Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

"Żołnierze wyklęci" mają swój pomnik w Wieluniu. Zobaczcie fotorelację z odsłonięcia ściany pamięci na cmentarzu

Zbyszek Rybczyński
Na wieluńskim cmentarzu odsłonięto mogiłę upamiętniającą żołnierzy antykomunistycznego podziemia na ziemi wieluńskiej. Uroczystość zorganizowano z okazji Narodowego Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych"

Pomnik usytuowano w sąsiedztwie krzyży ofiar Katynia i mogił żołnierzy września 1939 r. To ściana z cegieł, w którą wmurowane zostały tablice w kształcie krzyża z nazwiskami działaczy Konspiracyjnego Wojska Polskiego.

Nie mogło wśród nich zabraknąć Alfonsa Olejnika "Babinicza" ze Skomlina, który pośmiertnie został odznaczony przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Siostra porucznika Maria Kochanowska była jedną z osób, które uroczyście odsłoniły miejsce pamięci "żołnierzy wyklętych". Pomnik poświęcił ks. bp Jan Wątroba, który wcześniej przewodniczył mszy świętej w kościele Miłosierdzia Bożego.

Były żołnierz Konspiracyjnego Wojska Polskiego mjr Mieczysław Orzełek przypomniał, dlaczego członków zbrojnego podziemia nazywa się "wyklętymi". - Przez sześć lat w różnych organizacjach walczyli z hitlerowskim okupantem o odzyskanie niepodległości. Za tę pełną poświęcenia walkę zostali nazwani przez reżim komunistyczny zaplutymi karłami reakcji, bandytami, sługami imperializmu, których należy niszczyć - mówił Orzełek.

Major zwrócił uwagę, że niektórzy z upamiętnionych na wieluńskiej mogile żołnierzy brali udział w akcji na hitlerowskie więzienie w Radomsku. W 1943 roku oddział Armii Krajowej uwolnił ponad 50 więźniów i zdobył broń. Za tę brawurową akcję późniejszy organizator KWP Stanisław Sojczyński "Warszyc" został odznaczony krzyżem Virtuti Militari.

Wśród upamiętnionych partyzantów jest także kpt. Jan Małolepszy "Murat". W 2009 roku ostatni dowódca KWP miał zostać uhonorowany osobną tablicą w cmentarnym kościele. Jednak ze względu na kontrowersje dotyczące "Murata" uroczystość odwołano. Zobacz: Murat to bohater czy przywódca bandy?

- Rozchodząc się do domów rozważajmy o naszej wolności, a wieczorem zapalmy w oknach światełka ku pamięci pomordowanych – powiedział na koniec uroczystości Bogusław Kurzyński, członek komitetu organizacyjnego wieluńskich obchodów Narodowego Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych".

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto