Wiceminister Kraska: przeciwko grypie zaszczepiło się w Polsce 714 tys. osób. To bardzo mało

OPRAC.:
Przemysław Zańko-Gulczyński
Przemysław Zańko-Gulczyński
Szczepionkę przeciw grypie zwykle przyjmuje w Polsce niewiele osób. Nie inaczej jest w tym sezonie.
Szczepionkę przeciw grypie zwykle przyjmuje w Polsce niewiele osób. Nie inaczej jest w tym sezonie. 123RF.com/ZDJĘCIE ILUSTRACYJNE
– W Polsce przeciwko grypie zaszczepiło się 714 tys. osób. To bardzo mało – powiedział w piątek wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Zapowiedział, że w kolejnym tygodniu Sejm zajmie się nowelizacją ustawy, dzięki której aptekarz uzyska możliwość wystawienia recepty na szczepienie przeciw grypie.

Spis treści

Wysyp zakażeń grypą i wirusem RSV. To skutek poluzowania obostrzeń covidowych

Jak wyjaśnił w TVP1 wiceminister zdrowia Waldemar Kraska, w poprzednich latach, z powodu obostrzeń covidowych, liczba zakażeń grypą i innymi chorobami wirusowymi utrzymywała się na bardzo niskim poziomie.

– Teraz jest wysyp przypadków zakażenia grypą, ale nie tylko grypą, bo także wirusem RSV. To dotyczy głównie dzieci – połowa przypadków infekcji wirusowych to są infekcje u osób do 14. roku życia – podał wiceminister.

Poinformował, że zajętych jest 9,5 tys. łóżek pediatrycznych w szpitalach. Jak zaznaczył, przed nowym rokiem rząd zwiększył liczbę takich łóżek o prawie o 1,5 tys. i obecnie jest ich blisko 15 tys.

Kraska podkreślił, że dwa tygodnie temu wśród zakażeń dominował wirus RSV, teraz liczba zakażeń grypą oraz RSV jest podobna i wynosi około 13 proc.

– Wydaje się, że jesteśmy już na szczycie fali, ale jeszcze za wcześnie [by to stwierdzić – PAP]. Ten okres świąteczny i noworoczny trochę zaburzył nam statystykę, więc czekamy na najbliższe informacje – zastrzegł.

Kraska wyjaśnił, ze szczyt zachorowań na grypę w poprzednich latach przypadał na przełom stycznia i lutego. Wyraził też nadzieję, że obecnie jesteśmy właśnie w szczycie, co tłumaczyłoby obecną falę zakażeń. Wiceminister przypomniał też, że w związku z powrotem dzieci do szkół po przerwie bożonarodzeniowej należy się spodziewać, że w najbliższych dniach wzrośnie liczba zakażeń.

Zdrowie całej rodziny pod kontrolą

kup najtaniej

Esperanza

Esperanza ECT002 Dr Lucas

29,99 zł

kup najtaniej

Beurer

Beurer FT 100

143,35 zł

kup najtaniej

TrueLife

TrueLife Care Q7

99,00 zł
Materiały promocyjne partnera

Przeciwko grypie szczepi się niewiele osób. Zmieni to rozszerzenie uprawnień aptekarzy?

Kraska poinformował, że w Polsce przeciwko grypie zaszczepiło się 714 tys. osób. Jak ocenił, jest to bardzo niewielka liczba. Wiceminister zapewnił, że szczepionka przeciw grypie jest znana od lat i całkowicie bezpieczna. Dodał, że choć nie zabezpiecza ona w 100 proc. przed zakażeniem, to chroni przed ciężkimi powikłaniami, np. przed zachorowaniem na zapalenie mięśnia sercowego.

Kraska przypomniał, że:

  • uprawnione do bezpłatnej szczepionki są kobiety w ciąży i osoby w wieku powyżej 75. roku życia,
  • do 50 proc. refundacji uprawione są dzieci od 6. miesiąca do 18. roku życia, osoby z grup ryzyka ciężkiego przebiegu grypy i osoby w wieku od 65. do 75. roku życia.

Reszta pacjentów musi zapłacić za szczepionkę 100 proc. ceny.

Wiceminister zaznaczył, że aby się zaszczepić się w aptece, pacjent musi iść najpierw do lekarza POZ po receptę na szczepionkę. Jak wyjaśnił, można ją uzyskać także w trakcie teleporady.

– Chcemy to jeszcze uprościć (...). Chcemy to zmienić ustawowo. Na następnym posiedzeniu Sejmu, w przyszłym tygodniu, chcemy zgłosić poprawkę, aby także aptekarz miał możliwość wystawienia nam tej recepty. Czyli wchodzimy do apteki, mamy chęć zaszczepienia, otrzymujemy to szczepienie w momencie, kiedy jesteśmy w aptece – zapowiedział Kraska.

Kraska: sytuacja z COVID-19 jest w Polsce opanowana

Według wiceministra zdrowia, jeśli chodzi o COVID-19, obecnie sytuacja epidemiczna w Polsce jest opanowana. Kraska zaznaczył, że inaczej jest w Chinach, gdzie po długim okresie polityki zero covid i poluzowaniu obostrzeń liczba zakażeń koronawirusem gwałtownie wzrasta.

– Eksperci obawiają się, że jeżeli będzie tak duża liczba nowych zachorowań, to ten wirus może zmutować – powiedział Kraska.

Jak zaznaczył wiceminister, niektóre państwa europejskie, jak Francja, Włochy czy Wielka Brytania, wprowadziły obowiązkowe testy dla osób przylatujących z Chin. W Polsce takiego obowiązku na razie nie ma.

– My także będziemy to obserwować (...). Analizujemy to, mamy dzisiaj sztab kryzysowy, będziemy o tym rozmawiać – powiedział Kraska.

(PAP)

Autor: Iwona Żurek

iżu/ joz/ pzg/

Dodaj firmę
Logo firmy Ministerstwo Zdrowia
Warszawa, ul. Miodowa 15
Autopromocja

Źródło:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Rekord zakażeń COVID-19 w roku 2023 - video flesz

Materiał oryginalny: Wiceminister Kraska: przeciwko grypie zaszczepiło się w Polsce 714 tys. osób. To bardzo mało - Strona Zdrowia

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie