Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wspomnienie o wieluńskiej cukrowni w 110. rocznicę powstania fabryki FOTO

Zbigniew Rybczyński
Zbigniew Rybczyński
Zbigniew Rybczyński
W miejskiej bibliotece zorganizowano spotkanie poświęcone Cukrowni Wieluń. Okazją ku temu była 110. rocznica powstania fabryki, która zapisała ważny rozdział w dziejach miasta

O dziejach prekursorki wieluńskiego przemysłu pasjonująco opowiedział Adam Ustyniak. Prelekcji wielunianina, który historię tutejszej cukrowni zna jak własną kieszeń swoją, wysłuchali uczniowie II LO, Liceum Katolickiego, Szkoły Podstawowej w Bieniądzicach, a także indywidualne osoby zainteresowane tematem.

Opowieści towarzyszyła prezentacja starych zdjęć i dokumentów z prywatnych zbiorów pana Adama. Fragment osobistych wspomnień prelegenta odczytała Iwona Podeszwa, dyrektor Miejskiej i Gminnej Biblioteki Publicznej w Wieluniu.

Zakład funkcjonował długich dziewięć dekad. Razem z pracowniczym osiedlem tworzył enklawę przez miejscowych zwaną „Osadą”. Niedzielsko żyło własnym życiem. Przy cukrowni funkcjonowała straż pożarna, szkoła, świetlica, biblioteka, przedszkole. Fabrykanci mieli też zapewnioną opiekę lekarską, a w ramach deputatu dostawali wysłodki buraczane dla bydła, ziemniaki, opał i oczywiście cukier.

- Powiedziałbym, że to była taka sielska kraina mlekiem płynąca i cukrem sypiąca. Każdy mieszkał w swoim przyzakładowym domku, miał kury, krowy, mógł pracować w cukrowni do emerytury – wspomina Adam Ustyniak.

O dacie pierwszej kampanii cukrowniczej w 1912 r. przypomina napis na 65-metrowym kominie. Razem z nim do czasów współczesnych przy ul. Długosza przetrwały do czasów współczesnych charakterystyczne budynki przemysłowe i mieszkalne. Są one wpisane do ewidencji zabytków. Nowi właściciele tchnęli w ostatnich latach nowe życie w niektóre obiekty służące dawniej cukrowni.

Było to pierwsze z dwóch wydarzeń organizowanych dla upamiętnienia 110-lecia Cukrowni Wieluń. Kolejne to spacer historyczny, który odbędzie się w niedzielę 20 listopada o godz. 14. Zbiórka uczestników: ul. Długosza 2 (przy sklepie spożywczym). Dołącz do wydarzenia na FB: Spacer historyczny śladami Cukrowni Wieluń

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto