Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Wieluniu uchodźcy rejestrują się i odbierają dary od mieszkańców. Trwają też zapisy na lekcje języka polskiego ZDJĘCIA

Zbigniew Rybczyński
Zbigniew Rybczyński
Zbigniew Rybczyński
Mnóstwo artykułów pierwszej potrzeby przekazali mieszkańcy do magazynu zorganizowanego przez władze Wielunia wspólnie z PCK. Ukraińscy uchodźcy mogą bezpośrednio odbierać dary po uprzednim zarejestrowaniu się w gminnym punkcie. Trwają też zapisy na lekcje języka polskiego

Ponad 100 osób z Ukrainy zgłosiło się w ciągu pierwszych dwóch dni do punktu konsultacyjnego uruchomionego przez samorząd Wielunia. Pracownicy ośrodka pomocy społecznej dyżurują w dni robocze w godz. od 12 do 15 w budynku przy ul. Królewskiej 1 – tym samym, gdzie od 28 lutego działa magazyn darów dla uchodźców. Przybysze zza wschodniej granicy mogą tutaj podać informacje personalne, które pomagają ocenić skalę potrzeb. Jednocześnie uzyskują niezbędną wiedzę na temat pobytu w Polsce i możliwych formach wsparcia. Bariera językowa – jak zapewniają w ratuszu – nie jest problemem.

- Jest to nasza oddolna inicjatywa. Uchodźcy nie mają obowiązku zgłaszać się tutaj, jednak zachęcamy do tego, bo to ułatwia prowadzenie działań pomocowych. Wiemy wtedy, jakie rodziny i gdzie się osiedlają, kiedy przekroczyły granicę, czy zamierzają podjąć pracę itp. - wyjaśnia Radosław Urbaniak, kierownik biura burmistrza Wielunia.

Osoby rejestrujące się w gminnym punkcie mogą od razu otrzymać paczki z potrzebnymi rzeczami, które ludzie dobrej woli dostarczyli na Królewską. Ich wydawanie nadzoruje Halina Jeż, wieluńska koordynator Polskiego Czerwonego Krzyża. Do magazynu, w obsłudze którego nieoceniona jest pomoc wolontariuszy, cały czas można dostarczać artykuły pierwszej potrzeby - od poniedziałku do piątku w godz. 14-18.

Po dary dla uchodźców zgłaszają się również mieszkańcy gminy Wieluń, którzy pomagają uchodźcom. Tak jak pani Monika, która w tym tygodniu pomogła sprowadzić z granicy kilka matek z dziećmi. - Przybyli z Kijowa i Zaporoża tylko z małymi plecaczkami, potrzebują praktycznie wszystkiego – opowiada wielunianka. - Ukraińcy są bardzo grzeczni i wdzięczni za wszelką okazaną pomoc – dodaje.

Bardzo ceni sobie działalność facebookowej grupy „Wieluń i okolice dla Ukrainy”, która w skuteczny sposób kojarzy ze sobą osoby szukające pomocy z tymi, którzy mogą ją zaoferować. - Ale można już zaobserwować, że zasoby mieszkań oferowanych przez przeciętnego Kowalskiego kończą się. Darów teraz jest pod dostatkiem, ale wiadomo, że na dłuższą metę ich nie wystarczy. Głodni chodzić u nas nie będą, jednak długofalowo musi to wszystko być dobrze zorganizowane odgórnie – podkreśla nasza rozmówczyni.

W Wieluniu będą organizowane lekcje języka polskiego dla dorosłych obywateli Ukrainy. Zapisy są prowadzone do 11 marca w szkołach podstawowych nr 2 i 5. Zajęcia będą odbywać się w godzinach popołudniowych. Jak czytamy w komunikacie ratusza, mogą w nich uczestniczyć tylko osoby, które uprzednio zarejestrują się w punkcie przy Królewskiej 1.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziwne wpisy Jacka Protasiewicz. Wojewoda traci stanowisko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto