Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wieluńska kapsuła czasu

Marek Mikulski
archiwum
Kapsuła czasu - ,,pojemnik lub miejsce, w którym umieszcza się różne przedmioty bądź informacje przeznaczone dla przyszłych pokoleń"


Nie wiadomo, kto pierwszy wpadł na pomysł kapsuły czasu. W czasie Wystawy Światowej w Nowym Jorku w 1939 roku przedsiębiorstwo Westinghouse, zaprezentowało kapsułę czasu własnego projektu. Była to podłużna skrzynia ważąca ok. 360 kg i zbudowana z miedzi, chromu oraz stopu srebra. Wewnątrz umieszczono rzeczy codziennego użytku, takie jak: kłębek nici, lalkę, księgę z opisem kapsuły i jej twórców, flakonik z nasionami zboża, mikroskop i piętnastominutową kronikę filmową.Kapsułę zakopano w parku Flushing Meadows, gdzie odbywała się wystawa. W 1965 r. w jej pobliżu zakopano drugą kapsułę. Obie spoczywają na głębokości ok. 5 m i mają zostać otwarte w 6939 r.


Zakopywanie kapsuł z wiadomościami dla przyszłych pokoleń było bardzo popularne w ZSRR. Z kolei w Nowej Zelandii stworzono projekt Millennium Vault (Skarbiec Tysiąclecia) w ramach którego kapsułę zakopano pod jedną z piramid.


W czasach podboju kosmosu pomyślano o wysyłaniu kapsuł na pokaladach sond. Jedna z nich znajdzie się w satelicie KEO, który ma być wyniesiony w kosmos w 2014 r. Zabierze ze sobą wiadomości od dzisiejszych mieszkańców Ziemi dla tych, którzy będą zamieszkiwać ją za 50 tysięcy lat, kiedy statek powróci na macierzystą planetę.


Czy jednak ludzie w dalekiej przyszłości będą pamiętać o zakopanych kapsułach? Ma w tym pomóc powołane w 1990 r. stowarzyszenie International Time Capsule Society. Zajmuje się ono utrzymaniem globalnej bazy danych o wszystkich istniejących kapsułach czasu.
Wydawałoby się, że pomysł z kapsułami czasu to wspaniała rzecz.

Niestety przedsięwzięcia te mają też swoich krytyków. 
Według niektórych naukowców typowe kapsuły czasu zwykle nie dostarczają zbyt wielu przydatnych informacji historycznych i są wypełnione "bezużytecznymi gratami". Wiele z nich zawiera artefakty o ograniczonej wartości dla przyszłych badaczy. Historycy uważają, że rzeczy, które opisują codzienne życie ludzi, takie jak osobiste notatki, zdjęcia i dokumenty, znacznie podniosłyby wartość takiego znaleziska.



Wiele zakopanych kapsuł ginie, ponieważ zainteresowanie nimi maleje, a dokładne miejsca ich ukrycia zostają zapomniane lub zostają one zniszczon. Dlatego za najlepsze typy kapsuł uznaje się nagrania wideo, które w przyszłości będą mogły zostać odczytane przez nowoczesne technologie.

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto