Wieluński szpital w rozbudowie i z kolejnym dofinansowaniem ZDJĘCIA

Zbigniew Rybczyński
Zbigniew Rybczyński
Zbigniew Rybczyński
Udostępnij:
Pnie się w górę konstrukcja nowej części wieluńskiego szpitala, w której będzie funkcjonował oddział ratunkowy. Tymczasem lecznica otrzymała z budżetu państwa kolejne wsparcie finansowe – tym razem w kwocie 1 mln zł. Większa jego część pozwoli pokryć koszty urządzenia sali rentgenodiagnostyki, na co wcześniej zaciągnięto kredyt

Pełną parą idą roboty związane z budową nowego oddziału ratunkowego. To inwestycja warta niespełna 12 mln zł i w całości finansowana ze źródeł zewnętrznych - unijnych i krajowych. SOR zostanie urządzony w gruntownie wyremontowanej części głównego gmachu szpitala oraz w dobudowanym do niego skrzydle wraz z podjazdem dla karetek. Zgodnie z umową, całość powinna być gotowa na początku listopada, a na rozliczenie rozliczenie inwestycji w Ministerstwie Zdrowia inwestor ma czas do końca 2022 r. - Wydaje się, że terminy nie są zagrożone, prace idą bardzo dobrze – mówi Anna Freus, p.o. dyrektora SP ZOZ w Wieluniu.

W pomieszczeniach, które po przenosinach zwolni oddział ratunkowy, planuje się ulokować szpitalne poradnie, ale też uruchomić nowe usługi dla pacjentów. Mówi się o utworzeniu pracowni endoskopowej. - Wykonujemy bardzo dużo zabiegów endoskopowych i chcielibyśmy mieć pracownię świadczącą takie usługi bez konieczności pobytu w szpitalu. To potencjalnie możemy zorganizować w pomieszczeniach po SOR – snuje plany Anna Freus.

Zaletą nowej lokalizacji oddziału ratunkowego będzie m.in. bliskość pracowni diagnostycznych. Od kilku miesięcy lecznica dysponuje drugim tomografem komputerowym, który jednak nie wykorzystuje jeszcze w pełni swojego potencjału z braku pełnej obsady kadrowej. - Wykonujemy na nim ponad 200 badań miesięcznie i myślę, że spokojnie możemy zwiększyć tę liczbę dwukrotnie. Podjęliśmy już działania w tym zakresie – wyjaśnia szefowa szpitala.

Wysokiej klasy tomograf warty ponad 2 mln zł szpital otrzymał nieodpłatnie z Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych. Na samo przygotowanie sali diagnostycznej w odpowiednim standardzie, które kosztowało 700 tys. zł, lecznica musiała zaciągnąć kredyt. Teraz jednak SP ZOZ otrzymał środki z budżetu państwa, które w całości pokryją ten wydatek. Oprócz tego szpitalowi przydzielono fundusze na zakupy aparatu USG, bronchoskopu i respiratora noworodkowo-pediatrycznego.

W sumie na konto lecznicy wpłynie kwota przekraczająca 1 mln zł. Łącznie z tego źródła wsparcie finansowe otrzymają 23 placówki medyczne w woj. łódzkim. - Dofinansowanie dla Wielunia jest znaczne w stosunku do innych szpitali – nadmienia poseł Paweł Rychlik, który podczas poniedziałkowej konferencji prasowej poseł przekazał pamiątkowy czek na ręce szefowej szpitala. W spotkaniu uczestniczyli także starosta Marek Kieler i jego zastępca Krzysztof Dziuba.

To jednak nie wszystko. Wieluński SP ZOZ otrzyma też wkrótce z państwowych rezerw dwa respiratory o wartości ok. 200 tys. zł. Rychlik dodaje, że w niedalekiej przyszłości można spodziewać się kolejnych dobrych wieści dla lecznicy. - Spodziewamy się dużych kwot, aby nie tylko remontować i podtrzymywać obecny stan, ale też rozwijać nasz szpital – zapowiada parlamentarzysta.

Spotkanie w lecznicy stało się też okazją do złożenia Pawłowi Rychlikowi oficjalnych gratulacji z okazji narodzin syna. Chłopiec przyszedł na świat w wieluńskim szpitalu. Fakt ten stał się pretekstem do poruszenia tematu planowanej budowy nowego bloku porodowego z neonatologią wraz z modernizacją położnictwa i ginekologii. Dokumentacja projektowa dla tego zadania powstała w 2020 r., koszty oszacowano na 15 mln zł. Inwestycja dojdzie do skutku, jeśli tylko uda się znaleźć dla niej źródło finansowania. Niewykluczone, że będzie nim nowe rozdanie funduszy unijnych.

Wieluński szpital w rozbudowie i z kolejnym dofinansowaniem ZDJĘCIA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Toksyczne warzywa, gdzie jest ich najwięcej?

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie