „W listopadzie".

Wśród zaproszonych gości nie mogło zabraknąć emerytowanych pracowników Szkoły Podstawowej w Konopnicy, którzy cały czas wspierają działalność placówki. Z własną interpretacją wiersza wczoraj przed publicznością zaprezentowała się Anna Sztandera.

Kolejnych wrażeń dostarczył publiczności przepiękny, a jednocześnie niezwykle wymowny i wzruszający taniec z szarfami, który wykonały uczennice Szkoły Podstawowej w Konopnicy. Do występu przygotowała je Marta Sibiak.

Od wielu lat uroki gminy Konopnica w swoich wierszach rozsławia rodzima poetka Eleonora Grondowa. Wczoraj swoją twórczością podzieliła się z licznie zgromadzoną publicznością. Jak zawsze publiczność odwdzięczyła się jej gromkimi brawami.

Własną interpretację wiersza przygotowała również Longina Oleszczuk, sekretarz gminy Konopnica.

Uprzyjemnić czas gościom postanowiła również Alicja Pabjaniak, uczestniczka zajęć wokalnych prowadzonych w GCKIB w Konopnicy, a zarazem uczennica SP w Konopnicy. Jej wykonanie utworu „Szara piechota" spotkało się z ciepłym przyjęciem publiczności.

Tego wyjątkowego dnia w Konopnicy nie zabrakło również Marka Kielera, starosty powiatu wieluńskiego, który także przygotował własną interpretację wiersza, ale ponieważ ten został już zaprezentowany wcześniej, Marek Kieler zdecydował się w ostatniej chwili powiedzieć inny wiersz. Publiczność doceniła go za odwagę i nagrodziła wielkimi brawami.

Wśród osób prezentujących wiersze nie zabrakło także uczniów Szkoły Podstawowej w Konopnicy. Jedną z nich była Milena Turalczyk, uczennica klasy ósmej, która czarowała nie tylko piękną dykcją i głosem, ale także dojrzałością.

Przy Szkole Podstawowej w Konopnicy od kilku lat działa chór szkolny, który prowadzi Beata Bieniek. Wczoraj zachwycił wykonaniem utworu pt. „Wolna, Niepodległa”.

Zainteresowanie publiczności wzbudziła również Zofia Kuźnik, która zaśpiewała utwór pt. „Przybyli ułani”.

Kultura szczególnie bliska jest Annie Krześniak, dyrektor Gminnego Centrum Kultury i Biblioteki Publicznej w Konopnicy. Nic zatem dziwnego, że i ona podzieliła się z publicznością przygotowaną specjalnie na tę okazję własną interpretacją wiersza.

Publiczność entuzjastycznie przyjęła również piękny występ Igora Kamieniaka, uczestnika zajęć wokalnych prowadzonych w GCKIBP, który w ciekawy sposób zaprezentował utwór pt. „Legiony”.

Wśród gości, których zaproszono do czytania poezji znalazła się także Joanna Urbaniak, przewodnicząca Rady Rodziców Szkoły Podstawowej w Konopnicy.

Ogromne wrażenie na publiczności zrobił też występ Martyny Janik, absolwentki SP w Konopnicy, która wykonała niezwykle przejmujący utwór muzyczny pt. „Biały orle szybuj”. Nagrodzono ją gromkimi brawami.

Publiczność miała także okazję zobaczyć pokaz samodzielnej grupy rekonstrukcji historycznej z Widawy. Był on połączony z projekcją multimedialną.

„Wisienką na torcie" okazał się występ zespołu „Nadwarcinki", który wrósł już w społeczeństwo gminy Konopnica. Przygotowany specjalnie na tę okazję repertuar tak bardzo spodobał się publiczności, że po owacjach publiczność zespół bisował.

Za przygotowanie tak pięknej uroczystości organizatorom dziękowali: starosta wieluński Marek Kieler oraz wójt Grzegorz Turalczyk. Anna Krześniak, dyrektor GCKIBP oraz Michał Janik, dyrektor SP w Konopnicy dziękowali wszystkim, którzy przyjęli zaproszenie i wystąpili na scenie, a także publiczności, która tak licznie wypełniła salę widowiskową Gminnego Centrum Kultury. Słowa podziękowania trafiły również do Julity Zgondek i Marty Sibiak, które z ramienia szkoły zorganizowały wieczór poetycko-muzyczno-historyczny.

Organizatorzy wręczyli też podziękowania wszystkim, którzy zaprezentowali się na scenie, a na koniec wspólnie z wszystkimi uczestnikami i publicznością odśpiewali „Rotę".

Uroczystość poprowadzili: Julita Zgondek, wicedyrektor Szkoły Podstawowej w Konopnicy i Daniel Sibiak, wiceprzewodniczący Rady Rodziców Szkoły Podstawowej w Konopnicy.

Fot: Anna Wesołowska

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto