Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wielunianie znani i nieznani. Jest kolejny tom słownika biograficznego

Zbyszek Rybczyński
Ukazał się trzeci tom "Wieluńskiego słownika biograficznego". Znajdziemy w nim biogramy osób żyjących przed wiekami, jak i tych, o których pamięć wciąż jest żywa

„Wieluński słownik biograficzny” doczekał się trzeciej odsłony. Z okładki wydawnictwa spogląda na czytelnika Joanna Żubr, bohaterska żołnierka armii Księstwa Warszawskiego i Królestwa Polskiego, której grób znajduje się na cmentarzu parafialnym w Wieluniu. Życiorys Żubrowej jest jednym z dziesiątków biogramów postaci mniej lub bardziej zasłużonych, który wypełniają niespełna 150-stronicową publikację.

Tak jak dwa poprzednie, tom wydało Wieluńskie Towarzystwo Naukowe, a obowiązki redaktorskie i tym razem wzięli na siebie Zdzisław Włodarczyk i Zbigniew Szczerbik. Spośród postaci, o których pamięć jest wciąż żywa, swoje miejsce w słowniku znaleźli m.in. długoletni dyrektor ZUGiL-u Stanisław Poznerowicz, nauczyciel i dziennikarz Ryszard Kmita, czy bibliotekarka Alicja Małycha.

- Mówiono o niej „ciocia Ala”. Była to postać wręcz kultowa. Ulubienica dzieci, które dla niej przychodziły do wieluńskiej biblioteki - wspomina Zdzisław Włodarczyk, prezes WTN.

Określenie “wieluński” w odniesieniu do zawartości słownika redaktorzy traktują bardzo szeroko. Są tu bowiem biogramy zarówno osób, które przysłużyły się historycznej ziemi wieluńskiej, jak i ci, którzy się tutaj urodzili, natomiast swoją aktywność poświęcili innym miastom, regionom. Prezentowane są też osoby związane z miejscowościami, mających historyczne związki z Wieluniem, do których należą Wieruszów, Działoszyn, Praszka. Noty biograficzne nadesłali autorzy z różnych zakątków Polski, którzy z różnych względów są zainteresowani współpracą z WTN. Wywodzą się oni z rozmaitych środowisk - naukowych, społecznych, gospodarczych.

„Prezentując kolejne biogramy wystrzegano się ocen, wychodząc z założenia, że zwykłe podanie faktów pozwoli Czytelnikom na wyrobienie sobie własnego zdania na temat zasług i znaczenia opisywanej postaci” - nadmieniają redaktorzy w przedmowie III tomu “Słownika”.

Pierwsze wydawnictwo ujrzało światło dzienne w 2012 r. Dwa lata później ukazał się tom drugi połączony z reedycją pierwszego. W obu znajduje się nieco ponad 300 biogramów. Trzeci tom „Słownika” jest już 24. publikacją Wieluńskiego Towarzystwa Naukowego.

„Mamy świadomość, że jesteśmy na początku drogi: na swoich odkrywców czekają jeszcze setki osób w różny sposób związane z regionem. Należy się spodziewać, że prace na przybliżeniem losów i dokonań wielu generacji mieszkańców ziemi wieluńskiej będą kontynuowane” - piszą redaktorzy. I dodają, że najważniejsze jest dla nich, aby słownik służył jako źródło wiedzy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto