Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wieluń: W poniedziałek VII Powiatowy Dzień Walki z Rakiem i Dzień Dawcy Szpiku

Daniel Sibiak
„Rak płuca cichy zabójca” - to temat sympozjum naukowego, które rozpocznie się w poniedziałek o godz. 14 w auli I LO w Wieluniu przy ul. Nadodrzańskiej 4. Jest ono organizowane w ramach VII Powiatowego Dnia Walki z Rakiem i Dnia Dawcy Szpiku. Akcję organizują Stowarzyszenie „Po Prostu Żyj” oraz wieluńskie starostwo.

Uczestnicy sympozjum wysłuchają wykładów: Pawła Paczkowskiego, dyrektora NU-MED Centrum Diagnostyki i Terapii Onkologicznej w Tomaszowie Mazowieckim na temat leczenia onkologicznego po zmianach w sieci szpitali. Dr n. med. Mariusz Łochowski z Wojewódzkiego Szpitala im. M. Kopernika w Łodzi powie zaś o faktach i mitach na temat raka płuc, a dr n. med. Justyna Chałubińska-Fendler o radioterapii w raku płuc. O psychologicznych aspektach w chorobie nowotworowej opowie zaś Hubert Cabała.

Wzorem ubiegłych lat mieszkańcy będą mieli szansę zarejestrowania się w bazie dawców szpiku w I LO od godz. 12 do 18. Od godziny 10 do 12 akcja prowadzona będzie we wszystkich szkołach na terenie Wielunia. Zarejestrować może się każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18 a 55 rokiem życia(bez dużej nadwagi). Zajmuje to tylko chwilę, polega na przeprowadzeniu wstępnego wywiadu medycznego, wypełnieniu formularza z danymi osobowymi i pobraniem wymazu z błony śluzowej z wewnętrznej strony policzka. Na podstawie pobranej próbki zostaną określone cechy zgodności antygenowej, a jeśli okaże się, że kod genetyczny dawcy zgadza się z kodem genetycznym chorego, wtedy dochodzi do przeszczepienia. Wszyscy, którzy chcą się zarejestrować powinni mieć ze sobą dokument tożsamości z nr PESEL. Podczas sympozjum rozdane zostaną także bilety na bezpłatne badania profilaktyczne, na które przyjmowano zapisy w starostwie.

Kolejne badania profilaktyczne być może już wkrótce będą mieli okazję bezpłatnie wykonać nie tylko mieszkańcy powiatu wieluńskiego, ale także pełnoletni mieszkańcy subregionu zachodniego obejmującego powiaty: poddębicki, zduńskowolski, pabianicki, łaski, sieradzki, wieruszowski, wieluński, pajęczański. Elżbieta Caban, prezes Stowarzyszenia Po Prostu Żyj, a jednocześnie inicjatorka Powiatowego Dnia Walki z Rakiem, złożyła do budżetu obywatelskiego woj. łódzkiego projekt pt. „Zawalcz o swoje życie zanim będzie za późno – badania profilaktyczne USG jamy brzucha i piersi”. Uzyskał on rekomendację władz województwa i został zakwalifikowany do dalszego etapu którym jest głosowanie.

-Z doświadczenia jakie zdobyłam przy wieloletniej organizacji akcji „Powiatowy Dzień Walki z Rakiem i Dzień Dawcy Szpiku w Wieluniu” w której jedną ze składowych jest akcja bezpłatnych badań dla mieszkańców powiatu wieluńskiego, mogę powiedzieć, że są one bardzo potrzebne i zawsze są chętni do przebadania się. Najwięcej zapisów jest właśnie na USG jamy brzucha i USG piersi. Zawsze pieniędzy jest za mało na te badania i jeszcze się nie zdarzyło żeby wszystkie osoby chętne były zapisane i otrzymały bilet uprawniający do badania. Właściwie z tej przyczyny jak wyżej zgłosiłam w ramach budżetu obywatelskiego propozycję projektu pt. „Zawalcz o swoje życie zanim będzie za późno – badania profilaktyczne USG jamy brzucha i piersi”. Projekt dotyczy tych dwóch badań profilaktycznych. Głównym celem jaki przyświeca zadaniu jest zapobieganie i wczesne zdiagnozowanie zmian nowotworowych. Osobami, które skorzystają z realizacji tego projektu będą pełnoletni mieszkańcy subregionu zachodniego obejmującego powiaty: poddębicki, zduńskowolski, pabianicki, łaski, sieradzki, wieruszowski, wieluński, pajęczański. Badania USG piersi zalecane są dla kobiet w wieku od 25 do 50 roku życia. Przy USG jamy brzucha nie ma ograniczeń wiekowych. Limit badań jest ograniczony i bardzo ważną zasadą obowiązującą, będzie zapisanie się na listę badań do wyczerpania miejsc. Badania będą przeprowadzone w specjalistycznych placówkach medycznych posiadających potrzebny sprzęt i lekarzy do wykonania takiego typu badań. Tu ważna
informacja - u osób badanych, u których podczas badania zaistnieje podejrzenie choroby nowotworowej, będzie możliwość skonsultowania wyników badań z lekarzem onkologiem. Wykonanie tych badań może przyczynić się do wczesnego wykrycia choroby nowotworowej, wcześniejszego podjęcia decyzji o leczeniu onkologicznym, poprawy zdrowia oraz przedłużenia życia osoby badanej - mówi Elżbieta Caban.

Głosować można od października na stronie Budżet Obywatelski Województwa Łódzkiego

od 7 lat
Wideo

Jakie są wczesne objawy boreliozy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto