Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wieluń uczcił rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości[Zdjęcia]

Katarzyna Krawczyk
Mszą świętą w kolegiacie rozpoczęły się dzisiejsze obchody 97. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Nie zabrakło tradycyjnie złożenia kwiatów pod pomnikiem papieża Polaka oraz przemów pod ratuszem, gdzie z kolei złożono kwiaty pod tablicą upamiętniającą marszałka Piłsudskiego.

-Odrodzona Rzeczpospolita od listopadowych dni 1918 roku musiała udowadniać światu iż godna jest miana państwa niezależnego, wolnego i na tyle silnego, aby odżegnać się od „opieki” naszych sąsiadów. Polska musiała potwierdzić, iż nie jest potwornym bękartem traktatu wersalskiego, jak nazwał ją rosyjski dyplomata Mołotow, lecz jest dzieckiem upragnionym, na które kolejne pokolenia Polaków czekały 123 lata – mówił Jan Książek, dyrektor Muzeum Ziemi Wieluńskiej. Okres odradzania się państwa polskiego był niezwykle trudny. Należało łączyć wielonarodowościowe i wyznaniowe państwo w jedną całość. Czczenie 11 listopada jako dnia odzyskania niepodległości także i dzisiaj wpływa na kształtowanie postaw patriotycznych u młodego pokolenia Polaków – mówił Książek.

Burmistrz Wielunia Paweł Okrasa do zdefiniowania słowa wolność użył jednej z piosenek Marka Grechuty.

- Spotykamy się co roku podczas obchodów dnia odzyskania niepodległości i wspominamy tych, którzy oddali swoje życie, ponieśli największą ofiarę. 1918 rok to w historii Polski nie do końca typowe odzyskanie wolności. Ten czas nie był okupiony tak dużą daniną krwi jak chociażby podczas powstań czy podczas drugiej wojny światowej. Był to czas i sukces polskiej dyplomacji, intelektu, polskiej myśli, która po pierwszej wojnie światowej doprowadziła do tego, że Polska znów pojawiła się na mapie świata. Wspomnę postać Ignacego Jana Paderewskiego, którego wkład w odzyskanie przez Polskę niepodległości jest niebagatelny. Czym jest dla nas wolność? O wolności padło wiele słów, definicji, moim zdaniem w roku 1994 rok ważne słowa o wolności napisał Marek Grechuta: „Wolność lśni wśród gałęzi wielkich drzew , które pną się w słońce każda w swoją stronę; wolność brzmi jak radosny ludzi śmiech, którzy wolność swą zdobyli na obronę”. Podczas przemowy burmistrza zabrzmiał właśnie ten utwór Grechuty zatytułowany „Wolność”.

Gdy Polska odzyskała niepodległość wróciła nie tylko na mapy świata i Europy, ale i do mentalności innych narodów – mówił starosta powiatu wieluńskiego Andrzej Stępień: - Polska odzyskała szansę na byt w nowej rzeczywistości jaka nastała po pierwszej wojnie światowej. Starosta przywołał nazwiska budowniczych polskości: Piłsudskiego, Paderewskiego,Witosa czy Dmowskiego. - Wolności nie można tylko posiadać, trzeba ją stale zdobywać i tworzyć przez prawdę – przypomniał słowa Jana Pawła II - Nie możemy jej zatracić w niekonstruktywnych waśniach polityczno-ideologicznych obniżających autorytet polski na arenie międzynarodowej. Różnice polityczne, światopoglądowe powinny prowadzić do wypracowania płaszczyzn porozumienia.

Trudno nie dostrzec analogii do obecnej sytuacji na polskiej arenie politycznej, podobnie jak w przemowie radnego Rady Miejskiej w Wieluniu Romana Drosińskiego z Chrześcijańskiego Porozumienia Wieluń,. Według niego patriotyzm jest na przestrzeni czasu zupełnie inaczej definiowany.

- Jakie były oblicza polskiego patriotyzmu, a jakie to oblicze jest dzisiaj? Odzyskanie narodowej dumy pozwoliło podnieść zrujnowaną ojczyznę, pozwoliło obronić Polskę i wychować młode pokolenie Polaku, któremu przyświecało hasło : Bóg, honor, ojczyzna; pokolenie patriotów gotowych oddać życie za swój kraj. Ta patriotyczna konsolidacja narodu i zdolność do poświęcania zaowocowała po wielu latach, gdy rozpoczął się wolnościowy impuls w ogólnopolskim zrywie Solidarności, odnowił oblicze Polski i Europy. Pojęcie tradycyjnego polskiego patriotyzmu było bezlitośnie wyszydzane, utożsamiane z nacjonalizmem, wręcz z faszyzmem. Zdefiniowano twarz nowoczesnego patriotyzmu według której do grona patriotów zaliczano komunistycznych zbrodniarzy, zaś zdaniem czołowej celebrytki i aktorki wystarczającą cechą patrioty jest płacenie podatków, segregowanie śmieci i sprzątanie po swoim psie. W granicach nowego patriotyzmu mieściło się znieważanie za granicą poprzez rządowa dyplomatów publicystów konserwatywnego społeczeństwa. Przejawem patriotyzmu nazywano także bratanie się z przywódcą wrogiego Polsce mocarstwa . 25 października Polacy wybrali bliski naszemu sercu i polskiej tradycji model patriotyzmu. To postawa szacunku, umiłowania i oddania ojczyźnie, gotowość poniesienia ofiar.

Kwiaty pod tablicą upamiętniającą marszałka Józefa Piłsudskiego złożyli przedstawiciele władz miasta i powiatu, reprezentanci partii i ugrupowań politycznych, Lasów Państwowych, kombatanci, członkowie Stowarzyszenia Historycznego „Pokolenia”, duchowieństwo i harcerze. Za oprawę muzyczną odpowiadała orkiestra przy OSP w Kurowie .

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto