Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wieluńskie pierzajki. Warsztaty z kultury ludowej w bibliotece powiatowej [FOTO, WIDEO]

Redakcja
Zbigniew Rybczyński
Śpiewanie pieśni ludowych, skubanie pierza, zajmujące opowieści o życiu codziennym dawnej wsi, prelekcja na temat wieluńskiej gwary. Tak przebiegały warsztaty poświęcone kulturze ludowej w Powiatowej Bibliotece Publicznej w Wieluniu w ramach projektu „Nasze korzenie – nasza duma!”.

W Powiatowej Bibliotece Publicznej w Wieluniu zorganizowano w czwartek 6 czerwca warsztaty pod nazwą „Wieluńskie pierzajki". To odwołanie do tradycyjnych spotkań, podczas których skubano pierze, a towarzyszyły temu pasjonujące opowieści. Wspomnieniami z udziału w pierzajkach dzieliła się z uczestnikami warsztatów dorastająca w wiejskiej scenerii Zofia Szpikowska, wicedyrektor Powiatowego Młodzieżowego Domu Kultury i Sportu w Wieluniu, partnera projektu „Nasze korzenie – nasza duma!”.Opowiadała również o innych aspektach życia dawnej wsi, prezentując przedmioty codziennego użytku.

Podczas spotkania w bibliotece każdy mógł spróbować swoich sił w skubaniu pierza. Było też wspólne śpiewanie utworów ludowych, do których nuty i słowa zawiera „Śpiewnik wieluński”. Współautorka tej książki etnograf Małgorzata Dziurowicz-Kaszuba poprowadziła zasadniczą część warsztatów poświęconych gwarze wieluńskiej. Badaczka kultury ludowej tłumaczała teksty wybranych pieśni, których uczą się uczestnicy projektu "Nasze korzenie - nasza duma!", oraz przybliżyła zasady poprawnej wymowy poszczególnych zwrotów.

Wieluńskie pierzajki. Warsztaty w bibliotece

Zajęcia z gwary to dopiero początek wspólnego projektu kulturalnego biblioteki powiatowej i PMDKiS, który jest finansowany ze środków Fundacji PZU i Powiatu Wieluńskiego. Efektem finalnym będzie koncert uczestników projektów, na którym będzie można usłyszeć ludowe pieśni wieluńskie w wykonaniach oryginalnych oraz ich jazzowe inspiracje. Więcej o przedsięwzięciu napiszemy w „Naszym Tygodniku”, piątkowym dodatku do „Dziennika Łódzkiego”.

Gwara wieluńska. Wprowadzenie Małgorzaty Dziurowicz-Kaszuby

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto