1 marca obchodzimy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych". Tradycyjnie już o "niezłomnych" pamiętano w Wieluniu. Miejskie uroczystości rozpoczęły się przy pomniku rtm. Witolda Pileckiego w środę o godz. 17. Udział w nich wzięli przedstawiciele władz miasta i powiatu wraz z radnymi, Stowarzyszenie Historyczne "Bataliony Obrony Narodowej", Chrześcijańskie Porozumienie Wieluń, przedstawiciele Muzeum Ziemi Wieluńskiej i niezawodni wieluńscy harcerze.
Wieluńskie uroczystości poprowadził Marek Gogola z Muzeum Ziemi Wieluńskiej.
Od szeregu lat spotykamy się 1 marca. Wspominamy te wydarzenia sprzed ponad 80 lat, jakie rozgrywały się na terenie Polski. Oczywiście w pierwszej kolejności skupiamy się na postaciach, na bohaterach tamtych czasów na żołnierzach niezłomnych - mówił Marek Gogola.
Gogola nawiązał też do obchodzonej w tym roku 160 rocznicy wybuchy Powstania Styczniowego wskazując na podobieństwa między walką powstańców i żołnierzy wyklętych.
Polacy, ci bohaterowie, których wspominamy podczas dzisiejszego święta podobnie jak powstańcy styczniowi stanęli przed wyborem pełnym tragizmu. Bardzo często walczyli w imię sprawy, w która wierzyli, w imię wartości, za które - byli święcie przekonani - warto poświęcić nawet życie. W imię dobre wspólnego , czyli wolnej ojczyzny, w imię obrony wiary przodków i wartości, które ta wiara ze sobą niosła i cały czas niesie. Walczyli pomimo tego, że szanse na zwycięstwo, to militarne, wojskowe zwycięstwo, były znikome - mówił Marek Gogola.
Już od kilku lat gromadzimy się przy popiersiu rotmistrza Witolda Pileckiego, jednego z "wyklętych", aby oddać cześć żołnierzom niezłomnym. Wspominamy dziś polskich bohaterów podziemia antykomunistycznego, które było odpowiedzią na sowiecką okupację - mówiła z kolei wiceburmistrz Wielunia Joanna Skotnicka - Fiuk.
Jak mówiła wiceburmistrz, 1 marca wspominamy osoby, które zapłaciły najwyższą cenę za swoją niezłomną postawę i zostały zamordowane przez komunistyczną władzę.
Oddajemy cześć wszystkim tym polskim patriotom, którzy stanęli na drodze komunistycznego sytemu, którzy stracili życie podczas aresztować, wywózek i mordów dokonywanych przez sowieckie NKWD i polski Urząd Bezpieczeństwa, którzy do końca nie złożyli broni w walce o prawdziwie niepodległą ojczyznę - mówiła Joanna Skotnicka - Fiuk.
Po przemówieniach uczestnicy uroczystości złożyli kwiaty pod pomnikiem rtm. Witolda Pileckiego. Po części oficjalnej w kolegiacie odprawiona została msza święta.
Wieluń uczcił pamięć "Żołnierzy Wyklętych". Miejskie uroczys...
iPolitycznie - Czy słowa Stefańczuka o Wołyniu to przełom?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?