Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wieluńska ciepłownia otwiera się na odnawialne źródła energii

Redakcja
Energetyka Cieplna w Wieluniu szykuje się do inwestycji w kocioł biomasowy za 15 milionów złotych. Nie oznacza to jednak, że rezygnuje ze spalania węgla.

Spółka chce wstawić kocioł biomasowy o mocy 10 MW. To jeden z czterech wariantów inwestycyjnych, które zawarto w programie rozwoju EC na lata 2019-2022. Przewidywany koszt budowy kotła wraz z instalacjami towarzyszącymi wynosi 15 mln zł. Złożony zostanie wniosek do programu Infrastruktura i Środowisko, w którym można uzyskać dofinansowanie do 85 proc. wydatków kwalifikowanych.

- Zadanie zostało zaplanowane do realizacji do końca 2021 r. Budowa kotła biomasowego umożliwi nam uzyskanie statusu efektywnego systemu ciepłowniczego, pozwoli częściowo zdywersyfikować paliwa używane do produkcji ciepła. Ponadto zmniejszymy konieczność zakupu uprawnień do emisji CO2, ponieważ przyjmuje się, że gazy powstające w procesie spalania biomasy nie wliczają się do bilansu emisji dwutlenku węgla - mówi prezes Energetyki Cieplnej Zygmunt Bednarski.

W nowym planie rozwoju spółki rozpatrzone zostały cztery warianty dalszej modernizacji zakładu. Oprócz 10-megawatowego pieca na biomasę analizowana była m.in. opcja dobudowy kotła opalanego gazem ziemnym o takiej samej mocy. Kolejne warianty to układy kogeneracyjne z wykorzystaniem silnika gazowego.

Prawo energetyczne zobowiązuje m.in. ciepłownie do sporządzania dla obszaru swojego działania planu rozwoju na okres minimum trzech lat. Dla EC w Wieluniu takie plany opracowywane są od roku 2000. W każdym z sześciu dotychczasowych dokumentów rozważany był wariant budowy kotła biomasowego oraz układu kogeneracyjnego gazowego lub biomasowego. Teraz rada nadzorcza wspólnie z zarządem zdecydowała się na rozwiązanie, który pozwoli ciepłowni spalać nie tylko miał węglowy. Jak korzystanie z biomasy może wpłynąć na ceny ciepła dla odbiorców?

- Jest to bardzo silnie uzależnione od kosztów zakupu biomasy. Na chwilę obecną wytwarzanie ciepła najtaniej wychodzi ze spalania węgla - zaznacza prezes Bednarski. - Jednak wprowadzenie instalacji biomasowej umożliwi nam dywersyfikację paliw używanych do produkcji ciepła. Pozwoli nam to takie prowadzenie działalności, aby korzystać z tego paliwa, które będzie skutkować najniższymi kosztami wytwarzania ciepła.

Przypomnijmy, że w ostatnich latach EC zainwestowała 5 mln zł w modernizację jednego z trzech kotłów oraz montaż instalacji odpylania spalin. Pozwoliło to spółce dostosować się do nowych unijnych norm ochrony środowiska. Odpylacze ograniczyły emisję pyłów czterokrotnie - z 400 do 100 miligramów na metr sześcienny. Jednocześnie moc zainstalowana ciepłowni została zmniejszona z 68 do 51 megawatów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto