Wieluń. Obchody 231. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja ZDJĘCIA

Marcin Stadnicki
Marcin Stadnicki
Udostępnij:
We wtorek w Wieluniu odbyły się uroczystości z okazji 231. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja. Tradycyjnie już uroczystości rozpoczęły się od mszy świętej w Kolegiacie, po której ich uczestnicy przeszli pod pomnik Jana Pawła II, gdzie po wspólnym odśpiewaniu hymnu i przemówieniach złożono kwiaty.

Uroczystości z okazji 231. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja rozpoczęły się we wtorek o godz. 10:30 od mszy świętej w kościele p. w. NNMP w Wieluniu.
Po mszy oficjalna część obchodów miała w tym roku miejsce pod pomnikiem Jana Pawła II z uwagi na trwający pod ratuszem remont.

Jak mówił dyrektor Muzeum Ziemi Wieluńskiej Jan Książek, rocznica uchwalenia pierwszej w Europie i drugiej na świecie konstytucji to jedno z najważniejszych świąt narodowych dla Polaków. Książek podkreślał też poparcie ówczesnych władz i mieszkańców w Wieluniu dla ustawy zasadniczej.

Wyrazem uznania mieszkańców Wielunia dla nowych rozwiązań ustrojowych było jej (konstytucji - red.) uroczyste zaprzysiężenie dokonane przez urzędników oraz szlachtę ziemi wieluńskiej wraz z magistratem i mieszkańcami miasta. Odbyło się ono 27 czerwca tegoż samego 1791 roku. Nie w tej kolegiacie, w kolegiacie pod wezwaniem św. Michała Archanioła. Pięknego, ważnego kościoła miasta Wielunia, który uległ zniszczeniu w czasie ostatniej wojny. Do najwierniejszych zwolenników konstytucji ziemi wieluńskiej należał Józef Stokowski, szlachcic z Naramic. Także Walenty Kochelski, prezydent miasta (mamy w Wieluniu ulice upamiętniająca prezydenta Kochelskiego) oraz Paweł Olszakowski, rajca wieluński - mówił Jan Książek.

W trakcie uroczystości głos zabrali także wiceburmistrz Wielunia Joanna Skotnicka - Fiuk i starosta wieluński Marek Kieler. Po przemówieniach uczestnicy uroczystości złożyli kwiaty pod pomnikiem Jana Pawła II.

W obchodach 231. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja udział wzięli między innymi przedstawiciele władz miasta i powiatu z wiceburmistrz i starostą na czele wraz z radnymi, wieluńscy harcerze, radny sejmiku województwa łódzkiego Andrzej Chowis, członkowie wieluńskiego koła Związku Kombatantów Rzeczpospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych, Związku Żołnierzy Wojska Polskiego, Związku Inwalidów Wojennych oraz Związku Sybiraków, dyrektor biura posła Pawła Rychlika Weronika Pawłowska, komendant KP PSP w Wieluniu mł. bryg. Karol Bednarski, zastępca komendanta KPP w Wieluniu nadkom. Adam Czerwiński, przedstawiciele nadleśnictwa Wieluń, Cechu Rzemiosł Różnych w Wieluniu, ks. Jacek Zieliński, przedstawiciele stowarzyszeń i mieszkańcy miasta.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Pamiątki po rotmistrzu Pileckim

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie