Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wielka uroczystość w Drobnicach. Hołd dla porucznika Ignacego Batora ZDJĘCIA

Zbigniew Rybczyński
Zbigniew Rybczyński
W Drobnicach, gmina Osjaków, godnie uhonorowano pochodzącego z tej miejscowości porucznika Ignacego Batora ps. "Opór", bohatera II wojny światowej

Przygotowana z rozmachem uroczystość w Drobnicach odbyła się 13 listopada. W tym właśnie dniu 1916 roku Ignacy Bator przyszedł tutaj na świat. Dedykowany mu obelisk powstał przy wsparciu finansowym z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

- Przeżył 28 lat. To w życiu człowieka niewiele, a mimo to jego życiorys to trzy gotowe scenariusze filmowe – mówił podczas uroczystości Jan Książek, dyrektor Muzeum Ziemi Wieluńskiej, przybliżając zebranym sylwetkę żołnierza.

Ignacy Bator wstąpił do wojska na ochotnika i już jako 18-latek został skierowany do pułku radiotelegraficznego. Bronił ojczyzny w kampanii wrześniowej, od sierpnia 1940 r. służył w polskich siłach powietrznych pod dowództwem brytyjskim na stanowisku strzelca-radiooperatora. Jako tzw. cichociemny, żołnierz do zadań specjalnych, przerzucony z własnej woli do okupowanej Polski w styczniu 1943 r. Przydzielony do referatu łączności Komendy Głównej Armii Krajowej. Poległ w powstaniu warszawskim w pierwszych dniach sierpnia 1944 r.

Za swoje zasługi posługujący się konspiracyjnym przydomkiem "Opór" żołnierz został odznaczony Krzyżem Srebrnym Orderu Virtuti Militari, czterokrotnie Krzyżem Walecznych, Złotym Krzyżem Zasługi z Mieczami, brytyjskim odznaczeniem Distinguished Flying Cross.

Na niedzielną uroczystość, która rozpoczęła się mszą św. w kościele w Drobnicach, przybyli krewni Ignacego Batora, dowódcy wojskowi, przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, w tym z francuskiego Trévol, gminy partnerskiej Osjakowa. Licznie uczestniczyli w wydarzeniu mieszkańcy Drobnic.

- Walczył o wolną, niepodległą ojczyznę. Mówiąc o postaci porucznika Ignacego Batora, doceńmy poświęcenie wszystkich polskich żołnierzy, tych z kart historii, ale także tych dziś broniących nas przed zagrożeniem, które majaczy za wschodnią granicą – przemawiał wiceminister spraw zagranicznych Marcin Przydacz.

O wojskową oprawę uroczystości, w tym salwę honorową, zadbała kompania honorowa 15 Sieradzkiej Brygady Wsparcia Dowodzenia. Akompaniowała orkiestra z Gorzkowic. Były też punkty promocyjne formacji wojskowych i zakładów lotniczych.

Nie zabrakło części artystycznej w wykonaniu uczniów miejscowej szkoły, traktującej o dzieciństwie Ignacego Batora. Wyeksponowano także mobilną wystawę MZW „Wieluńskie ślady Powstania 1944”, na której znalazło się też poczesne miejsce dla życiorysu bohatera II wojny światowej z Drobnic.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto