Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ustawa o węglu podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę. Gminy w regionie organizują dystrybucję

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę  o dystrybucji węgla przez samorządy. To oznacza, że gminy w regionie łódzkim mogą już organizować dystrybucję węgla po preferencyjnych cenach.
Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o dystrybucji węgla przez samorządy. To oznacza, że gminy w regionie łódzkim mogą już organizować dystrybucję węgla po preferencyjnych cenach. Przemyslaw Swiderski
We wszystkich gminach regionu łódzkiego będzie dystrybuowany rządowy węgiel po preferencyjnych cenach. Zrobią to lokalne firmy.

Prezydent Andrzej Duda podpisał w środę ( 2 listopada) ustawę o dystrybucji węgla przez samorządy. Dziś wchodzi ona w życie To oznacza, że gminy w regionie łódzkim mogą już organizować dystrybucję węgla po preferencyjnych cenach.

Zgodnie z ustawą mogą one kupić węgiel importowany od wyznaczonych spółek Skarbu Państwa w cenie 1,5 tys. zł za tonę i po organizacji dystrybucji sprzedać nie drożej niż po 2 tys. zł za tonę. To sporo mniej niż wynosi jego cena rynkowa. Do zakupu takiego węgla uprawnione są te same osoby, które mają prawo do dodatku węglowego, m. in. zgłosiły piec do ewidencji źródeł ciepła. Mogą one kupić po 3 tony węgla na cały sezon.

Do ubiegłego tygodnia gminy miały oszacować zapotrzebowanie na węgiel i wysłać go do powołanego przez wojewodę łódzkiego zespołu ds. zaopatrzenia województwa łódzkiego w węgiel.

Takie dane dostarczyło 157 ze 177 gmin regionu. Ich zdaniem ogólne zapotrzebowanie na węgiel po preferencyjnych cenach w regionie łódzkim wyniesie prawie 348 tysięcy ton. Z tego najwięcej planuje zamówić Łódź -aż 42 tysiące ton.

Ale nie wszystkie gminy dostarczyły informacje do zespołu.

19 gmin jeszcze nie nie zgłosiło zapotrzebowania, ale zadeklarowały że, zgłoszą się w późniejszym terminie – informuje Dagmara Zalewska, rzeczniczka prasowa wojewody łódzkiego.

Z danych służb wojewody wynika, że programem nie był zainteresowany Nowy Kawęczyn w powiecie skierniewickim. Ale w gminie też trwają przygotowania do dystrybucji węgla.

U nas tuż obok urzędu znajduje się skład i planujemy, że to właśnie on będzie prowadził preferencyjną sprzedaż węgla – mówi Włodzimierz Ciok, wójt gminy. - Tak jak inne samorządy czekamy na szczegóły, gdyż chcielibyśmy zorganizować sprzedaż w ten sposób, żeby węgiel nie zalegał na placu, tylko w miarę dostaw mógł być sukcesywnie odbierany przez mieszkańców – mówi.

W Łodzi urząd chce powierzyć dystrybucję węgla miejskiej spółce MPO, która do tej pory zajmowała się głównie odbiorem i recyclingiem odpadów. Szczegóły prezes MPO ma podać w środę na konferencji prasowej. Marcin Masłowski, rzecznik prasowy prezydent Łodzi zauważa, że przywiezienie do Łodzi węgla będzie dużą operacją, do której potrzeba będzie 2 tys. kursów ciężarówek.

Także inne miasta organizują dystrybucję, na przykład do urzędu miasta w Radomsku zgłosiły się dwie firmy zainteresowane dystrybucją węgla. Trwają z nimi rozmowy.

Samorządy nie wiedzą jednak dokładnie ile węgla ostatecznie ludzie kupią. W składzie Tom-Kar w Nowym Kawęczynie dzwoni wiele telefonów. Właściciel składu Tomasz Kobierski przyznaje, że zainteresowanie jest bardzo duże.

- Jednak będzie to węgiel importowany i dość drobny. Na razie ludzie się zastanawiają – mówi.

Także wójt gminy nie wie, jakie będzie zainteresowanie.

Na razie nie wiadomo kiedy fizycznie węgiel mógłby się u nas pojawić i czy do tego czasu część osób, które złożą deklarację nie zrezygnuje z zakupu. Pozostaje także kwestia jakości węgla oferowanego poniżej ceny rynkowej. Jeżeli węgiel będzie słaby, ludzie nie będą chcieli nim palić – mówi wójt Ciok.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

O prawie do aborcji w Sejmie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Ustawa o węglu podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę. Gminy w regionie organizują dystrybucję - Dziennik Łódzki

Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto