Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wieluńscy muzealnicy nie próżnują. Konkurs na najładniejszą pisankę FOTO

Redakcja
FOT. Muzeum Ziemi WIeluńskiej
Wymuszone epidemią zmiany w funkcjonowaniu muzeum nie oznaczają, że nic się w nim nie dzieje. Pracownicy placówki mają ręce pełne roboty. MZW ogłosiło też konkurs on-line na najładniejszą pisankę wielkanocną.

Wkrótce ujrzą światło dzienne nowe wydawnictwa Muzeum Ziemi Wieluńskiej. W druku jest już pozycja pokonferencyjna "Wieluń w czasach Piastów i Jagiellonów”. Kustosz Tomasz Spychała pracuje nad składem książki autorstwa prof. T. Olejnika o dziejach wieluńskiego szpitala i jego zniszczeniu we wrześniu 1939.

Wszystko, co trafia do muzeum, musi być dokładnie zabezpieczone, opisane i skatalogowane. W ostatnim czasie kustosz Marek Gogola tworzył karty katalogowe m.in. broni białej z przełomu XIX i XX wieku (bagnet do karabinu Mauser i rosyjska szabla tzw. Dragonka). Przedmioty te trafią do zbioru militariów w dziale historii.

Opisane muszą być też cenne przedmioty wydobyte w ziemi. Archeolog Waldemar Golec, który we wrześniu ubiegłego roku prowadził badania u zbiegu ulic Podwale i Reformackiej, wpisuje zabezpieczone znaleziska do zbiorów. A wśród nich fajka pochodząca z manufaktury w Staszowie (Małopolska), datowana na lata 20. XIX wieku.

ZOBACZ TEŻ: Wykopaliska archeologiczne przy dawnych murach obronnych w Wieluniu [ZDJĘCIA]

Muzeum Ziemi Wieluńskiej ogłosiło też konkurs on-line na najładniejszą pisankę wielkanocną. W konkursie udział mogą wziąć całe rodziny. Zdjęcia pisanki oraz procesu jej tworzenia należy przesłać na adres [email protected] do 11 kwietnia (Wielka Sobota). Najciekawsze prace zostaną nagrodzone, jednak konkurs ma na celu przede wszystkim zachętę do twórczego działania.

- Wszystko wskazuje na to, że tegoroczne święta będą inne niż zazwyczaj. Ale to nie znaczy, że mają być smutne. Zachęcamy wszystkich, żeby wykorzystać ten czas twórczo, radośnie i rodzinnie. Pisanka symbolizuje rodzące się życie, jest przejawem naszej narodowej i chrześcijańskiej tradycji  - zachęca etnograf Tomasz Spychała. 

Wszystkie nadesłane prace będą prezentowane w galerii na stronie internetowej oraz profilu fb muzeum. Regulamin konkursu znajduje się TUTAJ

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto