Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wieruszów: Zamieszanie wokół oświaty potrzebne?

Daniel Sibiak
Czy szkoły ponadgimnazjalne produkują bezrobotnych? Odpowiedzi na pytanie szukano podczas ostatniej sesji rady

yskusję wywołała informacja o stanie realizacji zadań oświatowych. Radnych zaniepokoiły dane statystyczne. W klasyfikacji wojewódzkiej obejmującej zdawalność egzaminu maturalnego Wieruszów sklasyfikowano zaledwie na 21 miejscu wśród 24 powiatów. To wyraźny spadek z 18 miejsca, dlatego radni wnikliwie postanowili przyjrzeć się sytuacji w szkolnictwie. Radny Piotr Morta dociekał, czym spowodowany jest spadek w rankingu.
- Czy szkoły monitorują swoich absolwentów? Czy tworząc profile kształcenia w szkołach ponadgimnazjalnych uwzględniane są potrzeby rynku pracy? Czy młodzież kończąc istniejące profile i zdając maturę, ma możliwość studiowania na wymarzonym kierunku studiów? - mnożył pytania radny Morta.
Do poruszanych przez radnego problemów odniósł się starosta, informując, że szkoły nie prowadzą monitoringu absolwentów, ponieważ nie mają takiego obowiązku. Przyczyn niskich wyników z egzaminu maturalnego starosta upatruje zaś w niskim poziomie nauczania w szkołach podstawowych.
Nie wszyscy radni podzielają jednak jego zdanie. Radny Stanisław Piskuła zdecydowanie broniąc szkół podstawowych, stwierdził, że istnieją jeszcze gimnazja, które bezpośrednio przed szkołą średnią kształcą młodzież i to w gimnazjach ma miejsce obniżenie poziomu nauczania.
- Nasuwa się pytanie czy szkoły produkują bezrobotnych? - zastanawia się radny Morta.
Dyrektorzy szkół stanowczo zaprzeczają.
- Cały czas współpracujemy z Powiatowym Urzędem Pracy i Hufcami Pracy, właśnie po to, by zobaczyć, jakie jest zapotrzebowanie na rynku pracy i dostosować do niego kierunki kształcenia - zapewnia Małgorzata Karkoszka, wicedyrektor ds. wychowawczych Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Wieruszowie. I dodaje, że szkoła czyni właśnie starania, aby utworzyć technikum drewna, co pozwoli w przyszłości na edukowanie tapicerów i stolarzy.
- Na terenie Wieruszowa mamy bardzo dużo zakładów meblarskich, dlatego chcemy kształcić w tym kierunku - dodaje Małgorzata Karkoszka.
W ZSP obecnie można zdobyć zawód technika ekonomisty, handlowca, elektryka, mechatronika, budowlańca, hotelarza i mechanika.
- Właśnie po to, aby nasi absolwenci znaleźli pracę, organizujemy dla nich ciekawe praktyki. Ostatnio uczniowie IV klas technikum hotelarskiego mieli je w najlepszych hotelach w Karpaczu - dodaje Małgorzata Karkoszka. - A szesnastego listopada podczas targów edukacyjnych zapoznają się z ofertą 20 wyższych uczelni.
Dyrektorzy wszystkich szkół podkreślają także, że wyniki egzaminu maturalnego nie odbiegają od tych z ościennego powiatu.
- Na 113 maturzystów egzaminu nie zdało u nas tylko 4. Matura wypadła naprawdę dobrze - mówi Włodzimierz Matyja, dyrektor ZSO w Wie-ruszowie.
Zdaniem dyrektorów zamieszanie wokół oświaty jest niepotrzebne.

od 7 lat
Wideo

Krzysztof Bosak i Anna Bryłka przyjechali do Leszna

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto