W Wieluniu zaprezentowano nowoczesny automat do segregacji odpadów. W mieście docelowo stanie ich 30 [FOTO, FILM]

ryb
W Wieluniu staną lada dzień dwa prototypowe automaty do odbioru butelek plastikowych (PET) i puszek aluminiowych, a do końca września blisko 30 takich urządzeń. W zamian za odpady mieszkańcy mogą liczyć na nagrody, a jeśli projekt przyjmie się na stałe, miasto zaoferuje zniżki do kina i na basen.

W Wieluniu będzie testowany Motywacyjny System Gospodarki Odpadami. W zamian za posegregowane odpady mieszkańcy będą otrzymywać punkty, a ci z najlepszymi wynikami będą nagradzani. Podczas dzisiejszej konferencji burmistrz zapowiedział, że będzie to m.in. tablet, karnet na basen czy też karnet do bezpłatnego korzystania ze strefy płatnego parkowania.

Wieluń jest jedną z pięciu gmin w Polsce biorących udział w pilotażowym programie dotyczącym tzw. gospodarki w obiegu zamkniętym, która stanowi jeden z priorytetów polityki gospodarczej rządu. W ramach pilotażu w mieście staną dwie nowatorskie maszyny na butelki plastikowe typu PET i puszki aluminiowe.

- Na etapie testowania systemu dla mieszkańców, którzy zbiorą najwięcej punktów, przewidziane są nagrody rzeczowe, np. tablety. Jeśli to rozwiązanie przyjmie się w naszym mieście na stałe, to liczba automatów może wzrosnąć do 30. Wówczas wprowadzimy karty mieszkańca, dzięki którym za oddawanie odpadów przysługiwałyby ulgi do kina, muzeum i na basen - mówi burmistrz Wielunia Paweł Okrasa.

Prototypowe automaty będą współdziałać z platformą internetową EcoTech System, która będzie zliczać punkty za wrzucane odpady. Rozwiązanie w całości opiera się na polskiej myśli inżynierskiej.

Przedsięwzięcie ma wymiar edukacyjny. Chodzi o budowę świadomości ekologicznej mieszkańców i zmianę ich przyzwyczajeń przy pozbywaniu się odpadów. Prekursorski projekt powstał przy współpracy z dwoma ministerstwami - przedsiębiorczości i technologii oraz środowiska, jak również z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Jest to efekt prac Międzyresortowego Zespołu ds. Innowacyjności, który pochylił się nad stworzeniem „Mapy drogowej gospodarki o obiegu zamkniętym dla Polski”. Jest to koncepcja gospodarcza, w której produkty, materiały i surowce powinny być w obiegu tak długo, jak jest to możliwe, a wytwarzanie odpadów powinno być jak najbardziej zminimalizowane.

W ministerialnym pilotażu oprócz Wielunia biorą udział gminy Krasnobród, Łukowica, Sokoły i Tuczno. Ich zadaniem jest wypracowanie dobrych praktyk w tej dziedzinie. Umowę burmistrz Wielunia podpisał w październiku. Program umożliwia też pozyskanie funduszy na inwestycje. Dla gminy Wieluń priorytetem jest budowa nowoczesnej kompostowni.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

iPolitycznie - Robert Telus o rozwiązaniu problemu zboża - skrót

Komentarze 15

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

d
dzidka
dyć Prezes Komunalki walczył o RIPOK.
J
Jacek
Czyli nagrody będą dla tych, którzy wytworzą najwięcej śmieci. Bezsens.
E
Emigrantka
Takie „nowatorskie” urządzenia od lat w Niemczech stoją w każdym markecie ;)
G
Gość
Cukrownik cukrownikiem, ale dla mieszkańców nie wynika kompletnie nic z tego, że Pan Okrasa teoretycznie ma jakieś plany stworzenia miejsc pracy w strefie inwestycyjnej, zbudowania żłobków i przedszkoli, zagospodarowania śmieci. Często fotografuje się z Panem Dudą, Panem Morawieckim, Panem Rychlikiem, ale nie dajmy się oszaleć. To nie jest człowiek DOBREJ ZMIANY.
T
Tomek D.
Prawda boli. Obelgi. Tylko tyle masz do powiedzenia w zderzeniu z faktami i prawdą. Żałosny karierowicz z ciebie.
A
Anna
Gdzie jest Cukrownik? Podobno zmienił leki.
J
J
Co ty tam wiesz. Nic ci sie nie podoba, wszystko krytykujesz. Szkoda mi ciebie. Żal. Jakim musisz byc smutnym człowiekiem.
c
czytelnik
.Fakty mówią za siebie.Zainteresowanych odsyłam do źródła. UCHWAŁA NR XL/503/2017 SEJMIKU WOJEWÓDZTWA ŁÓDZKIEGO. Składowisko w Rudzie ma status instalacji zastępczej.Nie było i nie jest RIPOK,iem i prawdopodobnie nie będzie.
Mydlenie oczu to jedyne co zostało OKRASA team.
W
Wyborca
No i wszystko jasne. Kiedy pytamy Okrasa hejt team o konkrety to zamiast argumentów pojawiają się obelgi. Szkoła wodza. Czy chcemy aby tacy ludzie decydowali o losach naszego miasta?!
A oto przykład kolejnego kłamstwa :”Szacujemy, że dzięki wdrożeniu GOZ, opłaty za śmieci w Wieluniu w ciągu najbliższych 5 lat nie wzrosną o więcej niż 15-20 proc. ” Paweł Okrasa. Moim zdaniem opłaty wzrosną o około 40% i to już niedługo.
J
J
Po co sie podniecasz kłamco? Wstyd to jest to ze piszesz takie bzdury. Wstyd to jest to ze pijesz i kradniesz. Bo każdy pijak to złodziej :)
L
LOL
No cóż, Okrasa przynajmniej ma swój team. Ty masz tylko to forum i kilka nicków pod którymi piszesz kompletne brednie i głupoty. Opłaty za odpady nie poszły w górę i nie pójdą, niezależnie od tego ile tutaj nakłamiesz :D:D:D
J
J
I czemu kłamiesz? Sfrustrowany jesteś bo Okrasie udało sie załatwić RIPOK dla mieszkańców. A tobie co sie udało zrobić dla Wielunia?
ś
śmieciarz
Automat do segregacji odpadów to będzie jesienią. Pierwsze trafią do niego te odpady oznaczone symbolem koniczynki. Zaraz po nich - odpady ze szkół.
M
Mati
zgadzam się a już w szczególności cwaniaki z jednej szkoły, mają chłopy problemy z myśleniem
s
st
Śmierdzi Cukrownikiem
Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie