Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wieluńscy radni: oczekujemy konkretów w sprawie basenu, a nie mydlenia oczu

Zbigniew Rybczyński
Zbigniew Rybczyński
Fot. Zbigniew Rybczyński
W ostatnich latach podjęto kilka nieudanych prób pozyskania dofinansowania na budowę kompleksu basenów w Wieluniu. Najbardziej obiecująca szansa została zaprzepaszczona w wyniku błędnie napisanego wniosku, co potwierdził sąd. Obecnie burmistrz próbuje przekonać opinię publiczną, że nie ma już innej drogi, jak tylko finansowanie inwestycji przy pomocy banku. Czy jednak na pewno?

Wnioski skazane na porażkę?

Dużo szumu, zero efektu. Tak w skrócie można podsumować zabiegi władz Wielunia o dofinansowanie budowy nowoczesnego kompleksu basenów w miejscu starego kąpieliska przy ul. Broniewskiego. Ostatnie dwie próby to wnioski do Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Wieluń aplikował o wielomilionowe wsparcie w konkursach, w których większość dotacji to kwoty od kilkuset tysięcy do kilku milionów złotych. Stąd opinie, że oba wnioski z góry były skazane na porażkę. Wiele inwestycji w innych gminach musiałoby pójść w odstawkę, żeby zaspokoić oczekiwania Wielunia.

Burmistrza namawiano, żeby zgłosił mniejsze inwestycje, bo tylko w ten sposób Wieluniowi mogłoby coś skapnąć ze strumienia państwowych funduszy. Zgodnie z zasadą: lepszy wróbel w garści, niż gołąb na dachu. Okrasa zrobił po swojemu i zgodnie z przewidywaniami Wieluń został z niczym. Burmistrz może za to teraz argumentować, że walczył o dotację na basen, a że znów nie chcieli dać, to teraz trzeba budować na kredyt.

Radni: oczekujemy konkretów, a nie mydlenia oczu

Burmistrz zaczął już oswajać opinię publiczną z koncepcją finansowania budowy basenu przy pomocy banku. W tym celu WOSiR miałby zostać przekształcony w spółkę. W marcu zorganizowano spotkanie, podczas którego przedstawiono podstawowe założenia tego rozwiązania. Decydujący głos w tej sprawie będzie mieć Rada Miejska. Radni klubu Łączy Nas Wieluń zaproponowali podjęcie uchwały intencyjnej, aby dać burmistrzowi „mandat do podejmowania wszelkich niezbędnych działań” w tym zakresie.

- Pokażemy tym samym naszym wyborcom, że w sprawach kluczowych dla gminy potrafimy się porozumieć, czego efektem będzie, jak sądzę w niedługim czasie, rozpoczęcie budowy pięknego kompleksu basenów, na jaki Wieluń z pewnością zasługuje – mówił na marcowej sesji radny Robert Duda.

Ogólna koncepcja to jednak jedno, a przełożenie jej na konkretny projekt inwestycyjny to drugie. Na dziś nie wiemy, jaka miałaby być ostatecznie formuła finansowania basenu, ratusz nie przedstawił szczegółowych wyliczeń kosztów budowy kompleksu i jego utrzymania. Radni spoza klubu ŁNW dają do zrozumienia, że nie chcą kupować kota w worku. Oczekują przedstawienia założeń przedsięwzięcia w najdrobniejszych szczegółach. Spotkanie z przedstawicielami banku traktują jako zapowiedź pogłębionych analiz.

- Chcemy wiedzieć, jakie będą koszty, jak to będzie finansowane i zarządzane. Z tego spotkania niewiele wiemy, na najważniejsze pytanie zabrakło odpowiedzi. Cel jest jak najbardziej słuszny, ale czas nieubłaganie biegnie. Na uchwały intencyjne jest już za późno. Już zbyt wiele czasu zostało zmarnowane. Oczekujemy już nie mydlenia oczu, tylko głębokich analiz i twardych danych – mówi Piotr Radowski, wiceprzewodniczący rady.

Basen z dotacją unijną zbudowały m.in. Radomsko i Praszka

Należałoby też gruntownie przeanalizować potencjalnie możliwości pozyskania dofinansowania w kolejnym rozdaniu funduszy europejskich. Można spodziewać się, że do wzięcia znów będą duże pieniądze na nowoczesne budownictwo ekologiczne (tzw. pasywne). W Łódzkiem pomocy unijnej udzielano w ostatnich latach na hale sportowe, przedszkola i wiele innych budynków użyteczności publicznej w technologii pasywnej. Dlaczego nie miałby zostać dofinansowany niskoenergetyczny basen w Wieluniu? A to tylko jedna z możliwości, jakie nasuwają się na myśl.

W woj. łódzkim basen z dofinansowaniem zewnętrznym zbudowało Radomsko. Miasto pozyskało 7 mln zł unijnej dotacji z puli na infrastrukturę turystyczną i ponad 3 mln zł z ministerstwa. Przy udziale unijnych funduszy z RPO inwestycje w pływalnie zrealizowano także m.in. w Praszce, Lubaczowie, Tomaszowie Lubelskim, Siemiatyczach. Różne były sposoby pozyskiwania tych środków - jedne miasta otrzymały fundusze unijne w konkursach rewitalizacyjnych, inne postawiły na budownictwo pasywne.

Wieluń też startował w konkursie rewitalizacyjnym. Wniosek ratusza odrzucono jako niezgodny wymaganiami formalnymi. Sąd administracyjny ostatecznie podtrzymał niekorzystną dla Wielunia decyzję. Szeroko na temat wyroku piszemy tutaj: Sąd odrzucił skargę Wielunia. Dotacji na kompleks basenów nie będzie

Wieluńscy radni: oczekujemy konkretów w sprawie basenu, a ni...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto