Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wojewódzki konkurs krasomówczy w wieluńskim muzeum [ZDJĘCIA]

EM
Młodzi mistrzowie języka ojczystego z woj. łódzkiego zmierzyli się w konkursie krasomówczym w Wieluniu

Finał wojewódzki dorocznego konkursu krasomówczego odbył się w sobotę 28 października w Muzeum Ziemi Wieluńskiej. Organizację imprezy powierzono wieluńskiemu oddziałowi Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego. W językowe szranki stanęła młodzież z Czarnożył, Góry Świętej Małgorzaty, Łowicza, Opoczna, Sług, Topoli Królewskiej, Zgierza i Wielunia. Zadaniem uczniów była prezentacja tekstów krasmówczych o długości od 3 do 10 minut (w zależności od grupy wiekowej). W przypadku uczniów szkół ponadgimnazjalnych były to również teksty improwizowane. W przerwie konkursu uczestnicy zwiedzali muzeum.

Uczestników oceniało sześcioosobowe jury. Zasiedli w nim: Anna Mazur, opiekun szkolnego koła teatralnego "TK" w I LO w Wieluniu, Iwona Podeszwa, dyrektor Miejskiej i Gminnej Biblioteki Publicznej w Wieluniu, Janusz Książek, dyrektor Muzeum Ziemi Wieluńskiej oraz laureaci poprzednich edycji ogólnopolskiego konkursu krasomówczego: Ewa Graczyk, Justyna Dłubek, Bartłomiej Kamiński. Oceniano m.in. zgodność prezentowanych treści z tematyką konkursu, jasność i logikę wypowiedzi, bogactwo języka, płynność i poprawność formułowanych myśli.

- Gratulujemy wam wszystkim. Nikt nie jest przegrany. Jestem przekonana, że możecie mówić o sobie, iż staliście się najlepszymi z najlepszych, bo mało kto potrafi mówić pięknie, dbając o każde słowo, akcent, drobnostkę gramatyczną czy składniową - podsumowała zmagania Anna Mazur.

Wieluński konkurs wyłonił reprezentantów województwa łódzkiego na finały centralne, które jak co roku odbędą się w listopadzie w Legnicy i Golubiu-Dobrzyniu. Konkurs ma na celu zwrócenie uwagi dzieci i młodzieży na piękno i potrzebę pielęgnacji języka ojczystego, rozbudzanie zamiłowań do sugestywnego mówienia i kształtowania umiejętności poprawnego, jasnego i logicznego formułowania myśli. Prezentowane przez uczniów teksty nawiązują do walorów krajoznawczych, turystycznych, historycznych i przyrodniczych danego regionu.

Zwycięzcy finału wojewódzkiego w Wieluniu:

Szkoły podstawowe
1. Magdalena Brygier
2. Aleksandra Płatek
3. Weronika Sekieta
4. Dominika Kubiak

Gimnazja
1. Joanna Bogus
2. Jagoda Kmita
3. Kacper Pałczyński
4. Maria Turkowska
5. Mateusz Jakubowski

Szkoły ponadgimnazjalne
1. Julia Tomczak
2. Michalina Krzemianowska
3. Oliwia Augustyniak
4. Kornelia Kostrzewska

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dni Lawinowo-Skiturowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto