Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

VIII Ogólnopolskie Targi Końskie - Pajęczno 2011

(jed)
Tylko dwa dni dzielą nas od wielkiego święta koni. W Pajęcznie w najbliższą sobotę rozpoczną się VIII Ogólnopolskie Targi Końskie. Swój udział zapowiedziało kilkuset hodowców z całego kraju, którzy zaprezentują 600 zwierząt różnej maści i przeznaczenia.

Od wczesnych godzin rannych na placu Targowym (przy ul. Mickiewicza) będzie można nie tylko podziwiać, ale również kupić konie pod siodło, do zaprzęgu, źrebaki, kuce, konie robocze oraz konie mięsne (margines imprezy). Hodowcy będą prezentować okazy rasy śląskiej, wielkopolskiej, szlachetne półkrwi, arabskie, fryzyjskie.

Tradycja i promocja

Historia pajęczańskiego targu końskiego ma długą tradycję. Od dziesięcioleci w tym miejscu odbywały się spotkania hodowców i kupujących, choć przed laty głównie handlowano tam końmi roboczymi i pociągowymi oraz tymi przeznaczonymi na rzeź. W latach 90. zaprzestano organizacji targu. W roku 2004 impreza odbyła się po raz pierwszy po przerwie z inicjatywy Dariusza Tokarskiego, dzisiejszego burmistrza Pajęczna.

- Reprezentuję trzecie pokolenie hodowców koni, a nasz powiat ma ogromne tradycje w tym względzie - tłumaczy burmistrz. - Uznałem, że targ będzie świetnym sposobem na promocję naszego regionu. Okazało się, że to strzał w dziesiątkę.

Konie z Pajęczna ciągną bryczki i powozy m.in. na zakopiańskiej Gubałówce i na Starym Rynku w Krakowie. Do Pajęczna z okazji targu zjeżdżają turyści i hodowcy z całej Polski oraz z Czech, Niemiec, Holandii, Francji. Czesi urządzają wyprawy autokarowe i większą grupą przyjeżdżają do naszego kraju. Z okazji targu do miejscowości liczącej 7 tysięcy mieszkańców przybywa 30 tysięcy turystów.

Nowoczesność dla dobra koni

- Mogę śmiało powiedzieć, że dzięki koniom jesteśmy w trakcie modernizacji placu targowego, na którym odbywa się impreza - cieszy się Dariusz Tokarski. - Wcześniej warunki były dość trudne, brakowało profesjonalnego zaplecza, trudno było kontrolować wszystkich handlarzy, przez co mieliśmy konflikt z obrońcami praw zwierząt.

Urzędnicy wystąpili więc do funduszy unijnych, prosząc o wsparcie finansowe remontu placu, który ma powierzchnię 3,5 hektara. Pieniądze w wysokości 6 milionów złotych pozwoliły rozpocząć prace (połowa terenu już jest oddana do użytku). Powstanie najnowocześniejszy plac targowy w kraju. Utwardzono teren, odwodniono go, doprowadzono wodociąg z nowoczesnymi ujęciami wody, zbudowano profesjonalne punkty weterynaryjne, zaplecze sanitarne, toalety, pomieszczenia dla pracowników.

Piknik rodzinny

Targowi towarzyszyć będzie impreza handlowa ściśle związana z tematyką końską. Na straganach będzie można kupić płody rolne i specjalistyczne karmy dla koni, odżywki, akcesoria jeździeckie, zabawki dla najmłodszych w tej tematyce (a także obrazy, koce, pościel i inne gadżety). Organizatorzy zapowiadają kolejne imprezy poświęcone tym zwierzętom. Na początku czerwca w Pajęcznie odbędzie się Ogólnopolska Wystawa Koni Rasy Śląskiej oraz XI Zjazd Miłośników Koni, na który przyjedzie ponad stu wystawców prezentujących bryczki, powozy oraz to, jak należy postępować z koniem.

Współorganizatorami imprezy są Urząd Gminy i Miasta Pajęczno oraz Okręgowy Związek Hodowców Koni w Łodzi, koło terenowe w Pajęcznie.

od 12 lat
Wideo

Dobre i złe sąsiedztwo grochu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto