Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wieluńskie muzeum zaprasza do udziału w konkursie „Moje drzewo genealogiczne”

Daniel Sibiak
Daniel Sibiak
Takie piękne prace napłynęły na konkurs w ubiegłym roku
Takie piękne prace napłynęły na konkurs w ubiegłym roku Zbigniew Rybczyński
Muzeum Ziemi Wieluńskiej już po raz 15. zaprasza uczniów szkół podstawowych do udziału w konkursie „Moje drzewo genealogiczne”.

Udział w XV edycji konkursu mogą wziąć uczniowie klas IV-VIII. Prace będą przyjmowane w wieluńskim muzeum do 1 marca.

- Celem konkursu jest rozbudzenie zainteresowania u dzieci i młodzieży własną historią rodzinną. Ideą przewodnią konkursu jest odkrywanie i głębsze poznawanie własnych korzeni i tożsamości. Wspólne odkrywanie ma wzbudzać u uczniów potrzebę pielęgnacji rodzinnych tradycji i szacunek do własnej przeszłości. Drogą do tego celu jest zebranie jak najpełniejszej informacji o historii swojej rodziny dzięki rozmowie międzypokoleniowej - z rodzicami, dziadkami, pradziadkami lub z innymi krewnymi - przy rodzinnym albumie - zachęca do udziału w konkursie Jan Książek, dyrektor Muzeum Ziemi Wieluńskiej.

WYMAGANIA KONKURSOWE

Udział w konkursie "Moje drzewo genealogiczne" polega na opracowaniu przez ucznia (uczestnika konkursu) swojego drzewa genealogicznego. Drzewo może być opracowane w różnych formach:

  • rodowodu - przedstawienie członków rodziny, wywodzących się od wspólnego przodka, ale tylko w liniach męskich (obejmuje więc osoby noszące to samo nazwisko).

  • tablicy potomków - przedstawienie osób, wywodzących się od jednego przodka, w liniach męskich i żeńskich (obejmuje więc członków rodziny, noszących różne nazwiska).

  • wywodu przodków - przedstawienie bezpośrednich przodków opracowującego drzewo ucznia: dwoje dziadków, czworo pradziadków, ośmioro prapradziadków itd. W wywodzie przodków powinni być ujęci przodkowie zarówno ze strony ojca i ze strony matki.

Opracowane drzewo genealogiczne może sięgać dowolną ilość pokoleń wstecz (np. do pradziadków lub praprapradziadków). Drzewo genealogiczne powinno być opracowane na podstawie wiedzy o rodzinie, jaką uczestnik konkursu zdobył w wywiadzie rodzinnym oraz na podstawie dokumentów, które posiada.

Udział w konkursie jest dobrowolny. Do pracy biorącej udział w konkursie należy dołączyć wypełnioną i podpisaną kartę zgłoszenia(dostępna w załączniku w galerii zdjęć)

W pracy uczestnicy konkursu przedstawią jedynie kopie zdjęć i dokumentów, które ukażą dzieje rodziny. Do każdej kopii zdjęć należy dołączyć opis: podać imię i nazwisko osób lub osoby przedstawianej.

Do konkursu może przystąpić każdy uczeń szkoły podstawowej z klas IV – VIII, który złoży pracę w wyznaczonym terminie.

Prace będą oceniane w dwóch kategoriach wiekowych:

- klasy IV-VI

- klasy VII-VIII

- Prace mogą być wykonane przez jednego lub kilku autorów (rodzeństwo); jeśli rodzeństwo jest w różnych kategoriach wiekowych, praca będzie oceniania w kategorii starszego z nich: technika wykonania prac jest dowolna. Przy ocenie prac organizatorzy wezmą pod uwagę pomysłowość, ilość i czytelność zawartych w pracy informacji (daty, miejsce zamieszkania lub pobytu poza ojczyzną, pracę zawodową, zwyczaje rodzinne, udział w życiu społecznym, politycznym lub kulturalnym) oraz stronę estetyczną - wyjaśnia dyrektor wieluńskiego muzeum.

UWAGA! Praca, która brała już udział w konkursie nie może być ponownie przedstawiona do oceny.

TERMIN

Prace konkursowe wraz z kartą zgłoszenia (zawierająca oświadczenie podpisane przez rodzica lub opiekuna prawnego) należy nadsyłać lub dostarczyć do dnia 1 marca 2022 r. na adres: Muzeum Ziemi Wieluńskiej w Wieluniu, ul. Narutowicza 13, 98-300 Wieluń lub Muzeum Wnętrz Dworskich w Ożarowie Oddział Muzeum Ziemi Wieluńskiej, 98-345 Mokrsko. Praca winna zawierać imię i nazwisko jej wykonawcy, klasę, nazwę szkoły.

JURY KONKURSU dokona oceny nadesłanych prac oraz wytypuje najlepsze z nich do nagród i wyróżnień do dnia 9 marca 2022 r. Osoby nagrodzone i wyróżnione o wyniku pracy komisji zostaną poinformowane.

TAK BYŁO NA ROZSTRZYGNIĘCIU XIV EDYCJI KONKURSU „MOJE DRZEWO GENEALOGICZNE”

Konkurs "Moje drzewo genealogiczne" 2021. Poznaliśmy laureatów ZDJĘCIA

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto