Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wieluń: Hołd dla powstańców styczniowych przy pomniku w lasku [ZDJĘCIA]

Zbyszek Rybczyński
Kilkaset osób uczestniczyło dziś w uroczystości upamiętniającej 150. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego

Uroczystość odbyła się w lasku miejskim. Rozpoczęła się od przemarszu spod budynku WOSiR w kierunku pomnika upamiętniającego poległych powstańców styczniowych. Przy symbolicznym i niedawno odnowionym obiekcie dyrektor Muzeum Ziemi Wieluńskiej Jan Książek przybliżył kilka faktów związanych z niepodległościowym zrywem z 1863 r. oraz historię pomnika.

- W tym miejscu przed 150 laty mordowano i grzebano bez jakichkolwiek obrządków religijnych naszych bohaterów narodowych. Nie było wtedy jeszcze tego pięknego lasu. Znajdowały się tutaj ugory, gdzie wyrzucano padlinę - opowiadał Jan Książek. Dodał, że egzekucji uczestników powstania dokonywano także na rynku miasta.

Pierwszy pomnik na terenie dzisiejszego lasku został wzniesiony w 1934 roku, ale nie stał zbyt długo, bowiem już w styczniu 1940 roku Niemcy go zburzyli. Dopiero 18 lat później powstał nowy obiekt, na którym widnieje napis: "Bohaterom Styczniowego Powstania - Ziemia Wieluńska".

- Ten symboliczny obiekt upamiętnia wszystkich powstańców, którzy walczyli i zginęli na ziemi wieluńskiej, m.in. Alberta Szusterskiego, ziemianina, jednego z cywilnych naczelników Powstania Styczniowego, który został zamordowany na rynku miasta. Także Antoniego Kobera, wójta gminy Czarnożyły, który jako dowódca oddziałów Gwardii Narodowej też zginął z rąk Moskali - dodał dyrektor MZW.

Wojewoda łódzki Jolanta Chełmińska oraz Andrzej Cewiński, sekretarz Wojewódzkiego Komitetu Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa w Łodzi, wręczyli złote medale Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej. Odznaczeni zostali: Szkoła Podstawa w Osjakowie, która nosi imię Powstańców Styczniowych, burmistrz Wielunia Janusz Antczak oraz starosta wieluński Andrzej Stępień.

Udział reprezentacji osjakowskiej podstawówki w uroczystości nie ograniczył się jednak tylko do odebrania odznaczenia. Przebrani za powstańców uczniowie z dużym zaangażowaniem odegrali sceny sprzed 150 lat.

- Gdyby nie wydarzenia, które dziś upamiętniamy, historia mogłaby potoczyć się zupełnie inaczej. Myśląc o przyszłości, jesteśmy zobowiązani pamiętać o tym, co było kiedyś, oddając hołd tym wszystkim, którzy polegli - mówiła wojewoda Jolanta Chełmińska, nie szczędząc ciepłych słów wielunianom.

Godzinna uroczystość zakończyła się złożeniem przez delegacje wiązanek kwiatów i zniczy pod pomnikiem. Dodajmy, że już wcześniej delegacja Muzeum Ziemi Wieluńskiej oraz przedstawiciele Stowarzyszenia Historycznego "Bataliony Obrony Narodowej" odwiedzili najważniejsze okoliczne groby poległych powstańców - w Białej, Lututowie, Osjakowie i Dzietrznikach.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto