Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W czwartek sesja rady miasta w Wieluniu. Zapadnie decyzja o absolutorium i wotum zaufania dla burmistrza

Zbigniew Rybczyński
Zbigniew Rybczyński
Burmistrz Paweł Okrasa w dyskusji z radnym Wojciechem Psują
Burmistrz Paweł Okrasa w dyskusji z radnym Wojciechem Psują Fot. Zbigniew Rybczyński
Czy burmistrz Wielunia otrzyma od radnych wotum zaufania i absolutorium? Dowiemy się w najbliższy czwartek, 27 sierpnia. W galerii zdjęć publikujemy dokumenty, którymi komisja rewizyjna podpiera swój wniosek o negatywne rozliczenie burmistrza.

Czwartkowe posiedzenia rady miasta zdominują tematy związane z rozliczaniem działalności władz ratusza i jednostek podległych. Debatę nad raportem o stanie gminy Wieluń zwieńczy głosowanie nad wotum zaufania dla burmistrza Pawła Okrasy. W dalszej kolejności samorządowcy zajmą się wykonaniem ubiegłorocznego budżetu. Komisja rewizyjna wnioskuje o nieudzielenie burmistrzowi absolutorium z tego tytułu, zarzucając mu m.in. niegospodarność w kwestii sprzedaży działki po cukrowni za 3 mln zł Z pełnym stanowiskiem komisji w tej sprawie można zapoznać się w galerii zdjęć.

Rok temu sytuacja była podobna, jednak głosowanie nie do końca przebiegło po myśli radnych będących w opozycji do burmistrza. Okrasa nie uzyskał wotum zaufania, komisji rewizyjnej nie udało się natomiast przeforsować uchwały sankcjonującej negatywną oceną wykonania budżetu za 2018 r. Przy 8 głosach za, 9 przeciw i 2 wstrzymujących uchwała nie została przyjęta. W świetle prawa nie było to jednak równoznaczne z udzieleniem absolutorium.

WIĘCEJ NA TEN TEMAT: Sesja absolutoryjna w Wieluniu. Burmistrz bez wotum zaufania [ZDJĘCIA]

Jeśli burmistrz ponownie nie uzyska absolutorium, na kolejnej sesji radni będą musieli zdecydować, czy zwołać referendum w sprawie odwołania Pawła Okrasy z funkcji burmistrza. Radni PiS i Przyjaznej Gminy, którzy mają większość, nie od dziś nie ufają burmistrzowi i dają temu wyraz m.in. we wzmożonej działalności kontrolnej. Paweł Okrasa oskarża swoich oponentów o blokowanie rozwoju gminy i dezorganizowanie pracy urzędu. W 2019 r. zaapelował nawet publicznie o zorganizowanie referendum w sprawie odwołania zarówno burmistrza, jak i rady, o czym radni nie chcieli słyszeć.

WIĘCEJ NA TEN TEMAT: Burmistrz apeluje: Zróbmy referendum! Radni: To ostatnia rzecz, jakiej potrzebuje Wieluń

Czym oprócz rozliczania burmistrza zajmą się jutro radni? W programie sesji znajdziemy m.in. punkt dotyczący zmiany regulaminu utrzymania czystości porządku w gminie Wieluń, co ma bezpośredni związek z zasadami odbioru odpadów komunalnych. Pełny program czwartkowego posiedzenia również znajduje się w galerii zdjęć.

Posiedzenie odbędzie się w formule hybrydowej (cześć osób w sali obrad, część zdalnie) i będzie transmitowane na stronie wielun.sesja.pl. Początek o godz. 9.30.

CZYTAJ TAKŻE: Będzie referendum w sprawie odwołania burmistrza Wielunia? Wszystko w rękach rady

od 7 lat
Wideo

Tadeusz Płużański - Dlaczego warto pielęgnować pamięć o wyklętych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto