MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

W Sulmierzycach nie chcą generała Świerczewskiego za patrona ulicy

Zbyszek Rybczyński
Urząd Gminy w Sulmierzycach przeprowadzi konsultacje z mieszkańcami ulicy Świerczewskiego
Urząd Gminy w Sulmierzycach przeprowadzi konsultacje z mieszkańcami ulicy Świerczewskiego
Czy generał Karol Świerczewski przestanie być patronem ulicy w Sulmierzycach? Władze gminy zamierzają zmienić nazwę ulicy, ale najpierw zostaną przeprowadzone konsultacje społeczne.

Spotkanie w Urzędzie Gminy w Sulmierzycach zaplanowano na 19 października. Sprawa budzi emocje, bo zmiana nazwy ulicy odbije się na portfelach mieszkańców.

- Organizujemy spotkanie, by mieszkańcy ul. Świerczewskiego mogli wyrazić swoje opinie na temat zmiany nazwy swojej ulicy. Zostaną szczegółowo poinformowani zostaną o zmianach w dokumentach, które będą musieli wykonać oraz poniesionych z tego tytułu kosztach - mówi Anna Szydłowska, sekretarz gminy.

O kosztach była już zresztą mowa na sierpniowej sesji, podczas której radni podjęli uchwałę intencyjną w sprawie zmiany patrona ulicy. „Ilustrowany Przegląd Powiatu” donosił wtedy , że ktoś wprowadza mieszkańców w błąd, podając zawyżone koszty. Jak się okazało, uchwała została podjęta z naruszeniem prawa. Wojewoda ją uchylił.

- To jednak nie ma większego znaczenia, nie zamierzamy wchodzić w spór z wojewodą. Rada Gminy nie musiała bowiem podejmować tej uchwały. Miała ona jedynie sygnalizować, że jest zamiar zmiany nazwy ulicy - tłumaczy Anna Szydłowska.

Współcześnie Karol Świerczewski ps. "Walter" jest oceniany jak postać bardzo kontrowersyjna. Urodził się w 1897 roku Warszawie. Był sowieckim generałem, uczestnikiem rewolucji bolszewickiej i wojny z Polską w 1920 r. Później dowodził m.in. polskimi formacjami wojskowymi tworzonymi u boku Armii Czerwonej. Jak podaje Instytut Pamięci Narodowej, generał nie odnosił sukcesów na polu walki, wręcz przeciwnie. Świerczewski zatwierdzał wyroki wydane za „przestępstwa polityczne” na jego podkomendnych, m.in. wywodzących się z szeregów AK. Mimo że przysługiwało mu prawo łaski. Do końca był w pełni dyspozycyjny wobec Stalina i jego przedstawicieli. Po śmierci w 1947 r. stał się ikoną komunistycznej propagandy.

Po zmianie nazwy ulicy trzeba zapłacić m.in. za wymianę dowodu rejestracyjnego. Władze Sulmierzyc wystąpią do Rady Powiatu Pajęczańskiego, aby zwolniła mieszkańców z tych kosztów.

od 7 lat
Wideo

Precz z Zielonym Ładem! - protest rolników w Warszawie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto