Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Wieluniu zaprezentowano nowoczesny automat do segregacji odpadów. W mieście docelowo stanie ich 30 [FOTO, FILM]

ryb
W Wieluniu staną lada dzień dwa prototypowe automaty do odbioru butelek plastikowych (PET) i puszek aluminiowych, a do końca września blisko 30 takich urządzeń. W zamian za odpady mieszkańcy mogą liczyć na nagrody, a jeśli projekt przyjmie się na stałe, miasto zaoferuje zniżki do kina i na basen.

W Wieluniu będzie testowany Motywacyjny System Gospodarki Odpadami. W zamian za posegregowane odpady mieszkańcy będą otrzymywać punkty, a ci z najlepszymi wynikami będą nagradzani. Podczas dzisiejszej konferencji burmistrz zapowiedział, że będzie to m.in. tablet, karnet na basen czy też karnet do bezpłatnego korzystania ze strefy płatnego parkowania.

Wieluń jest jedną z pięciu gmin w Polsce biorących udział w pilotażowym programie dotyczącym tzw. gospodarki w obiegu zamkniętym, która stanowi jeden z priorytetów polityki gospodarczej rządu. W ramach pilotażu w mieście staną dwie nowatorskie maszyny na butelki plastikowe typu PET i puszki aluminiowe.

- Na etapie testowania systemu dla mieszkańców, którzy zbiorą najwięcej punktów, przewidziane są nagrody rzeczowe, np. tablety. Jeśli to rozwiązanie przyjmie się w naszym mieście na stałe, to liczba automatów może wzrosnąć do 30. Wówczas wprowadzimy karty mieszkańca, dzięki którym za oddawanie odpadów przysługiwałyby ulgi do kina, muzeum i na basen - mówi burmistrz Wielunia Paweł Okrasa.

Prototypowe automaty będą współdziałać z platformą internetową EcoTech System, która będzie zliczać punkty za wrzucane odpady. Rozwiązanie w całości opiera się na polskiej myśli inżynierskiej.

Przedsięwzięcie ma wymiar edukacyjny. Chodzi o budowę świadomości ekologicznej mieszkańców i zmianę ich przyzwyczajeń przy pozbywaniu się odpadów. Prekursorski projekt powstał przy współpracy z dwoma ministerstwami - przedsiębiorczości i technologii oraz środowiska, jak również z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Jest to efekt prac Międzyresortowego Zespołu ds. Innowacyjności, który pochylił się nad stworzeniem „Mapy drogowej gospodarki o obiegu zamkniętym dla Polski”. Jest to koncepcja gospodarcza, w której produkty, materiały i surowce powinny być w obiegu tak długo, jak jest to możliwe, a wytwarzanie odpadów powinno być jak najbardziej zminimalizowane.

W ministerialnym pilotażu oprócz Wielunia biorą udział gminy Krasnobród, Łukowica, Sokoły i Tuczno. Ich zadaniem jest wypracowanie dobrych praktyk w tej dziedzinie. Umowę burmistrz Wielunia podpisał w październiku. Program umożliwia też pozyskanie funduszy na inwestycje. Dla gminy Wieluń priorytetem jest budowa nowoczesnej kompostowni.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto