Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wieluń: Przekonują, że rak to nie wyrok

Daniel Sibiak
Czy po zdiagnozowaniu raka można jeszcze wieść szczęśliwe życie? Członkowie Stowarzyszenia "Po Prostu Żyj!" zapewniają, że tak i chętnie dzielą się wskazówkami, jak to zrobić

W Polsce co godzinę stawiana jest komuś diagnoza „rak krwi — białaczka”. Słyszą ją rodzice małych dzieci, młodzież, dorośli. Dla wielu z tych osób jedyną szansą na wyleczenie jest przeszczep komórek macierzystych, dlatego Starostwo Powiatowe w Wieluniu i Stowarzyszenie „Po Prostu Żyj! ” od dwóch lat organizują Powiatowy Dzień Walki z Rakiem i Dzień Dawcy Szpiku, podczas którego można zarejestrować się w bazie dawców szpiku.

Do tej pory z takiej możliwości skorzystało już 230 mieszkańców powiatu wieluńskiego. Szpik oddają dopiero wtedy, gdy znajdzie się ich genetyczny bliźniak. Szymon Ślusarczyk z Wielunia nie wahał się ani chwili, gdy odebrał telefon z informacją, że może uratować życie mieszkańcowi Czech. Zrobił to kilka miesięcy temu. Jego szlachetny czyn nagrodzono gromkimi brawami 15 października podczas finału II Powiatowego Dnia Walki z Rakiem, na którym z wrodzoną skromnością opowiadał o tym, co zrobił, jednocześnie nie kryjąc wzruszenia reakcją licznie zgromadzonej publiczności, w której oczach znalazł uznanie.

Finał II Powiatowego Dnia Walki z Rakiem to jednak nie tylko możliwość rejestracji w bazie dawców szpiku, ale przede wszystkim możliwość uzyskania informacji na temat choroby. W tym roku tematem sympozjum był rak prostaty, a prelegentami, którzy o tym mówili byli dr n. med. Tomasz Huzarski z MCND PUM w Szczecinie i lek. med. Miłosz Olczyk urolog ze Szpitala Wojewódzkiego im. Jana Pawła II w Bełchatowie.
- W pewnym momencie nasze dotychczasowe życie na wysokich obrotach zmienia się diametralnie. Po otrzymaniu informacji o tym, że jesteśmy chorzy na raka, zatrzymujemy się i myślimy, co dalej?

Ci, którzy od lat walczą z chorobą nie ukrywają, że pierwsze dni po otrzymaniu wiadomości o chorobie są koszmarem. Wielu z nich znalazło wsparcie w rodzinie. Dzięki nim przetrwało najgorszy okres w swoim życiu, dlatego od kilku lat swoim doświadczeniem dzielą się z tymi, którzy nie wiedzą, gdzie szukać pomocy. Właśnie z myślą o ludziach chorych na raka i ich rodzinach powstało Stowarzyszenie osób z problemem choroby nowotworowej i ich rodzin w Wieluniu „PO PROSTU ŻYJ! ”.

- To grupa ludzi, którzy chorowali, chorują lub mają kogoś bliskiego chorego na raka. Grupa ma pomóc choremu uwierzyć w to, że rak to nie wyrok, że można dalej normalnie żyć. Pomysł jej powstania zrodził się z potrzeby chwili, kiedy sama chciałam zasięgnąć informacji o chorobie, pogadać z kimś kto sam jest w takiej samej sytuacji jak ja. Wtedy z koleżanką postanowiłyśmy utworzyć grupę osób z takimi samymi problemami, obawami i wątpliwościami. Nie było to łatwe, bo w naszym społeczeństwie panuje przekonanie, że jeżeli się choruje na raka, to lepiej o tym nie mówić głośno, bo po co mają wiedzieć sąsiedzi, znajomi, a nawet rodzina — mówi Elżbieta Caban, prezes stowarzyszenia „Po Prostu Żyj! ”, inicjatorka akcji Powiatowy Dzień Walki z Rakiem, która sama 7 lat temu stoczyła walkę z rakiem.

