Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Konopnicy zorganizowano wieczór poetycki poświęcony Zbigniewowi Adamskiemu[FOTO, VIDEO]

Redakcja
Wieczór poetycki poświęcony pamięci poety Zbigniewa Adamskiego zorganizowano dzisiaj w Gminnym Centrum Kultury i Biblioteki Publicznej w Konopnicy.

Spotkanie poprzedziło odsłonięcie pamiątkowej tablicy poświęconej poecie, która stanęła w Parku Starowiejskim. Uroczystego odsłonięcia dokonała wdowa po śp. Zbigniewie Adamskim - Jadwiga Adamska, syn Kacper z córką Igą, zaproszeni goście, mieszkańcy i członkowie Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Konopnickiej.

Dalsza część uroczystości odbyła się w domu kultury. Przy blasku świec wiersze Zbigniewa Adamskiego czytali: Anna Sztandera, Agata Grondowa, Stanisław Budzik, Maria Zimoch oraz Justyna Pabjaniak.

Wśród czytających poezję nie zabrakło syna Zbigniewa Adamskiego - Kacpra i jego córki Igi, którą publiczność nagrodziła gromkimi brawami.

Zbigniewa Adamskiego w jednym ze swoich tomików poezji wspominała także konopnicka poetka Eleonora Grondowa.

Było nie tylko poetycko, ale i muzycznie. Zebrani w sali goście wysłuchali wierszy Zbigniewa Adamskiego w formie piosenek. Ich interpretacji podjęła się Zofia Szpikowska. Kiedy zrobiło się nastrojowo po gitarę sięgnął Zdzisław Spychała, który także zaśpiewał znane utwory Zbigniewa Adamskiego.

Sylwetkę Zbigniewa Adamskiego przedstawił dr Jarosław Petrowicz z Wieluńskiego Towarzystwa Naukowego. W spotkaniu uczestniczył także prezes Zdzisław Włodarczyk, który podkreślał, że Wieluńskie Towarzystwo Naukowe pamięta o poetach z Konopnicy i poświęca im miejsce w swoich publikacjach. Zapowiedział także, że wiersze Zbigniewa Adamskiego znajdą się w antologii, a Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Konopnickiej, które zorganizowało spotkanie z poezją wspólnie z GCKiBP, zaprosił na przyszłoroczne Sympozjum Regionalistów w Praszce.

Mieszkańców zabrano także w sentymentalną podróż. Organizatorzy odtworzyli archiwalny film, w którym Zbigniew Adamski opowiadał skąd czerpie wenę, jak wiele daje mu obcowanie z przyrodą i pięknymi konopnickimi krajobrazami, a także bogatą historią.

Film przysporzył wielu emocji i wzruszeń nie tylko rodzinie i bliskim, ale także mieszkańcom, którzy znali i cenili swojego poetę.

- Dzisiejsze spotkanie przypomniało nam, że mieliśmy wokół siebie poetę, który pisał przepiękne wiersze. Powstawały na terenie naszej małej pięknej ojczyzny, która była tak bliska sercu Zbyszka. To wspaniałe, że potrafimy kultywować pamięć o tych, którzy odeszli, a pozostawili po sobie wspaniały dorobek. Dziękuję organizatorom za to, że mogłem spędzić tak miło poniedziałkowe popołudnie - mówił jeden z mieszkańców.

Zbigniewa Adamskiego wspominał także Stanisław Budzik.

Dodajmy, że Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Konopnickiej na realizację projektu pn. „PAMIĘĆ POEZJĄ ZAPISANA” - miejsce rekreacji i wypoczynku na wolnym powietrzu dla osób w każdym wieku, upamiętniające lokalną postać literacką otrzymało grant w kwocie 5 000,00 zł. Pieniądze zostały przydzielone w ramach konkursu grantowego pn. „Mikrogranty Łódzkie na plus 2019".

- W ramach projektu zagospodarowano fragment terenu Parku Starowiejskiego polegający na uporządkowaniu i wyrównaniu jego niezagospodarowanego fragmentu, umieszczeniu tablicy pamiątkowej poświęconej nieżyjącemu lokalnemu poecie - Zbigniewowi Adamskiemu, zakupie i ustawieniu 4 szt. ławek i 2 szt. koszy na śmieci, wzmocnieniu gruntu pod ławkami oraz w okolicy tablicy pamiątkowej za pomocą kostki brukowej dla podniesienia estetyki. Zadanie jest współfinansowane ze środków otrzymanych od Samorządu Województwa Łódzkiego oraz z Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich na lata 2014-2020 - mówią członkowie TPZK.

Zbigniew Adamski urodził się 22 kwietnia 1946 roku w Mierzycach koło Wielunia. Studiował filologię polską na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Pracę jako nauczyciel języka polskiego rozpoczął w 1969 roku, w I Liceum Ogólnokształcącym im. Tadeusza Kościuszki w Wieluniu, gdzie pracował do roku 1974. W tym czasie był także zastępcą kierownika wydziału oświaty i kultury w Prezydium PPN Wieluń, a po utworzeniu województwa sieradzkiego został pracownikiem Wydziału Kultury w Urzędzie Wojewódzkim. W 1976 roku został kierownikiem Gminnego Ośrodka Kultury w Konopnicy. W latach 1984-1993 uczył w Szkole Podstawowej w Rychłocicach. Był członkiem klubu literackiego nauczycieli w Łodzi, a w 1976 roku został prezesem Klubu Pracy Twórczej przy Wojewódzkim Domu Kultury w Sieradzu.

Jako poeta debiutował w 1969 roku na łamach „Kameny”. Jest autorem arkusza poetyckiego „Zapytać drzewa” (1972), tomiku „Rozmowa z Tamtym” (1981), wydanego w serii „Arkusze Sieradzkie” oraz tomiku „Płynie przeze mnie wiele rzek” (1987). Publikował również wiersze i opowiadania w prasie społeczno-kulturalnej i Polskim Radiu. Jego poezja mówi o sprawach wiecznotrwałych, o skłaniającej do refleksji pamięci lat minionych, o przemijaniu miłości i przyjaźni. Odwołuje się poeta do fundamentalnych faktów kulturowych i literackich motywów, interpretuje je na kształt własnej, oryginalnej wrażliwości. Rysuje nam w swoich wierszach świat pełen zamyśleń, pejzaży i wspomnień, świat prostych ludzkich wzruszeń i fascynacji.

Zmarł 25 czerwca 1993 roku w Wieluniu, pochowany został na cmentarzu parafialnym w Konopnicy.

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto