Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W II LO w Wieluniu upamiętnili postać Ireny Sendler[ZDJĘCIA]

Aleksandra Lach
W II LO im. Janusza Korczaka w Wieluniu gościł producent filmów dokumentalnych Piotr Piwowarczyk wraz z swoim filmem pt. „W imię ich matek. Historia Ireny Sendlerowej”.

Pokaz filmu wraz ze spotkaniem z jego producentem Piotrem Piwowarczykiem, wpisał się w obchody Roku Ireny Sendler oraz Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu.

Piotr Piwowarczyk obecnie mieszka w USA i Meksyku. To współproducent i scenarzysta filmów dokumentalnych - "W imię ich matek- historia Ireny Sendler" (2010), "Santa Rosa odyseja w rytmie mariachi" (2013) i "Amnezja"
( 2015). Założyciel i pierwszy prezes fundacji Mam Marzenie, spełniającej marzenia dzieci cierpiących na choroby zagrażające ich życiu.

Wydarzenie odbyło się za sprawą grupy projektowej o nazwie „Szlakiem wieluńskich Żydów, która w współpracy Fundacją LOGTV Films Polska, (siostrą amerykańskiej firmy LOGTV Films), zaprosiła producenta do szkoły.

Film w reżyserii Mary Skinner dotyczył działalności tytułowej bohaterki. Irena Sendler wspólnie ze swoimi łączniczkami uratowała od zagłady około 2500 żydowskich dzieci. W filmie poza materiałami dokumentalnymi zawarto wywiady z trzema wyjątkowymi kobietami, które wbrew zakazowi Niemców, ryzykowały życiem, by ratować drugiego człowieka. Opowieści świadków, którzy jako dzieci doświadczyli tragedii getta i zostali odłączeni od rodziny, by ukrywać się po aryjskiej stronie powodują, że granica między przeszłością a teraźniejszością zatraca się. W zasadzie odczuwamy strach i przeżywamy tragedię razem z tymi biednymi kilkuletnimi dziećmi.
Na projekcji filmu obecna była także Irena Wiszniewska, dwujęzyczna pisarka, autorka książek takich jak „My, Żydzi z Polski” oraz „Nie ma rzeczy niemożliwych. Rozmowy z Michaelem Schudrichem.” Uprawia street art, opowiadając wymyślone przez siebie historie na ulicy m.in. w Prowansji, Odessie i na Madagaskarze. Uczniowie klasy dziennikarskiej z II LO przeprowadzili z nią wywiad.

Po projekcji filmu i wywiadzie z producentem, członkowie grupy w roli przewodników zabrali gościa na spacer po mieście szlakiem miejsc związanych z kulturą żydowską. Jednym z elementów spotkania była wizyta u Pawła Okrasy - Burmistrza Wielunia, który wielokrotnie gościł już Szlakowców w ratuszu.

- Nasza uroczystość była hołdem złożonym zarówno bohaterskiej Pani Irenie, Ocalonym oraz wszystkim tym, którzy zginęli w wyniku Holokaustu.” – mówi Agnieszka Mysakowska, koordynator grupy „Szlakiem wieluńskich Żydów”. „Irena Sendler ryzykowała swoim życiem, by ratować życie innych ludzi. Zgodnie z naukami ojca, podawała rękę każdemu, kto tonie a wraz z początkiem okupacji niemieckiej tonął naród żydowskim, a w nim dzieci. Nie potrafiła przejść obojętnie obok potrzebujących. Wartości przez nią głoszone są ponadczasowe. W obliczu Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu, upamiętniającego Zagładę 6 mln. Żydów, postać Ireny i jej podobnych, odznaczonych medalem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata, nabiera szczególnego znaczenia. Naszą chcieliśmy uroczystością chcemy pokazać, jak bardzo istotna jest pamięć o tamtych wydarzeniach, o bohaterach i Ofiarach. Tylko ona może nas ustrzec przed powtórzeniem historii.”

Fot: Szlakiem Wieluńskich Żydów

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: W II LO w Wieluniu upamiętnili postać Ireny Sendler[ZDJĘCIA] - Wieluń Nasze Miasto

Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto