Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wieluń. Obchody 231. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja ZDJĘCIA

Marcin Stadnicki
Marcin Stadnicki
We wtorek w Wieluniu odbyły się uroczystości z okazji 231. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja. Tradycyjnie już uroczystości rozpoczęły się od mszy świętej w Kolegiacie, po której ich uczestnicy przeszli pod pomnik Jana Pawła II, gdzie po wspólnym odśpiewaniu hymnu i przemówieniach złożono kwiaty.

Uroczystości z okazji 231. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja rozpoczęły się we wtorek o godz. 10:30 od mszy świętej w kościele p. w. NNMP w Wieluniu.
Po mszy oficjalna część obchodów miała w tym roku miejsce pod pomnikiem Jana Pawła II z uwagi na trwający pod ratuszem remont.

Jak mówił dyrektor Muzeum Ziemi Wieluńskiej Jan Książek, rocznica uchwalenia pierwszej w Europie i drugiej na świecie konstytucji to jedno z najważniejszych świąt narodowych dla Polaków. Książek podkreślał też poparcie ówczesnych władz i mieszkańców w Wieluniu dla ustawy zasadniczej.

Wyrazem uznania mieszkańców Wielunia dla nowych rozwiązań ustrojowych było jej (konstytucji - red.) uroczyste zaprzysiężenie dokonane przez urzędników oraz szlachtę ziemi wieluńskiej wraz z magistratem i mieszkańcami miasta. Odbyło się ono 27 czerwca tegoż samego 1791 roku. Nie w tej kolegiacie, w kolegiacie pod wezwaniem św. Michała Archanioła. Pięknego, ważnego kościoła miasta Wielunia, który uległ zniszczeniu w czasie ostatniej wojny. Do najwierniejszych zwolenników konstytucji ziemi wieluńskiej należał Józef Stokowski, szlachcic z Naramic. Także Walenty Kochelski, prezydent miasta (mamy w Wieluniu ulice upamiętniająca prezydenta Kochelskiego) oraz Paweł Olszakowski, rajca wieluński - mówił Jan Książek.

W trakcie uroczystości głos zabrali także wiceburmistrz Wielunia Joanna Skotnicka - Fiuk i starosta wieluński Marek Kieler. Po przemówieniach uczestnicy uroczystości złożyli kwiaty pod pomnikiem Jana Pawła II.

W obchodach 231. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja udział wzięli między innymi przedstawiciele władz miasta i powiatu z wiceburmistrz i starostą na czele wraz z radnymi, wieluńscy harcerze, radny sejmiku województwa łódzkiego Andrzej Chowis, członkowie wieluńskiego koła Związku Kombatantów Rzeczpospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych, Związku Żołnierzy Wojska Polskiego, Związku Inwalidów Wojennych oraz Związku Sybiraków, dyrektor biura posła Pawła Rychlika Weronika Pawłowska, komendant KP PSP w Wieluniu mł. bryg. Karol Bednarski, zastępca komendanta KPP w Wieluniu nadkom. Adam Czerwiński, przedstawiciele nadleśnictwa Wieluń, Cechu Rzemiosł Różnych w Wieluniu, ks. Jacek Zieliński, przedstawiciele stowarzyszeń i mieszkańcy miasta.

od 12 lat
Wideo

Stellan Skarsgård o filmie Diuna: Część 2

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto