Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W weekend 10.jubileuszowa akcja Narodowego Czytania w Wieluniu, Konopnicy, Osjakowie i Ożarowie. PROGRAM

Daniel Sibiak
Daniel Sibiak
Miejska Biblioteka organizuje akcję Narodowego Czytania od samego początku, czyli od 10 lat. Organizatorzy zaskakują co roku piękną oprawą uroczystości
Miejska Biblioteka organizuje akcję Narodowego Czytania od samego początku, czyli od 10 lat. Organizatorzy zaskakują co roku piękną oprawą uroczystości Archiwum NaM
Tegoroczne Narodowe Czytanie odbędzie się w sobotę 4 września. Będzie to już jubileuszowa 10.edycja popularnej w całej Polsce akcji. Tym razem lekturą będzie "Moralność pani Dulskiej". Jak co roku do akcji Narodowego Czytania włącza się Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Wieluniu. Sprawdziliśmy, gdzie jeszcze w powiecie wieluńskim będzie można posłuchać fragmentów popularnego utworu Gabrieli Zapolskiej. A będą to biblioteki i ośrodki kultury w: Ożarowie, Osjakowie i Konopnicy.

Narodowe Czytanie 2021 w Ożarowie, piątek 3 września, godzina 17 - Dom Kultury w Ożarowie

Podczas dzisiejszego spotkania w Domu Kultury w Ożarowie zaplanowano czytanie fragmentów "Moralność pani Dulskiej". Słowo wstępne o książce i jego autorce Gabrieli Zapolskiej wygłosi poeta Maciej Bieszczad.

Narodowe Czytanie 2021 w Wieluniu, sobota 4 września, godzina 16 - skwer przed MiGBP

Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Wieluniu w akcji Narodowego Czytania uczestniczy od samego początku, czyli od 10 lat. W tym roku czytanie zaplanowano 4 września w sobotę o godzinie 16 na skwerze przed biblioteką. W programie przewidziano:

  • czytanie fragmentów "Moralności pani Dulskiej" w wykonaniu aktorów koła teatralnego "Wpół do czwartej" działającego przy MiGBP

  • występ Aleksandry Płatek, wychowanki Powiatowego Młodzieżowego Domu Kultury i Sportu w Wieluniu

  • Wystawa Dulscy w literaturze, filmie i teatrze

TAK BYŁO W 2020 ROKU W WIELUNIU

Narodowe Czytanie 2021 w Osjakowie, sobota 4 września

Tu będzie inaczej niż w ubiegłych latach. W tym roku Narodowe Czytanie odbędzie się bowiem w autobusie, podczas wycieczki na trasie Szczecin-Świnoujście, w której uczestniczy 48 osób na czele z dyrektor biblioteki Barbarą Domagałą. Fragmenty "Moralność pani Dulskiej" będą czytać uczestnicy wycieczki.
TAK BYŁO W 2018 ROKU W OSJAKOWIE

Narodowe Czytanie 2021 w Konopnicy, niedziela 5 września, godzina 17 - GCKiBP w Konopnicy

Do udziału w tym przedsięwzięciu zaproszeni zostali mieszkańcy. „Moralność pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej w Gminnym Centrum Kultury i Biblioteki Publicznej w Konopnicy będą czytać: radna Agata Grondowa(Pani Dulska), Jan Kardynia, pracownik GCKiBP(Pan Dulski), Daniel Sibiak(Zbyszko Dulski), nauczycielka ]Marta Sibiak(Hesia Dulska), nauczycielka ]Anna Wesołowska(Mela Dulska), członek TPZK Anna Sztandera(Juliasiewiczowa z Dulskich), członek TPZK Wanda Patyka(Lokatorka) i Milena Turalczyk(Hanka)

TAK BYŁO W 2020 ROKU W KONOPNICY

Narodowe Czytanie zainicjowane zostało przez prezydenta RP Bronisława Komorowskiego w 2012 roku. Już pierwsza edycja pokazała sukces tego przedsięwzięcia. Kolejne lata gromadziły w całym kraju coraz więcej osób zachęcających do sięgania po klasykę literatury polskiej.

W tym roku podobnie jak w poprzednich latach honorowym patronatem akcję objęła para prezydencka Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda.

– Podczas tegorocznej, dziesiątej odsłony Narodowego Czytania spotkamy się, aby wspólnie czytać Moralność pani Dulskiej Gabrieli Zapolskiej. To wyjątkowy utwór, który piętnuje obłudę i zakłamanie. Odnajdujemy w nim komizm i gorzką ironię, mistrzowskie odmalowanie postaci i wyczucie języka, ale przede wszystkim uniwersalne przesłanie moralne, które w imię uczciwości i sprawiedliwości każe potępiać zło. Sztuka Zapolskiej wzbogaciła literaturę polską o ważną refleksję społeczną. Pojęcie „dulszczyzna” weszło na trwałe do języka potocznego i na przestrzeni epok było różnie interpretowane, stając się przedmiotem żywych dyskusji – napisał w liście Prezydent RP Andrzej Duda.

Gabriela Zapolska napisała Moralność pani Dulskiej jesienią 1906 roku. Utwór bardzo szybko stał się popularny i jest uważany za jedno z najważniejszych osiągnięć twórczych pisarki. Dzieło cechuje komizm, bogactwo obserwacji obyczajowych, a zwłaszcza silna wymowa społeczna. Prapremiera sztuki odbyła się 15 grudnia 1906 roku w Teatrze Miejskim w Krakowie. Kilka tygodni później wystawiono ją w Warszawie, a następnie we Lwowie, gdzie autorka osobiście czuwała nad przygotowaniami i brała udział w próbach. Wszystkie te inscenizacje przyjęto z wielkim aplauzem. Dużym zainteresowaniem cieszyły się również pokazywane w wielu miastach przedstawienia teatrów objazdowych, m.in. realizacje Teatru Gabrieli Zapolskiej, podróżującego po całej Galicji. Moralność pani Dulskiej weszła do żelaznego repertuaru polskich teatrów, wznawiano ją wielokrotnie i zawsze z powodzeniem. Odnosiła też sukcesy za granicą. Na podstawie dramatu powstały również filmy, w tym uznawany za pierwszy polski film dźwiękowy obraz z 1930 roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: W weekend 10.jubileuszowa akcja Narodowego Czytania w Wieluniu, Konopnicy, Osjakowie i Ożarowie. PROGRAM - Wieluń Nasze Miasto

Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto