W Wieluniu wzrosły stawki za korzystanie z pływalni, hali sportowej i innych obiektów zarządzanych przez WOSiR. Zobacz nowe cenniki

Zbigniew Rybczyński
Zbigniew Rybczyński
Udostępnij:
Średnio o 10 proc. wzrosły opłaty za korzystanie z publicznych obiektów sportowych w Wieluniu. Do podniesienia cen skłoniła władze inflacja i wzrost minimalnego wynagrodzenia za pracę. Nowe cenniki znajdziecie w galerii zdjęć

Stawki dla użytkowników pływalni, hali sportowej, lodowiska i innych obiektów zarządzanych przez Wieluński Ośrodek Sportu i Rekreacji poszły w górę od 1 stycznia 2022 r. Nowy cennik ustalił zarządzeniem burmistrz Wielunia na wniosek kierownika WOSiR.

- Opłaty wzrosły średnio o 10 proc. Ma to związek z rosnącymi kosztami utrzymania naszych obiektów, a także podwyżką minimalnego wynagrodzenia za pracę. Połowa naszych pracowników pracuje za najniższą krajową. Rachunek ekonomiczny jest nieubłagany – wyjaśnia Jacek Raszewski, kierownik WOSiR.

Przypomina też, że na funkcjonowanie niektórych obiektów sportowych od dłuższego czasu rzutują restrykcje epidemiczne. To m.in. jedna z przyczyn spadku liczby osób korzystających z pływalni krytej, a tym samym zmniejszenia przychodów WOSiR. Sytuację pogorszyło dodatkowo zaniechanie zajęć dla uczniów na obiektach sportowych w okresach nauki zdalnej.

ZOBACZ W GALERII ZDJĘĆ: NOWE CENNIKI OBOWIĄZUJĄCE NA OBIEKTACH WOSIR

Jakie obecnie obowiązują ceny na poszczególnych obiektach? 45 minut pływania na basenie przy ul. POW podrożało o złotówkę. Bilet ulgowy kosztuje teraz 10 zł, a normalny 12 zł. W przypadku hali sportowej przy Częstochowskiej stawka za godzinę korzystania z jednego sektora obiektu poszła w górę o 2 zł, z dwóch sektorów – od 3 do 6 zł, całej hali – o 5-6 zł.

O dwa złote podrożały wejściówki na lodowisko. I tak w dni powszednie po godz. 16 oraz w soboty, niedziele i święta za godzinę szusowania na łyżwach zapłacimy 8 i 10 zł. Więcej zapłacą też latem użytkownicy kąpieliska pod chmurką przy ul. Broniewskiego. Wejściówki będą kosztować 8 i 12 zł, czyli o dwa złote więcej niż w poprzednim sezonie.

- Uważam, że nie są to wielkie podwyżki, szczególnie biorąc pod uwagę, że przez dwa lata stawki nie były zmieniane, a przecież ceny cały czas rosły. Tylko za dostawy ciepła w 2021 r. były dwie podwyżki, a czekają nas kolejne – mówi Jacek Raszewski.

Preferencyjne stawki za korzystanie z obiektów zarządzanych przez WOSiR przysługują zorganizowanym grupom szkolnym, a także stowarzyszeniom sportowych organizującym zajęcia dla dzieci i młodzieży. Ze zniżek mogą też korzystać posiadacze wieluńskich kart dużej rodziny 3+ oraz seniora 65+.

Łączne koszty, jakie poniesie WOSiR w bieżącym roku, oszacowano na 4,2 mln zł. Spodziewane przychody – już po uwzględnieniu podwyżek stawek za korzystanie z obiektów sportowych – wynoszą 2,4 mln zł. Pozostałe 1,8 mln zł pokryje dotacja z budżetu gminy. O jej wysokości zdecydowali radni na grudniowej sesji.

„Z oficjalnych już informacji a także z zapowiedzi dostawców wszelkiego rodzaju mediów wynika, że w roku 2022 wzrosną wydatki na energię elektryczną, cieplną, wzrosną też ceny wody, ścieków, wywozu śmieci oraz materiałów i usług i według moich szacunków podwyżki kosztów z tego tytułu osiągną poziom 60 tys. złotych” – przeczytali radni w uzasadnieniu projektu uchwały przedłożonego przez szefa WOSiR.

- Dotacja jest wyższa tylko o 25 tys. zł w stosunku do roku 2021. Staramy się oszczędnie gospodarować pieniądzem – dodaje Jacek Raszewski.

Jeśli sytuacja finansowa WOSiR na to pozwoli, w tym roku dojdzie wreszcie do remontu „orlika” na os. Wyszyńskiego. Szacowany koszt naprawy boiska piłkarskiego o nawierzchni ze sztucznej trawy to 400 tys. zł.

SZACOWANE KOSZTY UTRZYMANIA OBIEKTÓW WOSIR W 2022 ROKU:

  • Hala sportowa – 765 tys. zł
  • Boiska piłkarskie wraz z zapleczem przy ul. Wojska Polskiego – 510 tys. zł
  • Basen odkryty – 207 tys. zł
  • Lodowisko – 136 tys. zł
  • Pływalnia i sala gimnastyczna przy ul. POW – 1 mln 142 tys. zł
  • Kompleks boisko „orlik” – 566 tys. zł
  • Targowisko – 242 tys. zł
  • Hotel „Maraton” – 274 tys. zł

W Wieluniu wzrosły stawki za korzystanie z pływalni, hali sp...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Jurij Belous o definicji ludobójstwa

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie