MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Wieluń: Nowoczesna eko-pracownia w „dwójce"[Zdjęcia]

Ireneusz Wierzbicki
Nowocześnie wyposażona pracownia do nauki ekologii została uroczyście otwarta w Szkole Podstawowej nr 2 w Wieluniu. Wydarzenie uświetnił poruszający spektakl artystyczny w wykonaniu uczniów szkoły. Dzieci zwróciły w nim uwagę na zachowania proekologiczne i negatywne skutki zanieczyszczenia środowiska.

Szkoła wnioskowała o dotację na utworzenie ekopracowni do Wojewódzkiego Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi już po raz drugi z rzędu.

– Niestety w ubiegłym roku zabrakło nam kilku punktów. W tym roku poprawiliśmy, dopracowaliśmy wniosek i udało nam się – nie kryła zadowolenia dyrektor placówki, Jadwiga Jerzyńska.

W wyniku pozytywnej oceny wniosku „Dwójka” otrzymała dofinansowanie z Łodzi w kwocie 32 850 złotych, a brakującą kwotę niemal 10 tysięcy złotych dołożyła gmina Wieluń. Wspólnymi siłami udało się stworzyć nowoczesną ekopracownię „Stokrotka”, wyposażoną m.in. w tablicę interaktywną, głośniki oraz funkcjonalne meble. Podobne sale zajęć funkcjonują już w kilku innych wieluńskich szkołach.

– W tej pracowni odbył się remont, zostały odmalowane ściany, wymieniona instalacja elektryczna, położone płytki oraz zakupione nowe meble. Pojawiły się również liczne pomoce dydaktyczne, które są nam bardzo potrzebne na lekcjach przyrody i zajęciach kółek – przekonywała Barbara Garyga, nauczycielka przyrody w Szkole Podstawowej nr 2 i opiekunka pracowni.

– Część naszych uczniów interesuje się przyrodą, mamy wśród nich zapaleńców. Bardzo się z tego cieszę i myślę, że dzięki tym nowym pomocom powiększymy tę grupę – nie kryła nadziei Barbara Garyga.

Wyrazy wdzięczności pod adresem opiekunek pracowni: Barbary Garygi oraz Kamili Packiej kierowała dyrektor „Dwójki”, podkreślając ich wkład w sporządzenie wniosku do projektu.

– Poza tym chciałabym podziękować pracownikom szkoły, a przede wszystkim uczniom i ich rodzicom, bo projekty mają to do siebie, że muszą być robione wspólnie, więc cała nasza społeczność szkolna pracuje przy ich realizacji – wskazywała dyrektor Jadwiga Jerzyńska.

Po uroczystym przecięciu wstęgi i otwarciu pracowni przyszedł czas na część artystyczną w wykonaniu uczniów „Dwójki”. Dzieci w swoim przedstawieniu podkreślały znaczenie ochrony środowiska w kontekście komfortu życia na naszej planecie.

– Przedstawienie, którego byliśmy świadkami, było bardzo głębokie w przekazie – przekonywał Paweł Okrasa, burmistrz Wielunia.

– Świadczy to o tym, że dzieci są świadome tego, jak ważne jest dbanie o środowisko, żeby zachować je w dobrym stanie dla następnych pokoleń. Cieszę się bardzo, że już na etapie szkoły podstawowej uczniowie budują taką świadomość, bo oni będą przekonywać rodziców, żeby segregować śmieci, dbać o czystość. Jestem bardzo zbudowany tym, co tutaj dzisiaj się wydarzyło – dodał włodarz miasta.

Warto dodać, że stworzenie ekopracowni to nie pierwsza inicjatywa proekologiczna wieluńskiej „Dwójki”. Można powiedzieć, że szkoła ma już w tej kwestii tradycje, bo remont pracowni jest jej trzecim projektem związanym z edukacją ekologiczną zrealizowanym w ciągu ostatnich dwóch lat.

– W tej chwili jesteśmy w trakcie realizacji projektu czwartego, pod tytułem „Aktywni dla czystego powietrza”. Chciałabym się również pochwalić, że w ciągu tych ostatnich dwóch lat uzyskaliśmy z funduszu około 120 tysięcy złotych – wskazywała dyrektor placówki Jadwiga Jerzyńska.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto