18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wieluń: Klikaj z głową

Daniel Sibiak
Jak bezpiecznie korzystać z internetu podpowiadały uczniom Gimnazjum nr 1 przedstawicielki portalu społecznościowego Nasza-Klasa, które przy współpracy z wieluńską policją zorganizowały spotkanie pod nazwą „Klikaj z głową”

Okazuje się, że najwięcej problemu stwarza umieszczanie w internecie oraz portalach typu Nasza Klasa i Facebook zdjęć bez zgody autora. Co zrobić w takim przypadku?

– Jeśli ktoś umieszcza zdjęcie np. z wycieczki, na którym dobrze wypadł, a my jesteśmy obok i wyglądamy na nim niekorzystnie najpierw zwracamy się z prośbą o jego usunięcie do osoby, która je zamieściła. Jeśli to nie poskutkuje, prosimy o jego usunięcie administratora portalu, a w ostateczności policję – podpowiadały przedstawicielki Naszej-Klasy.

Największe niebezpieczeństwa, które czyhają w sieci na dzieci i młodzież to: cyberprzemoc, włamania na konto oraz niebezpieczne kontakty. Przedstawicielki portalu przypominały, że aby nie włamywano się na nasze konta, trzeba pamiętać o wylogowaniu się z danego konta.

– Zdarza się, że zapominamy o tym korzystając z internetu w kafejce internetowej lub u znajomych. Często także przekazujemy hasła i loginy osobom, które uważamy za zaufane, a gdy tracimy z nimi kontakt zawsze mogą wykorzystać to do niepożądanych celów – przestrzegały prowadzące spotkanie przedstawicielki Naszej-Klasy.

– Dlatego gdy dojdzie już do cyberprzemocy należy jednoznacznie reagować. Nawet w sieci nie można czuć się bezkarnym. Wszystkie dowody(maile, strony internetowe) powinny być przechowywane i wysłane do działu bezpieczeństwa z prośbą o zablokowanie możliwości komentowania przez użytkownika, który stosuje wobec nas przemocJeśli podczas aktu cyberprzemocy zostało złamane prawo, to oczywiście również w tym wypadku należy zawiadomić policję – informowały prowadzące spotkanie.

O potrzebie organizowania tego typu spotkań jest przekonana policja.
– Prowadzenie w szkole pogadanek o takiej tematyce adresowanych zarówno do uczniów, jak i nauczycieli jest bardzo ważne. I do nas zgłaszane są przypadki nadużyć w internecie. Nie są to jakieś częste przypadki, ale się zdarzają. Najczęściej dotyczą umieszczania zdjęć bez zgody osoby,która się na nich znajduje – potwierdza Katarzyna Grela z wieluńskiej policji.

– Chciałyśmy przekazać młodzieży, jak najwięcej informacji o tym, jak należy korzystać z internetu, tak by kojarzył się on z zabawą i źródłem informacji, a nie z przykrymi konsekwencjami, które mogą spotkać młodzież poprzez nieprzemyślane działania – mówiła Agnieszka Wilczyńska z Naszej-Klasy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto