18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wieluń: Wykład o problemach wieku 50+

Daniel Sibiak
Słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku z ciekawością wysłuchali dzisiaj wykładu dr Zdzisława Cywińskiego, ordynatora oddziału ginekologicznego SP ZOZ Wieluń, który mówił o problemach wieku 50+.

- Kobiety niechętnie dzielą się problemami, które dotyczą ich w tym wieku, a nam zależy na tym, żeby ludzie byli jak najzdrowsi i żyli jak najdłużej - od tych słów dr Cywiński zaczął spotkanie ze słuchaczami.

Średni wiek życia kobiety w Polsce to obecnie ok. 80 lat. Po 50 roku życia zaczynają się problemy ze snem, koncentracją, nagłym uderzeniem gorąca. Wiele kobiet po 50 roku życia boryka się także z brakiem miesiączki i obniżeniem narządu rodnego, któremu może towarzyszyć ból brzucha. Jak mówi dr. Cywiński to dobry moment by zgłosić się do lekarza. Wiele dojrzałych kobiet ma także problem z oddawaniem moczu lub jego nietrzymaniem.

- Robimy operacje i problem znika bardzo szybko. W przypadku, gdy na nietrzymanie moczu ma wpływ czynnik nerwowy należy udać się do neurologa. Szybkie wszycie taśmy rozwiąże problem i sprawi, że kobiety nie będą odczuwały dyskomfortu - mówi dr Cywiński.

Niestety po 50 roku życia zwiększa się ryzyko chorób nowotworowych.

- Bardzo ważna jest profilaktyka. Wczesne wykrycie choroby nie doprowadzi do rozwoju nowotworu. W stanie przedrakowym leczenie jest naprawdę krótkie. Odwrotnie jest przy nowotworze złośliwym - dodaje Cywiński.

Jakie nowotwory najczęściej występują u kobiet po 50 roku życia?

1. Rak trzonu macicy - rzadko przed 50 rokiem życia. Średnia wieku to 58 lat.

- Po 50 roku życia trzeba zwrócić uwagę czy nie mamy patologicznego krwawienia. Jeżeli zakończy się miesiączka i pojawi się krwawienie w ciągu pół roku od tego okresu, to każda kobieta powinna się do lekarza w celu wykonania badania histopatologicznego - przestrzegał dr Cywiński.

2. Bardzo niebezpieczny jest rak szyjki macicy. Aby do niego nie dopuścić trzeba systematycznie wykonywać badania cytologiczne

- Nie wyobrażam sobie, żeby to przegapić. Trzeba robić takie badania przynajmniej raz na 2-3 lata - wskazuje dr Cywiński.- Proszę nie lekceważyć bólów kręgosłupa, krzyża i upławów.

Panie pytały zaś co oznaczają cyfry, które znajdują się na wynikach badań i przy których z nich konieczna jest konsultacja u lekarza.

- Ideałem jest I, ale przeważnie takim wynikiem mogą pochwalić się tylko młode kobiety. Przy II wynik jest prawidłowy. Niepokój zaczyna się od III. To jeszcze niezły wynik, ale właśnie wtedy należy zgłosić się do lekarza. Przy IV są już komórki rakowe, a przy V same komórki nowotworowe - wyjaśniał dr Cywiński.

3. Kolejnym niebezpiecznym nowotworem jest rak jajnika.

- Jeśli nagle chudniemy, mamy brak apetytu to trzeba sprawdzić, co się dzieje. Nie wstydźcie się do nas przychodzić - apelował dr Cywiński.

4. Kolejny niebezpieczny nowotwór to rak sutka.

- Kobiety często zauważają u siebie powiększenie sutka lub owrzodzenie, ale z różnych powodów nie zgłaszają się do lekarza, a to zasadniczy błąd. Raka sutka musi być jak najszybciej wyleczony, bo inaczej choroba kończy się zgonem. stan sutka można kontrolować samemu w domu. Można stanąć przed lustrem i zobaczyć czy sutek się nie zmienił. Ważne, żeby była zachowana symetria. Jeśli wyczuwamy zgrubienie, guzki lub gdy pojawia się jakaś wydzielina to sygnał, że natychmiast należy udać się do lekarza - mówi dr Cywiński.

Aby nie zachorować na raka sutka trzeba wykonywać badania mammograficzne i ultrasonograficzne.

Dr Cywiński zachęcał słuchaczki także do aktywnego trybu życia, a przede wszystkim ruchu na powietrzu. Aby być zdrowym ważna jest też odpowiednia dieta, brak nałogów.

- Duże znaczenie na stan naszego zdrowia ma także nasz stan psychiczny - dodawał dr Cywiński.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto