Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wieluńscy seniorzy spotkali się na Przystanku 60+[ZDJĘCIA]

Ireneusz Wierzbicki
Blok wykładów dotyczących aktywności seniorów, wystawa prac podopiecznych WDK, a na zakończenie panel dyskusyjny i koncert – tak w skrócie wyglądało zorganizowane w Wieluniu forum „Przystanek 60+”.

Spotkanie odbyło się w ramach projektu „Wojewódzki Przegląd Twórczości Dojrzałej Przystanek 60+”, którego organizatorem jest Łódzki Dom Kultury. Inicjatywa miała swoją inaugurację już w październiku ubiegłego roku i ze względu na to, że cieszy się coraz większą popularnością, wciąż jest kontynuowana.

– W ramach projektu organizujemy m.in. plenery malarskie w parkach krajobrazowych województwa łódzkiego oraz przeglądy twórczości. Rozpoczęliśmy też nowy podprojekt, są to fora organizowane w regionie, dlatego też dziś spotykamy się w Wieluniu – wyjaśniała Malwina Paroń z Łódzkiego Domu Kultury.

Podczas forum zorganizowanego w sali widowiskowej WDK wieluńscy seniorzy mieli okazję wysłuchać kilku prelekcji w wykonaniu zaproszonych gości. Pierwszą z nich wygłosił prof. zw. Andrzej Koziarski, były wieloletni pracownik naukowy Politechniki Łódzkiej, a także założyciel działającego przy PŁ Uniwersytetu Trzeciego Wieku, obecnie jednego z największych w Polsce pod względem liczby słuchaczy. Profesor podczas swojej prelekcji skupił się na tym, jak rozwinąć aktywność słuchaczy uniwersytetów trzeciego wieku.

– Ta aktywność jest konieczna, ale niestety nie jest tak duża, jak byśmy chcieli. Jako inżynier mechanik wychodzę z takiego założenia, że mechanizm, który się nie porusza, rdzewieje szybciej. Ja to odnoszę nie tylko do stawów, ale w ogóle do funkcji człowieka w różnych jej płaszczyznach – przekonywał prof. Andrzej Koziarski.

Seniorzy dowiedzieli się też co nieco o nowych technologiach podczas wykładu Marleny Mencel, doradcy w programie Google Internetowe Rewolucje.

– Przedstawiłam seniorom możliwości wykorzystania Facebooka w życiu codziennym do oraz opowiedziałam o bezpieczeństwie w sieci. Seniorzy będą mogli dzięki temu odnaleźć starych znajomych, czy też porozmawiać z rodziną, która często mieszka zagranicą lub w innych miastach – wyjaśniała Marlena Mencel.

Z bardzo ciepłym przyjęciem publiczności spotkała się też prelekcja prof. Mirosława Henke z PWSFiT, połączona z fragmentami „Dobrego wojaka Szwejka”, a także koncert Sylwii Strugińskiej z Teatru Muzycznego w Łodzi wraz z zespołem. Seniorzy wysłuchali szlagierów okresu międzywojennego, najbardziej znanych arii operetkowych, a także przebojów musicalowych.

Seniorzy nie kryli zachwytu z tak szerokiej gamy atrakcji, przygotowanych przez organizatorów.

– To bardzo ciekawe wydarzenie kulturalne, a na szczególną uwagę zasługują przepiękne zbiory wystaw poplenerowych – oceniła Małgorzata Terczyńska, słuchaczka wieluńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. – Ja należę do grupy rękodzieła artystycznego, w działalności WDK-u uczestniczę już od blisko 10 lat. Na każdy wykład czekam z największym zaciekawieniem. Nie zdarzyło się jeszcze, żeby któryś mnie nie zainteresował – przekonywała.

Relację będzie można znaleźć 24 listopada w Dzienniku Łódzkim.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Danuta Stenka jest za stara do roli?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto