Wieluński szpital i jego personel na archiwalnych zdjęciach

OPRAC.:
Natalia Ptak
Natalia Ptak
Archiwum pani Apolonii Mech / archiwum szpitala
12 maja obchodzimy Międzynarodowy Dzień Pielęgniarek. Z tej okazji prezentujemy archiwalne zdjęcia wieluńskiego szpitala i jego personelu. Część z nich pochodzi z archiwum Apolonii Mech, pielęgniarki zmarłej w latach 80. Przypominamy także historię szpitala w Wieluniu.

Wieluński szpital i jego personel na archiwalnych zdjęciach

Międzynarodowy Dzień Pielęgniarek obchodzony jest co roku 12 maja od dokładnie 50 lat. Święto ustanowione zostało w 1973 roku.

Matura rozszerzona ARKUSZE MATEMATRYKA rozwiązania zadań

To doskonała okazja do przejrzenia archiwalnych zdjęć, na których uwiecznieni zostali pracownicy wieluńskiego szpitala oraz sam szpital i jego budowa. Być może wśród sfotografowanych rozpoznacie swoich bliskich. Zdjęcia pochodzą z prywatnych zbiorów pani Apolonii Mech, pielęgniarki zmarłej w latach 80 oraz z archiwum wieluńskiego szpitala, a także z archiwum SP ZOZ w Wieluniu.

Wieluński szpital i jego personel na archiwalnych zdjęciach

Historia wieluńskiego szpitala

4 kwietnia 1892 roku do użytku oddany został jednopiętrowy, murowany budynek wieluńskiego szpitala, zaprojektowany przez Marconiego. Był to szpital im. Wszystkich Świętych. Kompleks budynków wieluńskiego Szpitala Wszystkich Świętych mieścił się przy ul. 1 Maja (obecnie ul. J. Piłsudskiego). W budynku głównym mieścił się Oddział Chirurgiczny oraz Internistyczny. W sąsiednim, parterowym Oddział Położniczo-Ginekologiczny oraz Oddział Zakaźny położony w samodzielnym budynku. Szpital ten istniał do wybuchu II wojny światowej.1 września 1939 roku o godzinie 4.40 spadły na wieluński szpital pierwsze niemieckie bomby, w wyniku czego placówka przestała istnieć. Pod gruzami szpitala zginęło 26 chorych, 4 salowe i 2 pielęgniarki. Ostatnim dyrektorem tego szpitala od roku 1935 do wybuchu II wojny światowej był dr Zygmunt Patryn. W czasie wojny władze okupacyjne uruchomiły przy ul. Stefana Żeromskiego niewielki szpital pełniący funkcję leczniczą. Szpital ten istniał do roku 1954, czyli do czasu, kiedy został oddany do użytku nowy gmach przy obecnej ulicy Szpitalnej.

Pozwolenie na budowę nowego Szpitala Powiatowego w Wieluniu wydane zostało w lipcu 1947 roku. Jego budowa rozpoczęta została jesienią 1948 roku i trwała do roku 1954. Również w lipcu, ale już 1954 roku uroczyście otwarto nowy wieluński szpital, którego dyrektorem i ordynatorem oddziału chirurgicznego był tak jak przed wojną dr Zygmunt Patryn.

Wieluński szpital i jego personel na archiwalnych zdjęciach

Czy Polacy boją się Legionelli?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie