Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wielkanoc 2021 w dobie lockdownu. W Wieluniu nie zabraknie święcenia pokarmów

Zbigniew Rybczyński
Zbigniew Rybczyński
Przed nami kolejne święta w cieniu epidemii koronawirusa. Inaczej jednak niż rok temu, w Wieluniu nie zabraknie tradycyjnej święconki. - W przestrzeganiu zasad sanitarnych przejawia się pasterska miłość do naszych wiernych - apeluje do proboszczów metropolita częstochowski.

1,5 metra dystansu, zasłonięte usta i nos, dezynfekcja rąk - to podstawowe zasady, które powinny być egzekwowane w każdej świątyni. Wobec rosnącej liczby zakażeń koronawirusem zaostrzony został limit osób mogących uczestniczyć w liturgii, który jest zależny od wielkości kościoła. Obowiązuje aktualnie przelicznik jedna osoba na 20 metrów kwadratowych.

W przypadku wieluńskiej kolegiaty w mszy może uczestniczyć jednorazowo 50 osób, a miejsca, które mogą zajmować wierni, są oznaczane w ławach białymi kartkami. Proboszczowie zachęcają też do uczestnictwa w mszy na zewnątrz kościołów. W Wielką Sobotę będzie tradycyjne święcenie pokarmów w Wieluniu, choć przy ceremoniale też należy zachować reżim sanitarny.

- Po raz drugi przychodzi nam przeżyć Wielki Tydzień, Triduum Paschalne i Wielkanoc w sposób inny, niż zawsze. Pamiętajmy jednak, że są to Święta Życia, zatem ze zrozumieniem proszę przyjąć wszelkie zasady i ich niedogodność, ale wszystkie one mają na celu wyłącznie dobro naszych wiernych i nas samych, bowiem mamy znów wielu kapłanów zakażonych i chorych - zaapelował do proboszczów abp Wacław Depo, metropolita częstochowski.

Hierarcha zezwolił na odprawienie w Niedzielę Wielkanocną czterech mszy świętych w parafiach, gdzie posługuje jeden kapłan - o ile jest taka potrzeba i spowoduje to udział większej liczby wiernych. Na mocy zarządzeń arcybiskupich w czasie kryzysu epidemicznego wszyscy wierni są zwolnieni z obowiązku udziału w mszy świętej. Dyspensa oznacza, że nieobecność w kościele nie jest grzechem. Duchowni zachęcają parafian do modlitw w domach i śledzenia transmisji nabożeństw w mediach.

Przy wejściach do świątyń powinny znajdować się czytelne informacje o liczbie wiernych, którzy mogą przebywać wewnątrz, a także pojemniki ze środkiem dezynfekcyjnym. Każdy ma prawo do przyjęcia Komunii Świętej zarówno na rękę, jak i do ust. Szafarze powinni odkażać dłonie w sposób widoczny dla wiernych.

Święcenie pokarmów w Wieluniu, WIELKANOC 2019. Wielunianie z...

W swoim komunikacie metropolita częstochowski przytacza pismo Państwowej Inspekcji Sanitarnej, która zasygnalizowała „liczne naruszenia przepisów oraz zasad bezpieczeństwa” w kościołach. Nakazuje proboszczom ścisłe stosowanie się do wytycznych sanitarnych.

- Bez względu na osobiste zapatrywania oraz opinie, mamy obowiązek przestrzegać ich, ponieważ w tym przejawia się nie tylko posłuszeństwo, ale nade wszystko pasterska miłość do naszych wiernych. Z miłości do nich i z troski o ich życie i zdrowie musimy zachować te dolegliwe reguły - nadmienia abp Wacław Depo.

Aktualne zasady są jednak mimo wszystko mniej restrykcyjne niż podczas ubiegłorocznych świąt wielkanocnych. Wówczas w mszy mogło uczestniczyć zaledwie pięć osób. Nie było w ogóle tradycyjnej święconki, a parafianom zalecano odmówić modlitwę nad pokarmami w domu. Niektóre parafie zadbały o transmisje mszy online. Aktualnie żaden z wieluńskich kościołów nie korzysta z tego rozwiązania.

Wielkanoc 2021 w dobie lockdownu. W Wieluniu nie zabraknie ś...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto