18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wieluń: Autorzy Teatru Historii spotkali się z mieszkańcami [zdjęcia]

Zbyszek Rybczyński
Hirek Wrona, Bogusław Wołoszański, burmistrz Janusz Antczak
Hirek Wrona, Bogusław Wołoszański, burmistrz Janusz Antczak Zbyszek Rybczyński
W samo południe w wieluńskim muzeum osoby odpowiedzialne za przygotowanie Teatru Historii opowiadały o jego założeniach i przygotowaniach do tego prekursorskiego w kraju wydarzenia.

Za stołem konferencyjnym usiedli: mózg całego przedsięwzięcia Bogusław Wołoszański, dyrektor artystyczny Hirek Wrona, burmistrz Janusz Antczak, wicedyrektor Narodowego Centrum Kultury Edward Chudzik, dyrektor Wieluńskiego Domu Kultury Agnieszka Mikulska oraz aktorzy spektaklu "Bohater", który odbędzie się w piątek o godz. 22. Całość poprowadził dyrektor muzeum Janusz Książek.

– Nie wierzyłem, że się uda zrealizować to przedsięwzięcie w Wieluniu, bo nie poradziły sobie z tym miasta znacznie większe, jak choćby 100-tysięczny Piotrków Trybunalski, czy Tomaszów Lubelski. Przestraszyły się tego skomplikowanego pod każdym względem zadania – mówił Bogusław Wołoszański. – Rozumiem, że te wszystkie działania mogą być uciążliwe dla miasta, ale z drugiej strony rozpoczynamy tutaj coś zupełnie eksperymentalnego, coś, czego jeszcze nie było — teatr uliczny w wielkiej skali. Robimy to w miejscu, gdzie ta wojna pokazała swoje najbardziej okrutne oblicze.

Dyrektor Chudzik podkreślił, że jest to nowe wyzwanie dla Narodowego Centrum Kultury: – Mam nadzieję, że to wydarzenie zapoczątkuje modę na odgrywanie teatrów historii w polskich miastach. Jest to niezwykła forma edukacji, umożliwiająca uczestniczenie w konkretnych wydarzeniach historycznych. Takie doświadczenia długo zostają w pamięci.

Hirek Wrona chwalił wielunian na sprawną organizację i podkreślał znaczenie uczestnictwa ludzi młodych w całym projekcie: – Kiedy im się pokaże, że nasi przodkowie dokonywali także wielkich rzeczy, że nie tylko przegrywaliśmy, ale mieliśmy też wielkie zwycięstwa, nagle zaczynają się interesować naszą historią.

Łukasz Nowicki, który w spektaklu "Bohater" wcieli się rolę dra Zygmunta Patryna, dyrektora zbombardowanego szpitala, mówił, że propozycja odegrania tej roli była interesująca z kilka powodów: – Po pierwsze interesujący jest temat. Po drugie mam możliwość zagrania wspaniałego człowieka – jest co zagrać, mówiąc z aktorskiego punktu widzenia. Po trzecie wreszcie propozycję złożył mi Bogusław Wołoszański, którego bardzo cenię.

Głos zabrał również mieszkaniec Wielunia Stanisław Sęczkowski, który przeżył bombardowanie miasta. Miał wtedy 17 lat. Pan Stanisław opowiedział o swoich doświadczeniach z pierwszego dnia wojny, a także o późniejszych wydarzeniach. – Po bombardowaniu ludzie mieli już nawet nie przerażenie, a obłęd w oczach. Już słysząc warkot samolotu, wpadali w panikę - mówił.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto