Wieluń uczcił pamięć "Żołnierzy Wyklętych". Miejskie uroczystości pod pomnikiem rtm. Witolda Pileckiego ZDJĘCIA

Marcin Stadnicki
Marcin Stadnicki
Tradycyjnie już w Wieluniu uczczono Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych". Miejskie uroczystości odbyły się pod pomnikiem rotmistrza Witolda Pileckiego, gdzie po przemówieniach Marka Gogoli z Muzeum Ziemi Wieluńskiej i wiceburmistrz Wielunia Joanny Skotnickiej - Fiuk zebrani złożyli kwiaty i zapalili znicze.

1 marca obchodzimy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych". Tradycyjnie już o "niezłomnych" pamiętano w Wieluniu. Miejskie uroczystości rozpoczęły się przy pomniku rtm. Witolda Pileckiego w środę o godz. 17. Udział w nich wzięli przedstawiciele władz miasta i powiatu wraz z radnymi, Stowarzyszenie Historyczne "Bataliony Obrony Narodowej", Chrześcijańskie Porozumienie Wieluń, przedstawiciele Muzeum Ziemi Wieluńskiej i niezawodni wieluńscy harcerze.

Wieluńskie uroczystości poprowadził Marek Gogola z Muzeum Ziemi Wieluńskiej.

Od szeregu lat spotykamy się 1 marca. Wspominamy te wydarzenia sprzed ponad 80 lat, jakie rozgrywały się na terenie Polski. Oczywiście w pierwszej kolejności skupiamy się na postaciach, na bohaterach tamtych czasów na żołnierzach niezłomnych - mówił Marek Gogola.

Gogola nawiązał też do obchodzonej w tym roku 160 rocznicy wybuchy Powstania Styczniowego wskazując na podobieństwa między walką powstańców i żołnierzy wyklętych.

Polacy, ci bohaterowie, których wspominamy podczas dzisiejszego święta podobnie jak powstańcy styczniowi stanęli przed wyborem pełnym tragizmu. Bardzo często walczyli w imię sprawy, w która wierzyli, w imię wartości, za które - byli święcie przekonani - warto poświęcić nawet życie. W imię dobre wspólnego , czyli wolnej ojczyzny, w imię obrony wiary przodków i wartości, które ta wiara ze sobą niosła i cały czas niesie. Walczyli pomimo tego, że szanse na zwycięstwo, to militarne, wojskowe zwycięstwo, były znikome - mówił Marek Gogola.

Już od kilku lat gromadzimy się przy popiersiu rotmistrza Witolda Pileckiego, jednego z "wyklętych", aby oddać cześć żołnierzom niezłomnym. Wspominamy dziś polskich bohaterów podziemia antykomunistycznego, które było odpowiedzią na sowiecką okupację - mówiła z kolei wiceburmistrz Wielunia Joanna Skotnicka - Fiuk.

Jak mówiła wiceburmistrz, 1 marca wspominamy osoby, które zapłaciły najwyższą cenę za swoją niezłomną postawę i zostały zamordowane przez komunistyczną władzę.

Oddajemy cześć wszystkim tym polskim patriotom, którzy stanęli na drodze komunistycznego sytemu, którzy stracili życie podczas aresztować, wywózek i mordów dokonywanych przez sowieckie NKWD i polski Urząd Bezpieczeństwa, którzy do końca nie złożyli broni w walce o prawdziwie niepodległą ojczyznę - mówiła Joanna Skotnicka - Fiuk.

Po przemówieniach uczestnicy uroczystości złożyli kwiaty pod pomnikiem rtm. Witolda Pileckiego. Po części oficjalnej w kolegiacie odprawiona została msza święta.

Wieluń uczcił pamięć "Żołnierzy Wyklętych". Miejskie uroczys...

iPolitycznie - Czy słowa Stefańczuka o Wołyniu to przełom?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie