Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wieluń: Ślady dawnego miasta na wystawie w muzeum

Redakcja
Muzeum Ziemi Wieluńskiej organizuje wystawę zabytków znalezionych podczas badań archeologicznych w centrum miasta w latach 2010-2011

To były jak dotąd największe badania archeologiczne w obrębie wieluńskiej starówki. Zanim pomiędzy ulicami Królewską i Barycz zaczęto budowę pasażu handlowo-usługowego, archeolodzy mogli swobodnie przeczesywać teren przez kilka miesięcy. Efekty ich prac będzie można zobaczyć na wystawie w Muzeum Ziemi Wieluńskiej, która zostanie otwarta już w najbliższą środę.

W wykopie znaleziono w sumie blisko 50 tys. przedmiotów, z czego jednak zdecydowana większość to pomniejsze fragmenty. Na wystawie zaprezentowane zostaną głównie przedmioty codziennego użytku oraz rzemiosło z XIV i XV wieku. Do tej pory tego rodzaju znalezisk było niewiele. By się o tym przekonać, wystarczy zajrzeć do monografii miasta obejmującej jego najdawniejsze dzieje. Przy fragmentach dotyczących rzemieślników nie ma żadnych ilustracji.

- Właściwie po tych wykopaliskach należałoby tę książkę wydać ponownie, albo chociaż dodrukować suplement - mówi z uśmiechem Waldemar Golec, kierownik działu archeologicznego MZW.

Wspomniana monografia została wydana w 2011 roku, gdy badania w obrębie ulic Królewskiej i Barycz jeszcze trwały. Rozpoczęły się w 2010 r., w miejscu dawnej kamienicy "niebieskiej". Potem, po wyburzeniu kolejnych kamienic, przeniosły się bliżej kościoła św. Józefa. Przekopano raptem 430 metrów kwadratowych terenu, ale to i tak dużo więcej niż dotychczasowe badania w obrębie centrum Wielunia. Pracami kierował Bogusław Abramek, a sfinansowała je wieluńska spółka SGM, która buduje pasaż.

Najwięcej zabytków wydobyto z wykopu od strony Królewskiej, który był najgłębszy. Od strony Barycz niewiele się udało znaleźć. A to dlatego, że stojąca tam kamienica miała piwnicę. Na jej potrzeby swego czasu wybrano warstwy średniowieczne i renesansowe.

W najgłębszych odkrytych warstwach znaleziono nawet obiekty sprzed 2 tys. lat! Są też ślady z początków XIII wieku, kiedy rozpoczynała się lokacja osady. Do cennych znalezisk należy także zaliczyć niewielką figurkę madonny z dzieciątkiem z pierwszej połowy XV w. (pochodzi prawdopodobnie z Dolnego Śląska, co świadczy o kontaktach miasta z innymi regionami), czy dobrze zachowane siodło, które odtwarza teraz rzemieślnik z Kalisza.

Na wystawie nie zabraknie też przedmiotów z późniejszych okresów, jak choćby późnogotyckich kafli. Co może budzić pewne zdziwienie, niewiele jest monet. - Na wystawie pojawi się też kilka przedmiotów niezidentyfikowanych - zaznacza Waldemar Golec.

Mimo że nie udało się natrafić na ślady domniemanego dawnego traktu, łączącego bramy wjazdowe do miasta, to wykopaliska niewątpliwie wzbogaciły wiedzę o dawnych dziejach Wielunia. Jednak, jak podkreśla Waldemar Golec, na wiele pytań wciąż nie ma odpowiedzi:

- Wciąż zbyt mało jest "okienek", przez które mogliśmy podejrzeć historię naszego miasta - mówi archeolog. - To ostatnie było troszeczkę większe od wcześniejszych i od razu pojawiły się smakowite rzeczy. To, co umieścimy na wystawie, będzie przede wszystkim wspaniałą ilustracją działalności wieluńskich rzemieślników.

Wystawa zatytułowana "Okno w przeszłość" zostanie otwarta w środę 13 lutego o godz. 12.

Na zdjęciach: przygotowania eksponatów do wystawy oraz wykopaliska z 2011 roku.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto