Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wkrótce w Wieluniu rozpoczną się szczepienia przeciwko koronawirusowi. Szpital czeka na pierwszą dostawę szczepionek

Zbigniew Rybczyński
Zbigniew Rybczyński
Fot. Jacek Drożdż/Polska Press
Za kilka dni dotrze do Wielunia pierwsza dostawa szczepionek przeciwko koronawirusowi. W pierwszym etapie szczepieni będą pracownicy szpitala, jak i personel innych okolicznych placówek, w tym przychodni medycznych i aptek.

Na początku przyszłego tygodnia szpital w Wieluniu spodziewa się dostawy pierwszej partii szczepionek przeciwko COVID-19. Ma to być 75 fiolek specyfiku, które pozwolą na zaszczepienie 375 osób. SP ZOZ, który został zaliczony do tzw. szpitali węzłowych, będzie szczepił swoich pracowników (także niemedycznych) oraz personel innych placówek (m.in. przychodni i aptek) z rejonu wieluńskiego.

- Złożyliśmy zamówienia na szczepionki i czekamy. Z wstępnych informacji wynika, że pierwsza dostawa dotrze do nas w najbliższy poniedziałek i w tym dniu chcemy też rozpocząć szczepienia. Planujemy ich wykonywać 30 dziennie – mówi Anna Freus, p.o. dyrektora SP ZOZ w Wieluniu.

Jakie jest zainteresowanie szczepieniami? Spośród pracowników szpitala na iniekcję zapisało się póki co ok. 160 osób (ogółem lecznica zatrudnia ok. pół tysiąca osób, z tym że część pracuje też w innych szpitalach). Jeśli zaś chodzi o pracowników innych placówek, którym w pierwszej kolejności przysługują szczepienia, to na liście chętnych widnieje aktualnie ponad 200 nazwisk.

- Zobaczymy, jak rozwinie się sytuacja. Myślę, że z czasem kolejni nasi pracownicy będą zapisywali się na szczepienia, jak już ileś osób będzie miało to za sobą. Oni dadzą dobry przykład – dodaje Anna Freus.

Szczepienia przeciw koronawirusowi rozpoczęły się w naszym kraju 27 grudnia. Pierwszą zaszczepioną osobą została Alicja Jakubowska, naczelna pielęgniarka szpitala MSWiA w Warszawie.

Pierwsze osoby w Polsce zaszczepione przeciwko COVID-19 (źródło TVN24)

Pierwsza partia, która trafiła do Polski, liczyła 10 tys. szczepionek. Zostały przewiezione z Belgii do magazynu Agencji Rezerw Materiałowych w Wąwale koło Tomaszowa Mazowieckiego. Transportowano je w pojemnikach z suchym lodem, pozwalających na utrzymanie temperatury -75 stopni Celsjusza. W niedzielę rano szczepionki zostały rozwiezione do pierwszych ponad 70 szpitali węzłowych w całej Polsce, w tym kilku w woj. łódzkim.

W kolejnym dniu (28 grudnia) dotarło do Polski 300 tys. dawek szczepionki, które wysłane zostaną do ponad 250 szpitali. Do końca stycznia spodziewane są dostawy na poziomie 1,5 mln dawek. Obecnie szczepieni są Polacy z tzw. etapu 0. Według zapowiedzi przedstawicieli rządu, masowe szczepienia mają ruszyć po 15 stycznia.

Od 4 do 11 grudnia NFZ prowadził nabór placówek do obsługi Narodowego Programu Szczepień. W części gmin nie było chętnych do zorganizowania punktu szczepień przeciwko wirusowi SARS-CoV-2, albo było ich za mało. Ogłoszony został więc nabór dodatkowy, który w Łódzkiem dotyczył 54 gmin, w tym dwóch z powiatu wieluńskiego – Biała i Mokrsko.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto