Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wieluń: Obchody 1050. rocznicy chrztu Polski[Zdjęcia]

Ireneusz Wierzbicki
Msza święta w wieluńskiej kolegiacie, a także zorganizowany w muzeum okolicznościowy wykład i koncert trzech połączonych chórów młodzieżowych stanowiły główne elementy wieluńskich obchodów 1050. rocznicy chrztu Polski.

Uroczystości rozpoczęły się od nabożeństwa, podczas którego homilię wygłosił ks. arcybiskup senior Stanisław Nowak. Później zebrani przeszli przed pobliski pomnik Jana Pawła II, gdzie dokonano uroczystego złożenia kwiatów i wspólnie odśpiewano pieśni, wśród których nie mogło zabraknąć tradycyjnej „Barki”. Następnie licznie zgromadzeni mieszkańcy regionu wraz z przedstawicielami duchowieństwa i samorządowcami udali się do Muzeum Ziemi Wieluńskiej, gdzie przygotowano dalszą część obchodów.

– Każda wspólnota szuka takich zdarzeń, faktów, legend, które mogą być dialogiem pomiędzy przeszłością, a przyszłością – mówił w muzeum Paweł Okrasa, burmistrz Wielunia. – W historii naszego narodu tym, co możemy określić mianem tego dialogu oraz tym, co zbudowało naszą tożsamość, jest właśnie chrzest przyjęty przez Mieszka I – wskazywał, podkreślając, że chrześcijaństwo przez wieki kształtowało nasz naród i naszą państwowość.

– Wszelkie próby oderwania Polski od chrześcijaństwa na szczęście zawsze kończyły się źle dla tych, którzy próbowali to zrobić – przestrzegał burmistrz. – Depozyt, który dali nam nasi przodkowie 1050 lat temu powinniśmy rozwijać, tak, aby on rozkwitał ku szczęściu naszej umiłowanej ojczyzny – przekonywał Paweł Okrasa.

Po oficjalnych przemówieniach wszyscy zebrani z zainteresowaniem wysłuchali wykładu ks. prof. Jana Związka, który w szerokim kontekście omówił chrzest i początki państwa polskiego. Ostatnią, ale równie ważną częścią wydarzenia był natomiast koncert połączonych chórów Szkoły Muzycznej w Wieluniu oraz Powiatowego Domu Kultury i Sportu w Wieluniu i Zespołu Muzyki Dawnej. Młodzież pod dyrekcją Jakuba Jurdzińskiego zachwyciła publiczność wykonaniem utworów, będących najbardziej wartościowymi zabytkami średniowiecznej muzyki.
Nie wiadomo kiedy i gdzie

O wyjaśnienie znaczenia przyjęcia chrztu i wciąż pojawiających się w tym kontekście wątpliwości historyków poprosiliśmy dyrektora wieluńskiego muzeum, Jana Książka. Jak mówi, początki państwa polskiego wiążą się właśnie z momentem przyjęcia chrztu.

– Chrzest stał się tą dominantą, która pozwoliła na rozwój polskiej państwowości, przede wszystkim na ściślejszy związek z Czechami, poprzez małżeństwo z księżną Dobrawą – wskazuje dyrektor MZW. I dodaje, że do dziś nie wiadomo, kiedy tak naprawdę miał miejsce chrzest Polski.

– Rzeczywiście przyjmuje się, że w Wielką Sobotę 14 kwietnia 966 roku, ale niektórzy historycy w dalszym ciągu mają co do tego wątpliwości. W nawiązaniu do kronik, do tych niewielkich zapisów, które pozostawiono, mówi się, że być może nastąpiło to nawet rok wcześniej albo rok później – wyjaśnia Jan Książek.

– Tak na dobrą sprawę nie wiemy też, gdzie nastąpił chrzest. Czy, jak się przyjmowało, na Ostrowie Lednickim, czy może w Poznaniu, a może w Gnieźnie. Czy też, jak mówią niektórzy historycy, nawet nie w Wielkopolsce, ale w Ratyzbonie – wskazuje na pojawiające się wątpliwości Jan Książek. Od razu jednak dodaje, że te kwestie nie są obecnie istotne w kontekście całej idei.

– To są sprawy ważne dla historyków, którzy badają ten temat i archeologów, którzy odkrywają misy chrzcielne. Takie przedmioty znaleziono rzeczywiście na Ostrowie oraz ostatnimi czasy w Poznaniu. To jest namacalny dowód faktu, ale ten fakt ma szeroki kontekst. Kontekst, który daje nam podstawę do tego, żeby wzmacniać duchowo naród, ale przede wszystkim żeby mówić o tych wartościach, które poprzez cementowanie historii dają prawdziwy obraz tradycji historycznej i mówią o tej spuściźnie, która Polskę klasyfikuje wśród ważnych, najstarszych państw w Europie – przekonuje Jan Książek.

Relację i zdjęcia będzie można znaleźć 29 kwietnia w Dzienniku Łódzkim.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Wieluń: Obchody 1050. rocznicy chrztu Polski[Zdjęcia] - Wieluń Nasze Miasto

Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto