Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wieluńskie Towarzystwo Naukowe nie próżnuje

Zbyszek Rybczyński
Wyróżnieni Nagrodą im. Jana Długosza z szefami Wieluńskiego Towarzystwa Naukowego
Wyróżnieni Nagrodą im. Jana Długosza z szefami Wieluńskiego Towarzystwa Naukowego wtn.wielun.glt.pl
Członkowie WTN zaznaczają swoją obecność również poza ziemią wieluńską. I na odwrót - z Towarzystwem współpracują osoby z innych miast

Wieluńskie Towarzystwo Naukowe wyróżniło kolejne trzy osoby Nagrodą im. Jana Długosza. Za wybitne osiągnięcia w badaniach nad przeszłością Wieruszowa i ziemi wieluńskiej uhonorowano Jerzego Maciejewskiego z Wieruszowa. Tomasz A. Nowak z Radomska zasłużył na nagrodę dokonaniami na polu badań dziejów Wielunia i ziemi wieluńskiej w okresie staropolskim. Najmłodszym wyróżnionym jest wielunianin Damian Langner, który zgłębia dziedzictwo kulturowe ziemi wieluńskiej.

Nagrody wręczono podczas dorocznego spotkania członków WTN. Inny ważny punkt posiedzenia dotyczył najnowszego, 15. tomu „Rocznika Wieluńskiego”. Jego zawartość omówił dr hab. Tadeusz Grabarczyk. Mówił też o konieczności dalszego rozwoju wydawnictwa poprzez wprowadzenie go na listę czasopism punktowanych, co sprawi, że będzie bardziej atrakcyjny dla potencjalnych autorów ze świata nauki. Grabarczyk poprosił zebranych o pomoc w spełnieniu stawianych wymogów.

Działalność Towarzystwa omówił jego prezes dr Zdzisław Włodarczyk. Pod szyldem WTN ukazały się kolejne dwie książki. Pierwsza to „Związek z miejscem” dra Jarosława Petrowicza, poruszająca problematykę Śląska historycznego w prozie, eseistyce i reportażu polskim po 1989 r. Druga nosi tytuł „Analecta dominiciana. Szkice z dziejów Zakonu Braci Kaznodziejów w Polsce Środkowej (XIII-XVIII wiek)”, autorem jest dr Tomasz Stolarczyk z Łęczycy.

Towarzystwo zaznacza swoją obecność poza Wieluniem. W 2015 r. współorganizowało sympozjum regionalistów w Praszce, jego przedstawiciele brali też udział w obchodach 10-lecia radomszczańskiego Oddział Polskiego Towarzystwa Historycznego. Uroczystościom towarzyszyła promocja książki prezesa WTN Zdzisława Włodarczyka pt. „Na przełomie epok. Radomsko pod panowaniem pruskim (1793-1806)”.

Przypomnijmy, że WTN powstało w 1999 r. Do 2015 r. organizacją kierował jej założyciel prof. Tadeusz Olejnik, który został członkiem honorowym Towarzystwa.

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto