Walka o odkrywkę "Złoczew" na trzech frontach

Redakcja
Dariusz Śmigielski
Mimo, że PGE GiEK w listopadzie ubiegłego roku złożyła do ministerstwa środowiska wniosek o koncesję na wydobycie ze złoża "Złoczew" do dziś jej nie otrzymała. Losy kopalni odkrywkowej rozstrzygają się obecnie na kilku "frontach": w ministerstwie, Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, która za sprawą ekologów po raz kolejny przełożyła termin rozpatrzenia skargi na decyzję RDOŚ i niebawem przed NSA za sprawą odwołania się gminy Złoczew od wyroku uchylającego studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego

PGE wniosek o wydanie koncesji KWB Bełchatów na wydobycie węgla brunatnego ze złoża "Złoczew" złożyła w pierwszej połowie listopada ubiegłego roku. Wydawać by się mogło, że znacznie przybliża to powstanie odkrywki w Złoczewie. PGE potrzebuje jednak, by samorządy na terenie których ma funkcjonować odkrywka miały uchwalone stosowne dokumenty planistyczne.

Jako pierwsza studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego uwzględniające kopalnię i jej zwałowisko zewnętrzne uchwaliła gmina Ostrówek. Przeciwnicy odkrywki zrzeszeni w stowarzyszeniu "Nie dla odkrywki Złoczew" wraz z Greenpeace Polska studium zaskarżyli do wojewódzkiego sądu administracyjnego, który uznał rację ekologów i uchylił dokument w całości.
Gmina Ostrówek zamiast odwoływać się do NSA przystąpiła do ponownego uchwalenia dokumentu eliminując wskazane przez sąd błędy i nieprawidłowości.

Studium uchwaliła też gmina Złoczew dając PGE zielone światło do starań o koncesję. Przeciwnicy kopalni odkrywkowej zaskarżyli jednak i ten dokument i znów wygrali. 27 grudnia Wojewódzki Sąd Administracyjny uchylił studium. Burmistrz Złoczewa Dominik Drzazga nie zdecydował się na pójście w ślady Ryszarda Turka, włodarza Ostrówka i zapowiedział odwołanie się od wyroku wojewódzkiego sądu do Naczelnego Sądu Administracyjnego.
- My wydaliśmy pieniądze. To są finanse publiczne i zdecydowałem, że chcę tego bronić do samego końca. Nie było nigdy wyroku NSA w takiej sprawie, my też mamy swoje argumenty – komentuje Dominik Drzazga.

W piątek 25 stycznia podczas sesji nadzwyczajnej rada miejska upoważniła burmistrza do złożenia skargi. Skarga do NSA powoduje, że wyrok uchylający studium nie może się uprawomocnić a co za tym idzie, studium jest obowiązujące.
- Nawet jeśli koncesja zostanie wydana a NSA stwierdzi, że studium jest do poprawy, to my to studium poprawimy, dostosujemy się do tego. Przede wszystkim jednak powinno zależeć nam na tym, żeby ta procedura koncesyjna, która została rozpoczęta, znowu nie została przedłużona o kolejny rok czy półtora roku – komentuje Burmistrz Złoczewa.
-Konsultowaliśmy się z prawnikami i myślę, że gdyby nie było szans, to nie odwoływalibyśmy się do NSA – dodaje.

Kolejnym dokumentem niezbędnym, by odkrywka mogła powstać jest decyzja Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska określająca środowiskowe uwarunkowania realizacji przedsięwzięcia. Taką decyzję RDOŚ wydał 28 marca 2018 roku, jednak przeciwnicy odkrywki odwołali się od niej.

Sprawa trafiła do rozpoznania do Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, która miała rozpatrzyć ją w styczniu. Tak się jednak nie stało za sprawą Greepeace Polska. Ekolodzy przedłożyli dyrekcji dokument: "Matematyczne modelowanie oddziaływania pylenia powierzchniowego planowanej odkrywkowej kopalni węgla brunatnego Złoczew na stan jakości powietrza w województwie łódzkim". Z uwagi na złożony przez Greenpeace dokument i skomplikowany charakter sprawy GDOŚ nie była w stanie rozpatrzyć jej w ustawowym terminie. Nowy termin jej załatwienia wyznaczono na 15 marca 2019 roku.

Obie gminy czekają także na projekt decyzji koncesyjnej, który ma wpłynąć z ministerstwa środowiska, a który samorządy muszą uzgodnić na podstawie obowiązujących dokumentów planistycznych.

Wyższe mandaty od skarbówki z początkiem maja

Wideo

Komentarze 37

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Raka mózgu to chyba Pan ma. Jakby każda kopalnia równała się z rakiem to Śląsk by już nie istniał.

G
Gość

Każdy, kto pragnie powstania kopalni w Złoczewie i śmieje się z obrońców przyrody powinien zachorować na raka. Taka powinna być sprawiedliwość. Wtedy zaczęlibyście dbać o Ziemię. Ze strachu o własne dupsko, bo to co zrobi ta kopalnia was gówno obchodzi.

N
NiemoG

"uschną nam grusze i czereśnie, trzeba będzie opuścić ojcowizne z dziada pradziada"

Dzięki bogu są na takie gadanie odpowiednie ustawy bo byśmy w jaskiniach siedzieli :D

u made my day Wiesiek!

G
Gość

Też jestem za czystym powietrzem ale z tym pyleniem i matematycznym modelem na oddziaływanie w Łódzkim?!?!

To dopiero absurd, jeśli coś tam się czasem zapyli to i tak osiądzie na terenie odkrywki, tam nie wybuchnie wulkan przecież, jakieś kpiny.
Jak się ma pylenie z obecnej odkrywki na terenie najbliższego Bełchatowa???
Bez sensu.

-dlaczego nie chcecie odkrywki?
-Nie, bo nie.

Tyle w temacie...

G
Gościu

Profesor, z prądem z węgla to trochę jak ze sprzętem od Owsiaka ze szpitalach - jesteś przeciwny to nie korzystaj. Jesteś ekologiem i jesteś przeciwny kopalni to odłącz się od sieci energetycznej która dostarcza prąd wytworzony w węgla i zasilają swoje gospodarstwo domowe (czy też i rolne) prądem z odnawialnych źródeł energii. Zobaczymy jak szybko zmienisz zdanie gdy nie będzie wiatru lub słońca i będziesz siedział po ciemku wieczorem lub też krówki trzeba będzie doić ręcznie a nie dojarką :) Cwaniaki z bożej łaski przed komputerem ;)

W
Wiesia

Zatroskany obywatel 3 RP - idiota!!!!!!!

P
Profesor

NIE dla KOPALNI! 3x TAK odnawalne zrodla energii! Fotowoltaika!!!!

W
Wiosna

Sekta pisowska wszystko kupi. Może kolego, koleżanko pomyślisz o swoich dzieciach i wnukach pisząc te ody do kopalni.

M
Mądry obywatel 3 RP

Panie Zatroskany obywatel 3 RP, Niemcy to mają teraz problemy u siebie, a Złoczew to nigdy nie był piękny. I jaki on polski jak to wszystko do żydów należy i kropka.

Z
Zatroskany obywatel 3 RP

Do Gość

02.02.2019, 20:48
Panie Jak nie my to Niemce to wybudują, a takto będzie bogatszy rejon nasz piękny Polski!

G
Gość

Panie zatroskany obywate, chcesz pan truć swoje dzieci?

Z
Zatroskany obywatel 3 RP

TAK DLA KOPALNI, dawajcie ją jak najszybciej!!!

R
Rafonix

Złoczew sie i tak złamie jak noga magicala i nie będzie kopalni.

G
Gość

Do Gość
01.02.2019, 18:20 - HAHAHAHA ???

W
Wiesiek (Janów)

NIE dla KOPALNI I NIECH ZIINWESTUJĄ W ENERGIĘ ODNAWIALNA

Dodaj ogłoszenie