Dlaczego ludzie chorzy na raka boją się głośno o tym mówić?
- Uważam, że z prostego powodu. Strach co będzie jutro, czy rokowania będą dobre, może nie mówić, bo po co zapeszać, a także ze zwykłego powodu boimy się „wytykania palcami” przez innych. Nikt z nas nie lubi jak się o nim źle mówi. Wiele osób nie chce uczestniczyć w spotkaniach Stowarzyszenia właśnie dlatego, że czują się napiętnowane przez społeczeństwo, wytykane palcami, obgadywane. Mówię to z własnego doświadczenia. Kiedy chorowałam, właśnie tak się czułam. Taka sytuacja wcale nie pozwala szybciej wyzdrowieć — dodaje Elżbieta Caban. — Jestem zdrowa, a co będzie dalej nie wiem. Ta choroba jest bardzo podstępna, atakuje w najmniej spodziewanym momencie, dlatego zawsze powtarzam: tu i teraz, tak — jestem zdrowa. Nie było łatwo, ale jeżeli ma się motywację do życia i wokoło ludzi, których się kocha i którzy nas kochają, to warto spróbować.

Nazwa Stowarzyszenia nie „PO PROSTU ŻYJ! ” nie jest przypadkowa.

Jak już ktoś zachoruje na raka, to wielokrotnie zadaje sobie pytanie — dlaczego ja? Czy jeszcze będę żył? Co dalej mam robić? My odpowiadamy na te pytania w jednym zdaniu — Po prostu żyj!, bo cóż innego można odpowiedzieć, komuś kto jest w trakcie chemioterapii, czy naświetleń — mówi Elżbieta Caban.

Stowarzyszenie działa aktywnie i nie ogranicza się tylko do spotkań raz w miesiącu. Sami organizują sobie różne formy aktywnego i miłego spędzania wolnego czasu np. w tym roku zorganizowali dwa rajdy rowerowe do miejscowości Przywóz i Drobnice, wycieczkę do Wrocławia, imprezę integracyjną „Grzybobranie” w miejscowości Załęcze Małe.

- Ja zdecydowałam się uczestniczyć w spotkaniach stowarzyszenia i dziś nie mam wątpliwości, że była to słuszna decyzja — mówi Pelagia Drygała sekretarz Stowarzyszenia.

- Kto lepiej nas zrozumie, jeśli nie osoba, która wie o czym mówimy i przez co przeszliśmy — dodaje Anna Pabińska, skarbnik Stowarzyszenia.

- My jak wszyscy mamy zobowiązania wobec naszych rodzin, jesteśmy mamami, tatusiami, babciami, dziadkami wielu z nas pracuje zawodowo, mamy częste wizyty kontrolne u lekarzy onkologów, a mimo to lubimy wspólnie gdzieś wyjechać. Sami sobie to organizujemy i to też nam sprawia wielką frajdę — mówi Małgorzata Tylkowska, wiceprezes Stowarzyszenia.

Bardzo miłym akcentem kończącym tegoroczny II Powiatowy Dzień Walki z Rakiem był przeczytany przez wiceprezes Stowarzyszenia Jolantę Stanek wiersz, który jest przesłaniem dla wszystkich osób chorych na raka.

„Po prostu żyj i ciesz się z każdej chwili.
Żyj i baw się do łez.
Zrób to, co sen Ci przynosi.
I to, o co ktoś nieznajomy Cię prosi.
Po prostu żyj i bądź przykładem.
Weź wściekłego byka za rogi.
To Ty dyktujesz warunki.
A my dziś dla Ciebie jesteśmy przykładem.
Jedź tam gdzie oczy poniosą.
Miej uśmiech, bo on nam pomaga.
Nie zwracaj uwagi na chmury,
Iść w deszczu, to też jest odwaga.
Pan dał nam to drugie życie,
Zaznaczył — by mądrze żyć!
Więc wykorzystaj je należycie.
Dasz radę! Po prostu żyj! ”

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto